O tvorbě scenerií, letadel a jiných addonů do MS Flight Simulatoru.
#122439
Ahoj,
posílám tip na pěkný software pro mobilní zařízení. Jedná se o program původně vyvinutý jako taktické počítadlo pro bezmotorové létání, ale lze ho nakonfigurovat i tak, že slouží jen jako pohyblivá mapa pro VFR navigaci. Výhodou je, že obsahuje aktuální vzdušný prostor a VFR hlásné body, které jsem dnes vytvořil. Mapy, letiště a vzdušný prostor jsou dostupné prakticky pro celý svět, VFR body jsem ještě nikde neviděl, takže je ČR asi první...

XCSoar
http://www.xcsoar.org/
Opensource program pro Windows, Linux, Android, Mac OSX, Windows mobile a pocket PC. To jest to, co já používám na androidím telefonu k plné spokojenosti - jak pro plachtění, tak pro létání na simu (mám dva profily a při spuštění si vyberu). Lze velmi jednoduše propojit s X-Plane i FSkou. Hardwarově velmi nenáročné, takže to běží na každém mobilu s Androidem 2 a vyšším - není levnější GPSky pro domácí kokpit :)

LK8000
http://www.lk8000.it/
Opensource derivát XCSoaru, ale funguje jen na Windows CE v PDA + jako desktop windows aplikace. Taktéž lze bez problému propojit se simem.Složitější na ovládání, ale přímo od výrobce připraven na motorové létání.

Formáty map, airspace a otočných bodů jsou pro oba programy shodné, otočné body jsou navíc ve formátu .cup použitelné i v jiných komerčních (především plachtařských) softwarech (seeyou...)

Propojení s FS9/FSX
Připojit bluetoothem mobil/PDA s počítačem (nebo PDA kabelem do sériového portu, pokud máte) a nastavit komunikaci po sériovém portu (windows ovládací panely). Spustit FSUIPC, vybrat možnost GPS Out, vybrat příslušný sériový port (bluetooth je bezdrátový sériový port), spustit XCSoar/LK8000 v zařízení, v nastavení vybrat jako vstup Bluetooth GPS a hotovo.

Propojení s X-Plane
zle realizovat buď podobně (X-Plane umí sám o sobě také GPS výstup do sériového portu), nebo extrémně jednoduše pomocí aplikace X-Plane to GPS, což je klient pro Android za 20Kč. S touto aplikací se vše zjednodušuje jen na nainstalování a spuštění této aplikace + připojení počítače a mobilu ke stejné síti (např. domácí wifi, nebo udělat z mobilu přístupový bod a k němu wifi připojit počítač). Jakmile jsou mobil i PC na stejné wifi, stačí spustit X-Plane, uvedený klient si ho v síti najde, sám vše nakonfiguruje a souřadníce z X-Plane potom podsouvá místo skutečné GPS v telefonu, takže na souřadnicích z X-Plane máme všechny navigační aplikace (google maps,...) včetně XCSoaru. Ano, lze takto posílat x-plane pozici i do facebook messengeru a předstírat, že jsme jinde, než skutečně jsme...

Do přílohy dávám  můj soubor s VFR body pro všechna CTR v ČR, kde jsou nějaké body publikovány, a dále pak mohu zaslat kompletní konfiguraci XCSoaru pro motorové létání - stačí nainstalovat do telefonu z Google play, a moje soubory nakopírovat do /XCSoardata v kořenévm adresáři na telefonu.

Moje VFR body hodlám do budoucna rozšířit o VORy/NDB a nějaké RNAV body, které se používají i v reálu (typicky body na hranicích, přes které se plánují FPL).

Na obrázku pár momentů z letu LKLT LKPR přes výstupní bod R z MCTR Kbely, a E2 příletová do LKPR. Hnědý polygon okolo symbolu letadla je odhadovaný dokluz v případě vysazení motoru (udělaný přibližně na general aviation letadlo). Navíc to nad každým symbolem letiště počítá aktuální výšku, v jaké by se tam doletělo (AGL), pokud toto letiště je v dokluzu při vysazení motoru (má tohle Garmin za půl milionu?  8). Dále tam taky jsou všechna ULL letiště a nouzové plochy v ČR. Lze zapnout i topografii (města, řeky, silnice + názvy), ale to mám vypnuté, aby to nezabíralo moc místa na displeji - je to jedno kliknutí. U každého letiště se na něj dá ukázat prstem, tak to zobrazí frekvenci TWR/AFIS, a u každého vzdušného prostoru to zobrazuje vertikální rozměry. Lze zapnout varování před vstupem do vzdušného prostoru, ale to používám jen při bezmotorovém létání, kdy není tolik času koukat do mapy - v motorovém to mám vypnuté, aby to stále nepípalo. Barevně je zobrazena stopa kudy jsem letěl tak, že čím studenější barva, tím výše jsem byl (takže je vidět průlet v LKTC, který jsem dělal). No a další supr věc je, že když člověk na chvíli zakrouží (stačí pár koleček), tak to podle snosu spočítá vítr - což se hodí i při motorovém létání... No a poslední cool věc je, že XCSoar umí, pokud je mobil připojen k internetu, posílat tracking do této webové stránky, takže tam můžeme s X-Plane létat a nikdo nic nepozná  :-X

A ano, jsem zarytý příznivce Androidu, jelikož slavný iOS tohle bez jailbreaku prostě neumí...

PB
Přílohy
Screenshot_2015-05-24-13-51-15.png
Screenshot_2015-05-24-13-51-15.png (248.92 KiB) Zobrazeno 5034 x
Screenshot_2015-05-24-13-40-14.png
Screenshot_2015-05-24-13-40-14.png (240.64 KiB) Zobrazeno 5034 x
(840 bajtů) Staženo 224 x
Naposledy upravil(a) Pavel dne 24 kvě 2015, 14:25, celkem upraveno 1 x.
#122448
Android (Samsung tablet 8,9 palců s FSX. Zatím mám v tabletu stažený XCSoar stažený z G.play, který je teda zatím bez mapy tj. úplně bílý a neposkvrněný  ;) ;)


Píšeš: " Do přílohy dávám  můj soubor s VFR body pro všechna CTR v ČR, kde jsou nějaké body publikovány, a dále pak mohu zaslat kompletní konfiguraci XCSoaru pro motorové létání - stačí nainstalovat do telefonu z Google play, a moje soubory nakopírovat do /XCSoardata v kořenévm adresáři na telefonu.". Platí pro všechny nebo jen Xplane?
#122474
No, nejdřív musíš mobil připojit k bluetoothu počítače. Většinou to funguje tak, že při párování s počítačem (zadáváš nějaký pin, atd). se tě to zeptá, co všechno chceš nainstalovat - podle toho, co ten mobil všechno umí - například synchronizace kontaktů, handsfree, přenos souborů, vizitek, atd - a jedna z těch položek je i sériový port. Tak to musíš vybrat. Vůbec neřeš FSku, nejprve musíš ve správci zařízení ve windows vidět bluetooth sériový port, a musíš mít připojen telefon k bluetoothu a ten daný port aktivní. Pak už to bude v FSce hračka.

PB
#122477
Budeš muset pohledat asi v nějaké dokumentaci od mobilu, jak k tomu sehnat ovladače pro windowsy, no. Já zrovna shodou náhod S4 mini mám taky, ale nemůžu to vyzkoušet, protože mi v notebooku přestal chodit bluetooth - takže to mám propojené přes wifinu, ale pro x-plane... Jen co seženu nějakej komp s bluetoothem, tak to prubnu.

PB