Jaký hardware je dobrý pro FSku, jaký joystick, grafika, procesor, prodám, koupím...
By radarada
Ahoj, vsichni,

rad bych znovu otevrel tema vhodneho hardware pro FSku (9 i X). A kdo vi, mozna i pro XPlane.
Muj stroj uz ma nejaky ten patek a casto se z plynuleho poletavani stava spis \'slide show\'. Proto bych rad, vas odborniky, pozadal o navrh vhodnych komponent dnesnich dni, pomoci kterych bych si vhodny stroj sestavil. Od typu jadra procesoru az po grafiku (nutny vystup na 2 monitory).

Financni strop bych videl tak nejak do 15000,- Kc (s DPH). Budu velmi vdecny za jakekoli rady. Diky!

Rada
By tmx
To je podstatné, v mém případě zdroj + chladič jsou minimálně 3 tisíce. :)
By amalka
To sou vyhozený peníze, já mám ten nejlevnější 450w zdroj s 12cm větrákem a chladič za 500. Kravál to dělá akorát při hraní něčeho extrémně náročnýho (E8500 a GTX280). Nějvětší rámus dělá zdroj při zatížení, vyloženě \"elektricky\" bručí, což je mi putna protože hraju se sluchátkama... :P
By tmx
To je věc názoru. Nekvalitní zdroj s sebou snadno může vzít i disky a data jsou obvykle to nejcenější, co máš, čili zdroj za 2-2,5 tisíce není nadsazená investice. Navíc čím levnější a slabší, tím obvykle je víc zatěžován, víc topí, má větší ztráty, míň potom vydrží a samozřejmě ve snaze ušetřit drátky v něm jsou opravdu směšně tenoučké a snadno prostě přehoří... Ta tebou uvedená kombinace, pokud je doplněná ještě několika pevnými disky, je opravdu celkem na limitu 450W zdroje. Ale proti gustu... :) Trochu to je jak natůněná 120, která sice 180 km/h vytáhne, ale není to tak přesvědčivé a spolehlivé, jako když budeš v třílitrovém bávu...
A chladič? Mám tohoto brouka - http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=41232 - a nebyl problém bez nárůstu teplot nad 50°C (jádra) vyhypovat procesor o 32 % nahoru... U boxového intel chladiče by teploty při takovémto OC byly tak 110 °C. :D
By amalka
To sou kecy prodavačů HW co potřebujou prodat. Místo nesmyslně předimenzovaných zdrojů a chladičů si můžeš rovnou koupit výkonnější CPU a dosáhnout stejného výkonu bez přetaktování, což je jak si hezky ale zcela opačně přirovnal, právě rozdíl mezi BMW ve 180ti a tou tvoji natuněnou 120tkou. Spínaný zdroj má navíc nejmenší ztráty při 80-90% zatížení a příkon jednotlivých komponent lze změřit, pokud není rovnou uveden výrobcem. Nehledě na to že i na zdroj je 2 roky záruka, takže pokud papírový příkon odpovídá tomu co je nainstalováno v pc, je jakákoliv závada na zdroji problémem prodávajícího. No a ty kecy že ti zdroj může zničit i ostatní komponenty... Mno. :P
By tmx
Může zničit, znám takové. :)
Právě že procesory se zamykají na nižší frekvence, ač zvládnou mnohem vyšší, stačí je chladit. Mám E8200 a jedu na mnohem vyšší frekvenci než E8600, které je za dvojnásobnou cenu, navíc zcela potichu, to samé zdroj. Jak ten zdroj nevím, ale logicky čím vyšší účinnost, tím méně proudu jde pánu bohu do oken.
By amalka
Správně, a ta účinnost je u lepších zdrojů cca 70-80% při 80-90% zatížení. Při 40% zatížení je v podstatě poloviční. O tom je celé to kouzlo optimálně zvoleného zdroje.

A naprosto ten samý příměr je u toho procesoru. S boxed chladičem a základním zdrojem ušetříš víceméně to, co dáš za lepší procesor se stejným výsledným výkonem. A rozdíl je, že máš procesor s nominální rychlostí který má garantovanou funkčnost, což se o přetaktovaném kusu, který NEPROŠEL zátěžovými testy výrobce na tu vyšší rychlost a byl tak výrobcem prodán jako pomalejší, nedá říci ani omylem. To je stejné jako u aut, přečipovat můžeš, prodavač chiptuningu na to bude přísahat, že to má nižší spotřebu, vyšší výkon, životnost motoru to neovlivňuje. Mno, nevím kdo si může myslet, že výrobce auta z nějakých sociálních pohnutek bude vyrábět dva mechanicky identické motory a jeden z nich přiškrcovat elektronikou na nižší výkon.

Prostě místo marketingové masáže je nutné osvěžit vlastní základní znalosti ze střední školy ev. si k tomu něco dohledat na netu, nebo hold vysolit za něco nesmyslně, taky možnost.
By tmx
Já tě nenutím kupovat kvalitní zdroj, ale já zažil, že shitózní zdroj ala eurocase vzal s sebou 2 disky a při pohledu, jak tenoučké drátky v něm jsou se divím, že se takové zdroje samy nerostaví po prvním zapnutí... Zato že by dobře chlazený přetaktovaný procesor měl nižší životnost, s tím jsem se nesetkal. Čili já dal za CPU, chladič a zdroj 7 tisíc. Nyní po dvou letech bych za slabší CPU s řvoucím boxovým chladičem a totální šunt a hlučný zdroj dal taky 7 tisíc (před těma 2 lety tak minimálně 10).
Tady právě nejde o marketingovou masáž \"připlaťte si jenom 1000 Kč a budete mít procesor o 333 MHz rychlejší, pokud si připlatíte 3 tisíce, budete mít procesor o celých 666 Mhz rychlejší!\" ... A pokud si koupíte kvalitní chladič za 800-1000 Kč, budete mít ticho v místnosti, procesor studený a o 850 MHz rychlejší a ani nemrkne. Pro mě je volba jasná. Ty si kupuj podle svého. :)
By Stanislav Pour
chlapci nechci se vám do toho moc míchat, ale téma znělo jaký počítač? Zdůrazňuji slovo \"počítač\" - zatím jsme skončili u zdroje a chlazení :-)
Předpokládám, že hranice 15.000 vč. DPH je bez monitoru a operačního systému, jinak by to byl velký oříšek myslím :)

HW moc nerozumím, ale zkusil bych pročíst např. toto http://www.ddworld.cz/pc-a-komponenty/s ... nty-4.html
jak jsem vyčetl, tak je možná skoro lepší sestava postavená na AMD, ačkoliv jako zarytý fanda intelu bych asi váhal.
By Engin
Ty Rado - nikdo ti neporadí.
I v tomhle fóru vidíš, že co člověk, to jiný názor. Kdyby tu byl ještě Martin Stupka (třeba se objeví), tak ten by Ti zase zdůvodnil proč AMD na FS ne (resp. proč je lepší Intel) (nevím nakolik se ještě orientuje, ale zkus mu napsat, třeba ti poradí).

Já se bojím, že tě čeká těžký boj s normami, vlastnostmi, certifikáty, testy, fps a cenami, než něco vybereš. Tak ať se to podaří...

Jinak ad zdroj a Amalka...
flame deleted :)
By amalka
Nj, když se zdroj blbě zapojí nebo je zapojený blbě z výroby. Tomu se ale nevyhneš u žádné firmy a žádné cenové hladiny. Jinak já o žádné konrétní firmě nic neřekl, pouze sem mluvil o parametrech a ceně zdroje vs. příkon celého PC.

Jinak ve spínaných zdrojích odcházejí normálně jen kondenzátory. A i ty levnější jsou obvykle navrženy s použitím kondenzátorů s horšími parametry tak, aby předpokládaná doba kolapsu kondenzátorů byla bezpečně až PO 2 letech provozu. Nehledě na to, že vyfouknutí kondenzátoru prostě nevede k žádnému poškození něčeho dalšího kolem. Osobně používám dycky to, co jen lehce překračuje předpokládaný maximální odběr celého PC a má přitom co největší větrák. Ano, zdroj pak vrčí když jede blízko maxima ale pro ušetřené peníze mám zkrátka lepší použití. Navíc mám PC zřídka kdy déle než ty 2 roky, takže je mi celkem jedno co s tím bude pak a s novými vnitřnostmi si většinou koupím i nový odpovídající zdroj. Asi tak.
By amalka
[quote="Engin"]

- A na kolik % bys tipl že zatěžuješ zdroj, když ti běží FSka? 40% to asi nebude :)
- Ad mechanicky identické motory:
To se u procesorů děje pořád, ne? Kdyby to tak nebylo, tak by lidi úspěšně netaktovali, ne?
Ad komponenty
- Jeden zdroj po zapnutí zrušil 2 disky, grafiku i desku, škoda cca 8tis. Od té doby nechci EC ani vidět. Takže zdroj bych vybíral taky opatrně, od té doby je to podle mě tak nejprotřilejší součástka v PC.
Osobně bych zdroj doporučoval s cert. 80+ (může mít nižší výkon, je tišší, nižší spotřeba, zpravidla kvalitnější, ale dražší).[/quote]

- při FSX mi běží zdroj aspoň podle zvuků co vyluzuje hodně blízko maxima, při FS9 asi méně, elektronické bručení není zdaleka tak intenzivní. Což je ale přesne to žádané a zamýšlené. A dělá to už ty 2 roky každodenního večerního hraní.

- O tom jak se z jednoho waferu rozdělují vyrobené CPU na to jakou dostanou označenou nominální frekvenci bylo již napsáno na netu dostatek. Připomínám že se postupně všechny testují a v okamžiku kdy začnou vykazovat chyby ve funkci, tak se vyřadí a dostanou nižší označení. Jinými slovy přetaktováním doma lze využít onen bezpečnostní margin co tam nechal výrobce. O tom, jak velké to bezpečnostní pásmo je, můžeme jen spekulovat. Já dávám při koupi přednost výkonu, o kterém vím že tam bude, ne o tom, který tam být teoreticky může když to budu dobře chladit. Stejně tak u motoru dávám přednost 176kW/500nm již od výrobce než vrtání a čipování na stejný nebo vyšší výkon doma...
By radarada
Prosim, zastavte FLAME WAR!
Vysledkem je zatim - jak pravi klasik: Nevime sice nic, za to to vime velmi presne.
A tam jsem se uplne dostat nechtel.

No, kdyby tu precejen nekdo nadhodil par kvalitnich prispevku, budu rad. Za ty predchozi (hodnotne) diky!

Rada
By Jindra
Radku, když jsem viděl kdysi v Beskydech výkon tvého PC ve FS9 (předpokládám, že to je ještě on co ho chceš vyměnit), tak za 15.000 kup v podstatě cokoliv a garantuju, že nebudeš nespokojený. Pokud nebudeš mít 5 harddisků, 3 DVD mechaniky a 3 grafické karty, není třeba ani nějak závažně řešit výkon zdroje.
Pro srovnání, před asi 2 měsíci jsem skládal \"nějaký\" PC za 10.450 Kč včetně 22\" displaye (a 19% DPH) a ten PC je lepčí než na čem lítám sám. A kdo byl u mne může potvrdit, že se nad výkonem mého \"stroje\" zas nějak extrémně nevztekám :P
By radarada
Jo, je to porad jeste on :)

Chapu, co myslis tim \'cokoliv\'. Rad bych ale nakoupil aspon trochu smysluplne a pokud mozno aspon trochu vyladene a tak, abych nemusel nakupovat znova za 2 roky. Bylo tu nemalo popisu problemu s FPS s ruzne nadupanyma sestavama, jen tim, ze byly bud vzajemne blbe vyladene nebo mely blbe ovladace nebo ja nevim co...
Mozna by stacil vycet technologii... strelim: proc: core i7 (?), DD3 (?), grafika X1900 (?)... to ale jen tak popmaeti strilim. Zbytek bych si snad uz dohledal...

Rada
By tmx
Grafika: Asus EN9800GT/DI/512MD3, PCI-E - http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=68831
Procesor: Intel Core2 Duo E8400 3,00GHz 6MB 1333MHz 775pin BOX - http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=51992
Paměti: A-Data DIMM 4096MB DDR II 800MHz Gaming Edition - http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=55796
Základní deska: Asus P5Q SE2 - Intel P45 - http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=60245
Chladič: Thermaltake CL-P0538 ISGC 200 - http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=63605
Zdroj: Corsair VX450 450W - http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=48157

Celkem, včetně DPH a dalších poplatků: 12 700,-
By amalka
Protože předpokládám, že tě více než dopraváky láká létat C-150 co nejvěrněji, pak je FSX rozhodně lepší a použitelnou volbou.

Už to tu bylo řečeno mockrát, pokud chceš špičkový výkon ve FS9, potřebuješ co nejvyšší výkon jednoho CPU jádra (frekvence). Pokud chceš FSX resp. cokoliv modernějšího co zvládá více jader, vol větší počet jader klidně na úkor frekvence. INTEL osobně preferuji, na téma výkonu INTEL vs AMD ve FSX lze googlovat.

i7 má smysl s použitím tripple channelu, což dává poněkud zvláštní počty a výsledné velikosti pamětí (modulů) a reálná propustnost paměti oproti i5 s dual channelem je dost pofiderní, ale asi bych tu i7 taky volil kuli těm několika věcím navíc (DMI vs QPI, žádnej HT), ač se to tak trochu prodraží.

DDR3 se asi nevyhneš

Grafiku si vyber sám, na FSku až takovej extra vliv nemá (cpu je důležitější), samozřejmě že na nějakém integrovaném šidítku moc parády neuděláš, nicméně počítej že aspon 3.000 za grafiku by to chtělo.
By Michal Z.
[quote="Jindra"]Radku, když jsem viděl kdysi v Beskydech výkon tvého PC ve FS9 (předpokládám, že to je ještě on co ho chceš vyměnit), tak za 15.000 kup v podstatě cokoliv a garantuju, že nebudeš nespokojený. Pokud nebudeš mít 5 harddisků, 3 DVD mechaniky a 3 grafické karty, není třeba ani nějak závažně řešit výkon zdroje.
Pro srovnání, před asi 2 měsíci jsem skládal "nějaký" PC za 10.450 Kč včetně 22" displaye (a 19% DPH) a ten PC je lepčí než na čem lítám sám. A kdo byl u mne může potvrdit, že se nad výkonem mého "stroje" zas nějak extrémně nevztekám :P[/quote]

Mohu Potvrdit :D LKPR v klidu, Frankfurt v docela slušnym provozu = alá prohlížení fotek , a Red Alert 2 Na Výbornou ! ;) :D U tebe se ani vztekat nešlo ,když mě hřál 12ti stupňový prazdroj :D

Dále přikládam prodejnu http://falcon-rokycany.ekatalog.biz/ od nich beru všechno, dokonce sem tam i nějakej čas dělal.
By radarada
[quote="tmx"]Grafika: Asus EN9800GT/DI/512MD3, PCI-E - http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=68831
Procesor: Intel Core2 Duo E8400 3,00GHz 6MB 1333MHz 775pin BOX - http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=51992
Paměti: A-Data DIMM 4096MB DDR II 800MHz Gaming Edition - http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=55796
Základní deska: Asus P5Q SE2 - Intel P45 - http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=60245
Chladič: Thermaltake CL-P0538 ISGC 200 - http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=63605
Zdroj: Corsair VX450 450W - http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=48157

Celkem, včetně DPH a dalších poplatků: 12 700,-[/quote]

Tomu rikam slovo do pranice, diky :)
Rad bych ted trochu licitoval na temata jako:
1) INTEL vs. AMD
2) DDR2 vs. DDR3
3) NVidia vs. ATI

Nechci tim rozpoutavat zadne krvave valky, pouze pokud by mel nekdo hodnotny prispevek, ci vlastni (negativni) zkusenost s necim, budu za nej vdecny. Jinak samozrejme budu koukat na netu a studovat... uvidim, k cemu se dostuduju.

Rada
By amalka
DDR3 vs DDR2 bude dáno typem CPU co si vybereš, tzn. pokud to nebude I7 s DDR3 a cokoliv ostatního s DDR2. Poměr cena vs. výkon je lepší u DDR2...

To ostatní nemá cenu žádnou řešit, obojí funguje. Spíš si vyber nejprve cenovou relaci kterou do toho konkrétního hodláš vrazit a pak si porovnej dostupné modely v té cenové kategorii od obou konkurentu.

P.S. E8400, což je téměř 2 roky starý CPU imho neodpovídá požadavku nekupovat nic za dva roky...
By tmx
Intel 4ever! :D
Netuším... Ale pokud to nemá být top pc, asi je zbytečnost DDR3, protože jsou dražší a desky taky a jestli to přinese nějaký nárůst výkonu, no nevím nevím...
Nvidia 4ever! :D (tady na rozdíl od procesorů AMD jsem ATIny dvakrát měl a měl jsem s nima víc probémů než s kartama Nvidia; navíc kamarád dělal testera ArmA 2 a co říkal o podpoře ATI...)

Jinak k tomu, co jsem nadhodil za komponenty výše.
Pokud jde o grafárnu, 9800GT není o tolik slabší než GTX 260, na FSX naprosto pohodová. Možná bych i vybral asi o 300 Kč dražší variantu s 1GB paměti. Ale pozor, 9800 je svého času vrcholná řada, čili ta karta je opravdu opravdu dlouhá! Není radno, aby na desce přímo za slotem bylo cokoliv. Navíc možná ani pevný disk by přímo za ní být neměl.
U pamětí rozdíl 800 MHz a 1066 MHz není myslím téměř žádný, já mám A-Data Extreme Edition (červené) a extreme vůbec nejsou, čili tyto , co jsem uvedl, jsou podle mě zcela stejné. Bral bych ram s tím chladičem, protože paměti se žhaví tak, že se o ně člověk spálí, kdyby je chtěl vyndat hned po vypnutí pc po několika hodnách létání.
Chladič... Chtěl si tiché pc, čili na to je opravdu nejlepší co největší pasiv (není třeba se bát, že by se na desce neudržel) doplněný ne moc vysokootáčkovým větrákem, jen to chce, aby se vešel na desku a aby se na výšku vešel do skříně!
Deska... Všechny levnější desky jsou tak nějak kratší asi o 5cm než na co jsem zvyklý, ale to by snad nemělo vadit. :)
CPU... Pokud má být cena do 15000 Kč, těžko kupovat i7. E8400 je osvědčený procesor, solidně výkonný. Jak jsou na tom i5 nevím, jsou dražší, frekvenčně stejné, cache mají většina menší (ač L3 ku L2, nevím, jak se projevují), i5 víc žerou, jak jde využít jejich grafické jádro netuším...