Jaký hardware je dobrý pro FSku, jaký joystick, grafika, procesor, prodám, koupím...
#130740
Ahoj  všem nadšencům SIM, mám dotaz na někoho kdo rozumí elektrice nebo kdo už něco takové dělal. Stavím Yoke BFF a k nim kupuji berany od TRC. Jelikož už mám postavený od BFF Trim, tak potřebuji do nových beranů připevnit nějaké tlačítko na trim a následně je propojit na řídící desku BFF.  Po dlouhém googlování  jsem se dopátral, že by to mělo snad být tlačítko, přepínač ?  (on) off (on) . Nemáte  s tím někdo zkušenost ?? Na mém současném Yoke Saitek jsou takové malé černé  obdélníčky v níž se pohybuje páčka do dvou krajních poloh, takže něco takového.
Předem děkuji za rady Petr
Uživatelský avatar
By Pavel
#130741
Ahoj,
ve skutečných letadlech tam jsou obvykle páčkové třípolohové spínače, s nearetovanými krajními polohami a pružinkou, vracející je do středové polohy - značí se (ON)-OFF-(ON). Na nich jsou obvykle plastové hmatníky.

Konstrukci reálného trim switche můžeš vidět tady:
Obrázek

Možnosti máš všeho všudy tři. Buď si koupit skutečný tady: http://www.cygnet-aero.com/ nebo si koupit dva obyčejné spínače (cca tyto GME ), a hmatníky si vyrobit (asi bych je vymodeloval ve 3D a nechal vyfrézovat z hliníku, nebo v nejhorším z plastu), nebo tam místo těchto spínačů dát dvě klasická tlačítka.

Jinak když jsem byl v předchozím projektu nucen používat (podle mne dost mizerné) TRC berany, tak jsem tam prostě našrouboval dva tlačítkové spínače (https://www.ges.cz/cz/b-1385-GES06503795.html) jeden pro trim nose down, druhý pro trim nose up (viz příloha). Vypadá to sice nic moc, ale mechanické zpracování těchto tlačítkových spínačů je excelentní, a účel to plní. Jinak na pravý "roh" beranů jsem dal červené tlačítko autopilot disconnect, a na ten levý roh kde je trim jsem z druhé strany pod ukazováček dal ještě tlačítko na klíčování (vysílání voice přes vPilot).

Další z možností je vykašlat se na TRC berany, a koupit nějaké berany ze skutečného letadla (ebay: aircraft yoke), v cenách od 4000Kč výše se dají sehnat berany z general aviation letadel, dražší pak z dopraváků, a ty lepší z nich mají spínače trimu už na sobě.

PB
Přílohy
trim.PNG
trim.PNG (3.14 MiB) Zobrazeno 4012 x
Naposledy upravil(a) Pavel dne 29 pro 2017, 20:14, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
By Pavel
#130742
Ještě mě napadlo, kdybys tam chtěl dát berany ze skutečného letadla namísto vrzavých plastových TRC, tak mi tu zbývají jedny z L410.

PB
Naposledy upravil(a) Pavel dne 29 pro 2017, 22:10, celkem upraveno 1 x.
#130744
Ahoj, ještě mi není jasné jaké tlačítko použít  autopilot disconnect, tam by snad měl být vypínač?? nebo stačí  tlačítko  on (off) a co na klíčování ??
Co vlastně všechno na berany dát ? Může se tam ještě dát trim na  rudder?
Petr
Uživatelský avatar
By Pavel
#130745
AP disconnect je toggle switch, nikoliv spínač. Takže normální tlačítko. Na klíčování taky tak. Co si tam dáš, je na tobě - včetně rudder trimu :)

PB
Uživatelský avatar
By Jindřich
#130759
V DC-9 máme přesně tyto 3 ovladače s tím, že elevator trim je zdvojená kolíbka nose up - off - nose down. Jedna půlka switche odbrzdí brzdu na motoru trimu, druhá půlka zapne motor nahoru nebo dolu, ale tohle bude mít každé letadlo jinak. Tzn pokud chci aby se pohnul trim, musím zmačknout oba switche najednou. Dále tam je AP disconnect (solidní push button) a ze přední strany, jakoby stejně jako střílíš ve stíhačce na parchanty je push to talk. Všechny důležité switche se montují na ruku vzdálenou od pedestalu, abys mohl volnou rukou obstluhovat přípustě plynů, klapky apod a druhou mohl řídit (tzn i trimuje a vypíná AP - což je taky řízení latadla) a současně se mluví a to s tím, že jak trim tak AP disko se obsluhuje palcem a PTT ukazovákem. Tzn můžeš současně mluvit na ATC/letušku apod a palcem bez problému ovládat trim/AP disco. Ne straně u pedestalu (tzn u kapitána vpravo u FO vlevo) není nic. Myslím, že tahle ergonometrie je snad na všech beranovitých letadlech. Všechno co jsem zatím na letadlech viděl dává smysl a je lety evolvováno a vyzkoušeno (čest sovjetskejm výjimkám, viď PB :) )
Přílohy
Yoke.jpg
Yoke.jpg (45.55 KiB) Zobrazeno 3972 x
Naposledy upravil(a) Jindřich dne 03 led 2018, 01:57, celkem upraveno 1 x.