Jaký hardware je dobrý pro FSku, jaký joystick, grafika, procesor, prodám, koupím...
By kuba
Ahoj,
rozhodnutí padlo, budu kupovat joystick. Teď už jen znát minimální požadavky:
  • co musí umět
  • kolik tlačítek (minimálně)
Případně doporučte přímo model, se kterým jste spokojeni, nebo značku - vubec se v joyích zatím neorientuju.
Děkuju moc za rady!
ps. nechci investovati více, než tak zhruba 1500,- tak klasika: za málo peněz hodně muziky :)
pps. pokud máte na prodej nějaký (kvalitní :)) tak klidně nabídněte, koupil bych i použitý.
By Pavel Muroň
Ahoj, v každém případě tříosý.
Já mám tento http://www.alza.cz/joystick-logitech-wi ... d56341.htm . Je dobrý, ve středové poloze jej drží motory, které vytváří i zpětnou odezvu ( různě se klepe, tlačí proti apod). Problém je, že potřebuje kabel od adaptéru pro napájení těch motorů a taky bylo třeba si pohrát s vymezením vůlí v převodovce. Protože je jinak vynikající, koupil jsem synovi ten samý, ale bez force feedback http://www.alza.cz/joystick-logitech-wi ... d39960.htm .

Jinak bych zvážil zda nepořídit rovnou berany. Tam je bohužel nutná kombinace s pedálem. Nmám s tím skušenost, ale podle všech reakcí, které tu kdysi proběhly je to nebe a dudy.
já mám dva joye. Stejný jako má Pavem M. (ale bez feed backu) a pak tento (http://www.alza.cz/saitek-cyborg-x-d138590.htm), se kterým lítím spíš těd. Ten logitech mám na chalupě pro obačasné lety o víkendu. Jinak tex cyborg X je super (za ty peníze). Jestli chceš do toho dát víc, tak bych skutečně zvážil berany a pedály, ale to se do 5tis nevejdeš.
Ještě k tomu cyborgu X - je dobré že má 2 páky (např. pro motory nebo pro otáčky motorů). Oba joysticky mohou doporučit - létám s nima více než rok a půl.
By storry
Dva roky používám rovněž ten http://www.alza.cz/joystick-logitech-wi … d39960.htm . (Logitech 3D PRO) a po dvou letech přežil tahání v autě a dvě hravá děcka a spoustů pádů ze stolu...... za tu cenu to považuji za slušnou výdrž. Co se týče kvality řízení tak před ním jsem měl Genius a to byla opravdu špatná volba. Je fakt, že něco dražšího jsem neměl možnost zkusit. Berany s pedály je asi fakt jinde...ať se vyjádří ten, kdo je má.
By ASG29
[quote="Stanislav Pour"]já mám dva joye. Stejný jako má Pavem M. (ale bez feed backu) a pak tento (http://www.alza.cz/saitek-cyborg-x-d138590.htm), se kterým lítím spíš těd. Ten logitech mám na chalupě pro obačasné lety o víkendu. Jinak tex cyborg X je super (za ty peníze). Jestli chceš do toho dát víc, tak bych skutečně zvážil berany a pedály, ale to se do 5tis nevejdeš.
Ještě k tomu cyborgu X - je dobré že má 2 páky (např. pro motory nebo pro otáčky motorů). Oba joysticky mohou doporučit - létám s nima více než rok a půl.[/quote]
Prosím tě, jde u toho Cyborgu programovat (přiřadit) každou plyn. páku zvlášť? Že by třeba jedna byla na plyn a druhá na vrtule...
[quote="ASG29"]
Prosím tě, jde u toho Cyborgu programovat (přiřadit) každou plyn. páku zvlášť? Že by třeba jedna byla na plyn a druhá na vrtule...[/quote]

Jo jo jde.
Plyn + vrtule mám u cessny a na velký letadla dávám každou páku na 1 motor.
Plynový páky to má moc pěkný (např. proti gomu logitecu mnohem lepší).
By tmx
X52 mám a je špičkovej!! :)

Hlavně ho ber třeba v CZC nebo Alze, kde ho mají opravdu skladem, já ho kupoval od dost divného shopu, který ho sice propagoval jako skladem, ale nakonec to trvalo asi 3 týdny a ještě jsem ho asi o 80 Kč přeplatil, aniž by mi je vydobropisovali, jak slibovai... Ušetření nějakých 300 Kč za to tedy opravdu nestálo.
By tmx
No jako pedály jsou další strašná darda, cca 3000 Kč. Kdyby šlo o berany, pedály by byly jasná volba, ale toto je joystick, čili myslím, že může být klidně bez pedálů...
By Pavel Muroň
Na ebay je X52 za 99$ + doprava do čr cca 45$. To je cca 2500,- s DPH. doporučuji podívat se tam. Většinou to trvá cca 14 dní. Ale loni jsem tam kupoval LEGO šachy, šly z GB. Bylo to taky na konci listopadu a dorazily těsně před štědrým dnem. Prostě teď to bude trvat asi déle.
By tmx
Nemá force feedback, ostatně nikdy jsem nepochopil, proč by to joystick měl mít. :)

A k tomu ebayi... Raději bych koupil za 2800 z CZC a měl to hned a se zárukou, protože zrovna joysticky nepatří mezi úplně tak neporuchový věci... Ale tak to je na každém, co si vybere. :)
By Pavel Muroň
Force feedback (nemluvím tu o pouhých vibracích) ti dává síly do řízení, který tam skutečně jsou, např poryvy větru, klapnutí podvozku, vibrace při pojíždění, stick shake při stall a pod. Ale rozhodně to není nic nutného, někdy se může stát, že je náraz při poryvu tak silný, že pohyb joye vypne autopilota, což se ve velkém letadle asi stát nemůže a tím to vlastně není ani nic realistického. Drobnou výhodou je právě nastavení těch sil v řízení, tedy i té, která vrací joy do středové polohy. Ale i když je to na max, je to asi tak jako obyčejný joy \"na péro\".
By Stoklasa
Ahoj,
Létám s AZ axisjoystick do firmy GEMBIRD. Plyn páka, 12 tlačítek, přeoínač 8 pohledů, rotační rukojeť, ergonometrický tvar, vibrátor - to vše za 410,-Kč
By mipeba
Prohlížel jsem výše zmíněné joye a všimnul jsem si, že tu prezentujete \"gumáky\". Myslím tím to, že mají dole dokola tu gumu co má vracet do střední polohy a dělat \"protitlak\".
Mám taky takový ale mám z něj divný pocit, když \"kvedlám\" cítím odpor gumy, který ale najednou jakoby povolí a \"ulítne\" mi to do strany. Zkrátka ta guma není plynulá.
Naopak si myslím, že pružinové páky by měly být plynulejší a tím pádem jakoby přesnější.
Nemá to někdo prověřené - odzkoušené?
By ASG29
Já ti nevím, ale já třeba u všech joyů měl kolem páky gumu a uvnitř klasicky pružinu... Ta guma byla spíš jen jako \"těsnění\".
By amalka
Já měl bez FF ten joy co už tu někdo psal Joystick Logitech Wingman Extreme Digital 3D PRO, funguje dodnes a byl absolutně bez problémů (za těch 900 dobrý). Jediný co bylo v podstatě k ničemu byla ta \"plynová\" páčička, která má úhlový rozsah asi 40st, tzn. něco na ní nastavit je nemožné, kromě IDLE a TOGA. Další byly ty dodatečné knoflíky, které jak jsou v podstatě umístěné v řadě pěkně zasebou, tak je nemožné si (pro mě) zapamatovat, co sem na který knoflík dával... V podstatě bych s tímhle létal dodnes, kdyby,...

Se mi nepovedlo povedlo (zde ve fóru) koupit z druhé ruky Joystick Saitek X52 PRO Flight Stick http://www.alza.cz/herni-zarizeni-saite ... d70333.htm (bez pedálů). No a to je úplně někde jinde, je to sice koncipované spíš na stíhačku než na dopravní letadlo ale v konfiguraci se lze totálne vyřádit, takže mám například TOGA button na plynu, plynulou regulaci spoilerů, mixture / propeller setting... Throttle má zarážku na 1/4 a na 3/4, takže lze nastavit plynulý reverse thrust přetažením pod spodní zarážku, lze nastavit i FLEX na těch 3/4 a TOGA (nebo forsáž) při přetažení plynu nad 3/4 (opět zarážka, podsvětlení throttlu v tu chvíli navíc zčervená). Joy má zámek, kterým lze zamknout 3tí osu (směrovka) pokud používáte pedály, lze přizbůsobit ruce... Hlavně to má velice solidní úchop, člověk má i príma pocit že drží kus železa, nikde žádná vůle a vaklání. U plynu lze nastavovat jeho tuhost....

Jako tohle si nechat poslat někde ze států, tak to asi nemá chybu...
By Pavel
Já měl to co Michal, ale zaplaťpánbůh se mi to porouchalo a vrátili mi peníze. Tak jsem koupil MetalStrike 3D od geniusu, za cca 450CZK. Sice to je samej plast, vyloženě low end věc, ale co se týče vlastní mechaniky páky tak zatim nejlepší, co jsem měl. Je to aertováno pružinou, naprosto krásný chod a priměřený odpor.

Ovšem, mechanika je tak všechno co můžu chválit, zbytek je naopak naprosto otřesný, plynová páka s malinkým rozsahem a hnusnou citlivostí a tlačítka hrozná, navíc při delším držení brzdy zůstane aktivována i po puštění tlačítka, do té doby, než to v FSce přemapuju. Takže hold tlačítka používám jen Trim a PTT, zbytek mám na klávesnici.

PB