Vše o simulátoru X-Plane.
Uživatelský avatar
By Speedy985
#112994
Ahoj Vláďo,

Tak jsem přestal básnit a začal konat. Nastal den D! Přišel mi X-plane 10! Pár věcí se dá vyčíst ze základního manuálu nebo z tohoto vlákna, ale přece jen mám pár otázek:

1) před nějakou dobou jsem si stáhnul demo, které se nainstalovalo defaultně na plochu. Pak se tam ještě vytvořil soubor X-plane installer Log. Přečetl jsem si info pro začátečníky, kde píšeš, že můžu normálně začít instalovat X-plane a to, co už je naistalované normálně ve složce ponechat a X-plane instalátor si s tím poradí sám. Ale co když chci změnit umístění instalace. To mám normálně smazat tu složku z plochy(i ten soubor Installer Log) a potom vložit instalační DVD a pak si vybrat umístění a začít instalovat?

2) vlastně souvisí s ot. 1: v manuálu k X-plane se píše, že je ideální ponechat instalaci na ploše. Chci se tedy zeptat: je nějaký problém při běhu programu, když se X-plane nainstaluje do jiného umístění, než je doporučená Plocha?

3) momentálně není dost kaček na SSD. Jenže já se nedokážu na tak krásnou plechovou krabičku dívat jen tak. Tak jsem vytvořil na klasickým HDD 350GB oddíl, kam bych tu krásu rád nainstaloval. Tak otázka zní: jak moc limitující faktor pro běh programu bude absence SSD disku?

4) pochopil jsem správně, že když si pak časem koupím SSD, tak stačí prostě složku s X-plane pustě překopírovat na nový SSD a bude hotovo? Bude to chodit?

Takto je to zatím asi všechno. Předem dík za trpělivost. Až začnu lítat, tak se určitě ještě najde spousta otázek.

PJ

OS: Win7 64bit
Uživatelský avatar
By vinil
#112995
Ahoj,

gratuluji, je to jen maly krok pro lidstvo, ale...

ad 1) vsechny installer logy je mozne kdykoliv a kdekoliv smazat. Pryc s nimi. Pokud to neni problem, smazal bych cele demo a nainstaloval plnou verzi na \"spravne\" misto. Po cerstve instalaci doporucuji hned aktualizovat! (Stejne, jako kdyz vyjde nova stable verze.)

ad 2) X-Plane muze byt nainstalovany kdekoliv. Dulezite je ho pak najit ;-)

ad 3) X-Plane samozrejme bezi z HDD. Start je pomalejsi (nahravaji se letadla a pocatecni scenerie), ale to nebyva problem. Neprijemne muze byt prubezne docitani veleobjemne (cti hodne detailni ortophoto) scenerie.

(Pokud je HDD vice, je mozne z nich udelat RAID -- pro odvazne 0, prip. 5, nebo 10. Ale to s X-Plane nijak primo nesouvisi.)

4) Ano, X-Plane lze presunout bez problemu. Jen nektere doplnky mohou mit vlastni instalatory, ktere si pamatuji cestu, ale tech je nastesti jen par. (A vadi to az pri jejich aktualizaci a vetsinou se da nastavit nova cesta.)


Snad se mi podarilo odpovedet na vsechno.
Uživatelský avatar
By Speedy985
#113046
TAK - a je to tady! Nainstaloval jsem jen Evropu - trochu dál na východ a sever, USA a severní Afriku. Nechtělo se mi to instalovat všechno najednou, chtěl jsem hned začít létat a učit se! A tady na to místě bych všem nováčkům rád vzkázal větu, kterou tady vinil už jednou napsal - ale opakování matka moudrosti: Ano, v X-plane letadla opravdu létají! Takže až budete mít pocit, že nic neumíte, že se letadlo chová tak nějak \"jinak\", byť je to třeba stejný typ, který létáte v MSFS, tak vězte, že všechno je v pořádku. Je to BOMBA! Celé to můžete suprově odladit - i když se třeba X-plane zpočátku tváří velmi stroze, tak opak je pravdou. Grafika je nádherná, ale můžete ji osekat tak, že to pustíte na 8 let starým Pentium4 se 30fps

X-plane se mi aktualizoval na verzi 10.25 a najednou koukám - je tu nějaké základní menu. Nevím jak to bylo dříve, ale i X-plane už má úvodní menu (lze vypnout).
K pochopení zákonitostí X-plane je potřeba odhotit své zvyky z MSFS. Např. co se týká přepínání pohledů, nebo ovládání klásových zkratek jako takových. Ale rozhlížení ve 3D cockpitu je perfektní. Stejně jako další miliarda věcí
Další věc: - třeba zvuky v cockpitu, zvuky motorů - jak burácí např. Beech 90. Mazec :-)
Chování letadel při rozjezdu, při ubrání nebo přidání plynů... chování na klapkách. Prostě je toho moc! Je to vlastně jako bych začínal skoro od nuly :-)
Počasí - kapitola sama pro sebe...paráda!
Prostě a jednoduše: X-plane 10 předčí FSX prakticky ve všem! FSX mi připadá teďka hrozně plochý a jednoduchý. Marná sláva je to 8 let stará platforma a vlastně už asi dožívá. Nicméně na Vatsimu se dál budu objevovat se svým Bulíkem 767, protože si na X-plane potřebuju pořádně zvyknout a \"naučit se\" znova létat. :-)

Shrnuto: nechápu nad čím jsem takovou dobu váhal. Přestup do stanice X-plane se vyplatí!
By ASG29
#113049
No jo, ale je dobré taky poznamenat, že záleží na tom, jaký letový model má člověk v nastavení zapnutý... Nikdo totiž nevysvětlil, že to má \"stupně obtížnosti\".
A dále je \"na dvě věci\" celé \"Menu\" (ty uvozovky jsou nutné). Prostě typická aplikace od ajťáka... Chaos! A to nemluvím o tom, že místo Liberce bylo pár domečků a jinak jen louky a pole (sem tam lesík - který vesele pokračoval skrze letiště). A vychvalované prohnutí dráhy? Zkoušel jsem jen LKLB a LKHD a na obou byly schody jak na Pražským hradě...
Uživatelský avatar
By firlet
#113929
Tak jsem si to nainstaloval :-) a hned mám otravné dotazy ...

Jednak mám problém zřejmě s joystickem - i přes přesnou kalibraci mi letadlo táhne stále doleva - řeším za ručního letu trimem křidélek, ale to by dělat nemělo - když je joy v neutrální poloze a přidám plyn - i na zemi, tak by přece letadlo mělo letět rovně .. ne ?
Ruční změny v kalibraci nic nepřinesly...

A dále mám 757 payware a netuším jak se jednoduše rozhlížet po kabině pomocí kloboučku na joy ??

S tím se pojí další problém - nemožnost změny parametrů jakýmkoli otočným tlačítkem - když na něj najedu myší, zobrazí se kolem něj kolečko s šipkama + - ale na otáční kolečkem myši to nereaguje - to jen přibližuje a oddaluje obraz .. a na klikání to také nereaguje.

Jediné co v kokpitu lze ovládat jsou parametry MCP - výška, VS, speed apod .. to jde klikáním ...

díky za rady ...

R.
Uživatelský avatar
By vinil
#113930
Ahoj,

ad zataceni doleva) Ktere letadlo? Jestli jednomotorove vrtulove, tak to samozrejme zataci ;-)

ad rozhlizeni) Use the ‘General Command’ up/down tilt & pan buttons to assign to your hat switch. (http://xsimreviews.com/2011/11/26/my-xp ... -settings/)

ad ovladani \"manipulatoru\") se provadi stiskem (leveho tlacitka) a soucasnym tahem mysi (http://developer.x-plane.com/2012/04/ma ... oll-wheel/)
Uživatelský avatar
By firlet
#113931
Ahoj ..

HE ?! Proč by mělo zatáčet ? mně se to naklápí doleva i ve vzduchu - to je jako v Xplane normálka ?? :-)

U 757 mi přišlo, že to zatáčí malinko .. to mělo těžkopádnější ovládání než Cessna .. :-)


Díky .. mrknu na to nastavení až budu u PC ...

R.
By ASG29
#113932
Pokud si nenastuduješ takové věci, jako je gyroskopický moment vrtule, aerodynamiku (co se stane, když se letounu nakloní křídlo...), tak nikdy nepochopíš chování malých letounů.
Normální to je nejen v X-Plane, ale i v sérii FS a - kupodivu a především - v reále!
Uživatelský avatar
By firlet
#113933
[quote="ASG29"]Pokud si nenastuduješ takové věci, jako je gyroskopický moment vrtule, aerodynamiku (co se stane, když se letounu nakloní křídlo...), tak nikdy nepochopíš chování malých letounů.
Normální to je nejen v X-Plane, ale i v sérii FS a - kupodivu a především - v reále![/quote]

Já se reálnými letadly nelétám a vzhledem k tomu, že jsem si nainstaloval nově Xplane, tak pouze porovnávám s FSX na které mám nalétané tisíce hodin a nikdy se mi nestalo, že když pustím joystick a přidám plyn, že by se mi Cessna někam stáčela sama .. a to ani na zemi ani ve vzduchu ....
Uživatelský avatar
By vinil
#113934
Jasne!
Prosim, udrzujte klidnou, vlidnou a lehce optimistickou atmosferu otazek a odpovedi, alespon v teto sekci fora ;-)


Zkusim odpovedet nejak uceleneji:

1) Je samozrejme dobre zkontrolovat nastaveni joysticku:
a) pri prirazeni patricne ovladaci osy joystick nekolikrat vychylit do vsech maxim
b) zkontrolovat center polohu a null-zone (tedy jakousi benevolenci pro vycentrovany joystick)
c) nastavit \"linearitu\" os podle konkretniho joysticku (prip. letadla)

2) Jestli je problem v joysticku lze zkontrolovat snadno jeho odpojenim. X-Plane je mozne ovladat mysi. Na poradne letani to neni, ale na hledani problemu je to dobre (na obrazovce je videt presne vychylka \"joysticku\")

3) Vsechny vrtule (letadlo i vrtulnik) svym tocenim vytvari vselijake \"tocici problemy\" ;-) Ty je potreba vyrovnavat. Konstrukcne, i pilotazi. Na zemi i ve vzduchu. Vice viz treba:

http://members.localnet.com/~docsteve/a ... factor.htm

nebo wikipedia, youtube a spol.

Hope that helps
By ASG29
#113935
[quote="firlet"]Já se reálnými letadly nelétám a vzhledem k tomu, že jsem si nainstaloval nově Xplane, tak pouze porovnávám s FSX na které mám nalétané tisíce hodin a nikdy se mi nestalo, že když pustím joystick a přidám plyn, že by se mi Cessna někam stáčela sama .. a to ani na zemi ani ve vzduchu ....[/quote]
Tak to je divné, protože v FS2002, 2004 i FSX mi i defaultní Cessna tohle simuluje...
Uživatelský avatar
By Datum13
#113936
[quote="ASG29"][quote="firlet"]Já se reálnými letadly nelétám a vzhledem k tomu, že jsem si nainstaloval nově Xplane, tak pouze porovnávám s FSX na které mám nalétané tisíce hodin a nikdy se mi nestalo, že když pustím joystick a přidám plyn, že by se mi Cessna někam stáčela sama .. a to ani na zemi ani ve vzduchu ....[/quote]
Tak to je divné, protože v FS2002, 2004 i FSX mi i defaultní Cessna tohle simuluje...[/quote]


moc divne to neni, ono take zalezi jak ma nastavenou FSX
pokud to ma nastaveno jako zacatecnici a nema vsechno jako v realu tak bych se divil aby mu zatacelo:D

pokud mas nastaveno Auto ruder a vyskrtnutej Gyro effect tak se nediv ze ti to v FSX s cesnou nezataci pri pridani plynu tak jako je to v realu;)

jinak se docela divym Radomire ze jako pilot ktery ma naletano tolik hodin na simu neznas alespon zaklady aerodinamiky:(
Uživatelský avatar
By JKol
#113938
jinak se docela divym Radomire ze jako pilot ktery ma naletano tolik hodin na simu neznas alespon zaklady aerodinamiky:(
Dobrá pane chytrý, tak mi řekni jestli z hlavy víš co je to polára, obálka a kde se ti nejdříve odtrhnou proudnice a na jakém profilu křídla?
Nechci tě podceňovat, ale řekl bych že to z hlavy nedáš, tak si ty připomínky nech prosím příště pro sebe ;)
Uživatelský avatar
By Datum13
#113939
JKol píše:
jinak se docela divym Radomire ze jako pilot ktery ma naletano tolik hodin na simu neznas alespon zaklady aerodinamiky:(
Dobrá pane chytrý, tak mi řekni jestli z hlavy víš co je to polára, obálka a kde se ti nejdříve odtrhnou proudnice a na jakém profilu křídla?
Nechci tě podceňovat, ale řekl bych že to z hlavy nedáš, tak si ty připomínky nech prosím příště pro sebe ;)
:D
to ze jsem nevedel presne rychlosti v Holdech jeste neznamena ze nevim nic o aerodinamyce

takze pro tvoje info ti povym neco o me;)

ve 14 jsem zacal na blaniku v Chrudimy(3 roky), nez jsem onemocnel v 1997 tak jsem mel odlitano temer 50% PPL, jiz v te dobe jsem lital 8 let paragliding/2 roky motorove rogalo (take jsou potrebne zkousky) a nyni zavodne na plachetnicich...budes se divit ale na plachtu se vztahuji stejne zakony jako na kridlo, popravde receno nemyslim si ze ty to take vysypes z rukavu a pokud ano tak predpokladam ze jsi se to nedavno ucil, nerikam ze to vysypu vsechno ale neco malo jeste ano, preci je to uz nejaka doba kdy jsem delal zkousky;)
Uživatelský avatar
By firlet
#113940
Asi budeme muset založit speciální vlákno na debatu o tom kdo co má umět :-) Sem to nepatří ... hádám ...

v FSX mám samozřejmě všechnu realitu vypnutou protože mám PMDG 737 a ta si tohle simuluje sama a nastavení FSky se mají vypnout.

Mám sice nelétáno tisíce hodin, ale s B737 apod. letadlama, s Cessnou jsem letěl online asi 3x .. a tohle je simulace, kde si každý najde co ho baví a nemůže znát všechno .. Mně baví létat za VA podle letového řádu na běžná letiště, tak jsem si nastudoval procedury tímhle směrem ... Létat Cessnou mně nebaví, tak neřeším jak se chová v jaké situaci ....
Uživatelský avatar
By firlet
#113941
Mám ještě jeden dotaz - v XSquawkbox jsem nikde nenašel kam se zadává frekvence ATC a SQ - žádné \"kolonky\" jako má FSInn ??

A předpokládám, že Šemík funguje úplně stejně jako s FSX ?

díky

R.
By Araneus
#113942
Ahoj Radku,

frekvence ATC se ladí na přímo na rádiu v letadle. Česká manuál pro použití XSB od Vládi Linka je na Wiki zde http://www.vacc-cz.org/wiki/index.php/XSquawkBox.
Šemík funguje úplně stejně jako ve FSX.
Přesně jak píšeš, diskuse o tom, kdo co má nebo nemá umět jsou mimo mísu. Tohle je hra, ne reál.
Jinak jsem velice ráda, že se našel další člověk, který se rozhodl zkusit X-Plane. Doufám, že tě počáteční zádrhely a neodradí. X-plane je co se týče ovládání prostě úplně jiný než FSka. Ne horší, ale jiný, chce to si zvyknout, zejména pokud máš na FSce už nalétáno. Kdybys potřeboval s čímkoli dál poradit, tak piš a rejpalama se nenech zastrašit :-)

P.
Uživatelský avatar
By firlet
#113977
Tak se mi povedl nastavit pohyb po cocpitu .. SQBox .. a další .. a z toho vyvstaly nějaké další dotazy ...

Dá se nějak více odzoomovat v cocpitu - maximální oddálení je pro mně pořád málo - vidím jen část \"palubky\" a abych něco překontroloval musím pořád \"lítat\" po cocpitu - potřebuju vidět aspoň AH a PFD a ne že PFD vidím jen horní čtvrtku :-(

Pro nastavování knobs se opravdu nedá někde přepnout aby to šlo dělat kolečkem na myši ? To jak to je vymyšlené je maximální demence, člověk by se uklikal .. až bude po mně chtít něco ATC na finále tak si to vůbec nedovedu představit ...

Ta 757 nemá krom FMC ostatní panely \"rozklikávací\" ? = aby se objevily zvlášť a daly se undockovat ?
Uživatelský avatar
By vinil
#113979
ad malo palubky) Viz graficke nastaveni, polozka Lateral Field of View... pro sirokouhle monitory bych zkusil hodnoty 65-75, ve specifickych pripadech (stihacka) i 90; pripadne plugin FOV Loader, ale ten je tusim jen 32bitovy.

na demenci) neodpovidam ;-) Viz predchozi odkaz. Je to tam vysvetleno.

rozklikavaci panely) Nejspis ne. V X-Plane to nebyva zvykem. Naopak se pouziva numpad pro preddefinovane pohledy (napr. overhead panel, radia, apod.)

ad kg u FF 757) Doporucuji zeptat se v supportnim foru tohoto letadla: http://forums.x-plane.org/index.php?showforum=179
(uplne bych takovy prepinac u 757 neocekaval... me zatim nechybel ;-)
Uživatelský avatar
By firlet
#113980
Díky ... cocpit view jsem poladil a už vyhovuje...

Ale ty rychlé předdefinované pohledy mi nefungují - když použiju NumPad, tak se nic neděje .. nic to nepřepíná .. v nastavení kláves jsem se koukal že je tam NumPad definován jako quick view xx .. kde může být problém ?
Uživatelský avatar
By firlet
#113981
A ještě jeden dotaz - když jsem včera letěl zkusmo do Brna, tak jsem nebyl schopen naladi ILS - na tom panelu kde se nastavuje frekvence a kurs byly jen čárky a nešlo to nijak aktivovat, aby šly zadat správné údaje - čím to ?
Uživatelský avatar
By firlet
#113983
Už to fachčí - ale musím teda říct, že ty knoby v cocpitu, respektive jejich ovládání je šílenost - každý knob se chová jinak - někde je třeba držet myš a táhnout vlevo a vpravo .. někde nahoru a dolu a někde jen klikat bez táhnutí ... a všechno to reaguje tak, že je těžké přepnout něco o jednu pozici - třeba nastavení režimu brzd - trefit RTO apod. není lehké .. nebo přepínání režimu PFD mezi MAP, PLN a ILS.. trefit co chci je věc :-)