O tvorbě scenerií, letadel a jiných addonů do MS Flight Simulatoru.
By Petr Prokop
#94453
Dobrý den
možná se tu najde pár lidí, kteří scenérku VFR ČR 1m používají podobně jako já, že létají, alespoň po určitou dobu, pouze v jedné oblasti. To mě přivedlo k myšlence, vytvořit si instalační scripty, které mi umožní nainstalovat (aktivovat) právě ten úsek, který létám. Zrychlí to načítání scenérie. Celá republika se mi načítá snad deset minut, kdežto když načítám jen polovinu, tak to trvá asi jen pět minut (jen odhad). Tak mě teda napadlo, pokud by tu bylo více lidí, kteří by byly ochotni strávit několik hodin testováním, dalo by se s pomocí ostatních dobrat k menším a funkčním dílům, které můžete samostatně spustit. V podstatě jde o to zjistit pomocí třídění souborů vylučovací metodou, které soubory pokrývají jakou část. K tomu poslouží i moje scripty.

Pro ujasnění. Momentálně používám Pro Severní Moravu, úsek severně od Beskyd až po východ republiky - jednu polovinu celé scenérie. Ale dalo by se to ještě osekat. Moje představa by byla, že bych sem uvedl odkazy na potřebné scripty a mapku. Mohu např. napsat script, který přesune vaše konkrétní soubory do adresáře \"SM1\" a do druhého adresáře třeba \"deaktivace!\". (Jako Severní Morava díl 1). Vy pak můžete aktivovat ten díl SM1 u sebe a zkoušet to proletět nad různými místy mimo ten daný úsek v zimním období leden. Pokud někde uvidíte scenérii VFR ČR, tak mi to oznámíte, ale zkusíte diagnostikovat: uložíte hru. Zkusíte odebrat některé soubory z dané scenérie. Nejdříve jednu polovinu. Přesunete do jiného adresáře např. soubory 2. Pak restartujete hru, načtete znovu scenérku v nastavení, pak otevřete uloženou hru. Tímto postupem se dá alespoň přibližně odhadnout která skupina souborů to toho SM1 nepatří. Spustíte zase jiný script a pošlete mi informace o tom které soubory to jsou a v které části republiky jste je našli (zapsat do tabulky .xls). Já je vyloučím, a tak se postupně může rozebrat více úseků. Akorád, že vždycky se ten úsek musí létat, což dělám teď v tom úseku SM1.

Mohl bych takto proletět a roztřídit soubory např. Pro Beskydy, Brno, Opavsko a okolí, Praha, České Budějovice. Asi tak z toho co mě zajímá.

Výsledek a moje očekávání by bylo
1) několikanásobné urychlení scenérie v případě, že budete létat jenom určitý úsek. Bude se načítat např jen 3-5 Gb dat.
2) Možnost nainstalovat více úseků podle vaší Trati. Např. Praha, Brno a docílíte asi dvakrát rychlejšího načítání.
3) instalace by byla jednoduchá, protože v konfiguračním souboru by jste pouze označili město nebo oblast kterou chcete letět. Např. Praha (tabulátor) 1. By znamenalo, že to chcete letět, Praha (tabuláror) 0 znamená, že to letět nechcete.

Dejte vědět, jestli by jste se do toho např. o víkendu chtěli zapojit.
#94471
Já si myslím (opravte mě jestli nemám pravdu) že zjednodušeně řečeno to co tady Petr popisuje do jisté míry řeší nastavení autogenu. To ostatní bude zhotovení produktu, jehož užitná \"hodnota\" bude v hrubém nepoměru k investovanému času všech zúčastněných. Každý z nás pochopitelně asi nejraději lítá a má radost když FS funguje a nevyžaduje \"vynucené\" opravy viz vlákna všude kolem.
Ale znovu zdůrazňuji, že to není kritika jen vyjádření názoru. Ovlivněného asi i tím, že nejsem notorickým milovníkem VFR letů.
By Petr Prokop
#94474
Vytvořil jsem tabulku souborů pro celou scenérii. Tato tabulka mi umožňuje rozdělit scenérii na menší celky o velikosti zhruba od Brna až po jižní hranici pod Břeclaví. Samotné rozdělení do adresářů je teď hračka. Jeden adresář by měl zabírat okolo jednoho gigabytu, ale počítám s tím, že funkční poskládaná scenérie bude mít kolem 4-6 Gb nebo více. To už záleží na uživateli. Je zde otveřená možnost nainstalovat všechny vybrané regiony do jednoho adresáře nebo každý zvlášť. Také je zde možnost dodatečného stažení a doplnění některých menších celků jako je Praha, Brno, Ostrava nebo i menší města v LOD16.

Ještě chci udělat základní popis k tomu co se nachází v daném regionu základní orientační body pro VFR létání), takže to ještě chvíli potrvá, než celou věc zveřejním. Hodil by se pak člověk, který by informace doplnil o seznam letišť, které se v daném regionu nachází.

Je to skvělá pomůcka na učení se zeměpisu, protože když je scenerie menší snáze se dá naučit kde co leží.