Jaký hardware je dobrý pro FSku, jaký joystick, grafika, procesor, prodám, koupím...
By vili69
#129993
Dobrý den všem,
po téměř čtyřiceti letech mé "virtuální letecké kariéry" (letecký modelář a poslední dobou už jen  PC simpilot) jsem dospěl k přesvědčení, že "na důchod" je třeba udělat nějakou přípravu. Protože můj hardware, a vlastně i sw (FSX), už morálně zastaral a na stole se kupí hromada příslušenství, páček a čudlíků různých výrobců, dělám radikální řez. Postavím to všechno znova, pravděpodobně na P3D a nechám jen některé vybrané kousky hw (berany, panely). Protože už dlouho pošilhávám po pohyblivé platformě a když jsem se po zralé úvaze rozhodl, že to nebudu stavět, vybral jsem z mnoha možností 3DOF platformu od motionsystems.eu (Wroclaw) - PS-3TM-350 V3, ta by na domácí použití měla stačit. A zde přichází dotaz: má nebo zná někdo někde nějakou referenci, kde je nějaká z jejich platforem použitá?  Vím, že zde na fóru je pár "magorů", kteří staví šílené věci a mohli snad zavadit o tento typ zařízení. Pro případnou konzultaci jsem samozřejmě ochoten dojet kamkoli a téměř kdykoli (jsem z OV).
Díky předem za dobře míněné rady  ;)
Uživatelský avatar
By Pavel
#129999
Ahoj,
s danou firmou ani značkou nemám osobní zkušenost, nicméně cenově to je v pohodě, alespoň ty 6DOF platformy které sleduju tam nemají ani extrémně drahé, ani extrémně levné.

Jestli ti můžu doporučit, určitě konstruuj celý sim tak, aby byl uzavřený. Na pohyblivé platformě je obrovský problém, pokud vidíš ven, na okolí. Tzn před sebou měj monitory, ale okolo nich postav nějaký zákryt, abys neviděl na stěny místnosti, podlahu, strop - ta platforma dělá velké a rychlé výchylky, a tvoje podvědomí se je bude snažit kompenzovat. Například když na zemi zašlápneš brzdy, překlopí se platforma třeba o 30° "nose down", takže citíš správné síly, ale evokuje to v tobě pilotní reflex přitáhnout, aby to letadlo nešlo přes nos. Když neuvidíš ven, tak ty síly ucítíš (visení v pásech), ale nebude tě to nutit tahat, protože se ti oči zaměří na monitor, kde máš letadlo ve správném podélném sklonu. Měl jsem možnost něco nalétat na otevřeném simu umístěném na profesionílní 6DOF platformě, a vysloveně se mi to nelíbilo právě kvůli tomu.

Jestli stavíš jednomístný sim, tak se na 350kg nosnost vejdeš, když to bude jen nějaký desktop, a ne kompletní kokpit většího letadla.

Pokud by tě to zajímalo, tak v ČR je firma která tohle taky dělá (http://www.pragolet.cz/simulacni-technika). Ceny těch 6DOF jsou řádově srovnatelné s těmi poláky. Ceny 3DOF nevím, nesleduju - tak se jich můžeš zkusit zeptat, jestli by něco takového taky neměli, nebo s nim dohodnout nějakou návštěvu, ukázku, atd. Sídlí poblíž D1 před Prahou. Jen prosím nezmiňuj moje jméno, z obchodních důvodů

Pavel
Naposledy upravil(a) Pavel dne 02 říj 2017, 14:48, celkem upraveno 1 x.
By vili69
#130006
Ahoj,
diky za rady a tip. Ano, mam v umyslu postavit neco zakryteho, jen pro jednu osobu. Jsem tady osamocen, zadna spriznena duse v okoli se mnou nechce spolecne simulovat. Zatim vaham, jestli budu tvorit nejakou "bublinu" svepomoci, do ktere se schovam a skrz "okno" budu koukat ven na monitory a nebo, pokud to pujde, zkusim sehnat zbytek nejakeho ultralightu a zkusim ho nejak uriznout a dopasovat (?). Anebo zkusim presvedcit dodavatele platformy, aby dodal i ten zbytek. To by bylo asi nejjednodussi. Nevim. Dostal jsem se ze zivotni etapy, kdy bylo hodne casu, nadseni a sily na vsechno, ale nebylo "za co" do etapy, kdy je relativne "za co", trochu ale ubyla sila. Cas ubyl znacne. Nadseni nastesti zustava stale stejne. Pred nekolika lety jsem absolvoval par hodin na pohyblivem simulatoru a prestoze to nebylo nic "top" - pouze 3DOF otevreny kokpit, bylo to "to", co jsem hledal. Osobne dam radeji prednost pohybu v mene dokonalem kokpitu nez nez litat v presne kopii nejakeho konkretniho letadla. Pravda, je to trochu jina filozofie, nez mit vsechno tak realne, jak to jen lze. Ale nakonec, na verne kopie jsou tu jini, ze? Jen pro zajimavost - krome zahranici jsem komunikoval i s dalsimi dvema ceskymi dodavateli (Praha a Kolin) a ani v jednom pripade to nedopadlo. Skoda.
Jeste jednou diky.
Vladimir