Forum o reálném, nikoliv virtuálním, létání. Pro všechny problémy, zážitky a informace o opravdovém létání.
#1403
Takové radio se nazývá scanner a obvykle umí poslouchat mnohem více pásem, než jen ty letecké.

Jsou přijímače digitální (scannery) a analogové (AIRBAND přijímače).
Liší se cenou, drasticky:
analogové pod 1000,- CZK
digitální začínají u cca 2000,- a končí u 40.000,- CZK.

Jednoznačně doporučuju připlatit na digitál.

Sehnat se dá v obchodech s radioamaterskými potřebami nebo v obchodech pro tzv. CB komunikaci (občanské radiostanice), v zahraničí (D). Vlastnictví přijímače ani jeho nákup není trestným činem !! Akorát se nesmí zveřejňovat poslouchané záznamy, nebo dokonce přijmač pustit online na internet (pozor, v USA to lze, jsou tam jiné zákony, nenapodobovat).

Co se týče \"dosahu\", tak jakýkoliv digitální scanner je dostatečně citlivý (na mezi fyzikálních možností) a cena se řídí prakticky jen jeho vybavením, hlavně počtem pamětí. Reálný příjem ovšem ovlivňuje především místo kde se poslouchá a dále pak kvalita použité antény. Pro vážnější práci je potřeba investovat do nějaké venkovní antény ( cca 1000-2000CZK ), pendrek, který se dodává ke scanneru je jen pro ozdobu. Pokud ovšem bydlíš v ďolíku, byť i vedle letiště , prakticky nic nepomůže a uslyšíš jen přelétávající letadla, nikoliv pozemní stanice ( TWR, APP... ).

O scannersch a o poslechu letecké komunikace je seriál článků na webu AEROWEB v sekci Komunikace.
#1406
Posílám výńatek z nedávné korespondence o tom samém problému mezi mnou a JaVo. ( To, že JaVo mi píše německy je součástí utajení, nenech se zmást :))))

UBC 180 XLT je u DDAmtek v Holesovicich k mani za 4990 Kc
http://www.ddamtek.cz/kapitola.php?id=data/bearcat



UBC 180 XLT bei Condrad (Artikel-Nr.: 930380 - 49) -- fuer NUR 159 Euro zu haben, dass heisst 159x29=4611 Kronen ...

http://www1.conrad.de/scripts/wgate/zco ... ~cookies=1

Update z Holesovic. UBC 180 XLT se uz nevyrabi, a tudiz ho nemaji. Vrele mi doporucili AR-108 (mensi provedeni, specialne pro letecke pasmo + FM 136-180 MHz, prijimac pry lepsi nez u UBC 180 XLT). Cena 3690.- Kc, momentalne vyprodan, bude za 14 dni.


Obecně - značky Beracat, Yupiteru, Praesident, Albrecht, UBC jsou tradiční zavedené značky a tam se nedá nic zkazit.

===================================

Teď jsem se ještě podíval na toho Conrada ( seriosní prodejce ) a tam je nově FR100 Flugfunkscanner , který je výrazně nejlevnější a obsahuje vše co má ...
http://www1.conrad.de/scripts/wgate/zco ... ~cookies=1

Conrad má zásilkový i kamenný obchod i v Čechách , ale možná by se stejně vyplatilo zajet přímo do němec ( 90EUR x 29,50 = 2655 CZK ).

Pokud vím,tak na prodej z druhé ruky zrovna nic není...
#1411
ten UBC 180 se me libi....neda se jeste nekde sehnat ? :-) z Nemecka radsi nic objednavat nebudu, protoze nemecky neumim ani slovo a dojet si tam nemam jak....podivam se po tech ceskejch online obchodech, tak sem klidne jeste nekdo napiste nejaky dobry tipy...jinak diky Pavle, opravdu vycerpavajici info :-)
#1412
UBC 180 XLT mají stále v tom katalogu od německého Conrada ( ty odkazy blbnou, oni tam používají nějak cookies a není to přenosné, sorry ...) a mají ho drasticky zlevněný na 119,00 EUR. Takže zkus prohledat [url=www.conrad.cz]českého Conrada , zda ho nabízejí. Za uvedenou cenu by asi nebylo co řešit.

Btw. nedej se odradit některými položkami v rubrice \"Nejprodávanější zboží\" konkrétně tam teď inzerují \"Solární odpuzovač krtků\", \"Kilometrickou myš\", \"Odpuzovač hrabošů na 700ha \" .... :)))
#1414
Super, babicka nesnasi kdyz ma na zahrade krtka, tak ji obednam odpuzovac a vezmu si k tomu scanner :-)))))))))

Na tom ceskym jsem to nenasel, tam jsem nasel jen jeden scanner na odposlouchvani letadel...jeste to vsechno prohledam a kdyztak to teda nejak objednam z toho nemecka...

http://www.wsplc.com/pages/pdf/ubc-180xlt.pdf
proc je u ty air frekvence to AM ? :-)
#1416
U ty Airfrekvence je AM, protože u leteckých komunikací se používá AM modulace a nikoliv FM , jako třeba u rozhlasu na VKV...
Důvody jsou historicko-technické.
Většina scannerů má ovšem pro každé pásmo automaticky předdefinováno, jaký typ demodulace a jakou šířku pásma použít, takže se o tento údaj není třeba starat. Podle frekvence scanner sám zvolí krok, šířku pásma a způsob demodulace.
Scannery vyšší třídy ( od cca 6000,- ) mají možnost ruční volby těchto parametrů, ale to už je o něčem jiném.
#1555
Tak jsem si napsal do DDamteku a rekli me, ze UBC180XLT uz nemaj a ze misto neho nabizej UBC120XLT a pak me napsal, ze nejprodavanejsi je Maycom AR-108....tak me jeste nekdo pisnete, kterej z tech dvou by mohl bejt lepsi popr. jeste nejakej jinej typ...furt premejslim o tom UBC180XLT ale jelikoz nemecky neumim ani pozdravit, tak se me od nich nic objednavat nechce :-)
#1561
No, malinko jsem prošel dokumentace a :

UBC120XLT - nebrat, nasrat. Je to výběhovej model, kterého se potřebujou zbnavit, protože nemá těch 8,33kHz channel , jinak OK
UB180XLT - naprosto v pohodě

Jako náhrada za 180XLT ( ale nikde jsem nenašel, že se nevyrábí ) se doporučuje :
UBC72XLT - má všechno , 100pamětí, 8,33separaci, sluchátka, BNC
UBC92XLT - to samé, jen 200 pamětí, a pásmo 900MHz ( na nic teda ..)
UBC3300XLT - o třídu výše, ale umí vše, včetně spojení s PC ( nemyslím výstup zvuku, ale ovládání přímo z PC )

Ceny nevím, ale ty 72 a 92 by měly být plusminus co 180.
Ještě poznámka - tyhle věci se vyrábí s různými bvlastnostmi pro různé části světa , takže označení XLY znamená, že to je pro Evropu, ovšem západní, takže předvolené ferkvence stejně nepasují na naše nejak 100%ně. Ale pro letecké pásmo je to OK, hlavně s tou 8,33. Kdyby ale nabízeli někde stejný scanner, který bude mít místo \"XLT\" jiná písmenka, tak zpozornět.

==============================================

ad Jakubsch) Tohle Sony miminko neznám, a překvapuje mne, ze to je průběžně laditelný i přes letecké pásmo. ten šum může být mimochodem oprávě tím, že to neumí AM dekodování a i v leteckém pás,mu to dekoduje FM, což sice taky jde , ale podtsatně s horší citlivostí. Jinak dobrý.
#1571
Jiný radia jsou k mému překvapení buď drahá nebo blbá nebo oboje. Zdá se, že UBC to vedou.
72XLT je k dispozici u nemeckého Conrada - doporučil osobní návštěvu v prodejně někde u hranic, domluvíš se anglicky, lze dohodnout e-mailem předem vše v AJ ( 149 EUR ).
72XLT je taky k dispozici skladem v CR u ELIX Dragon za 5,590,- nebotak ( t.j. dráž než v D ). Ti sídlí tady za rohem ( Pha 8 ) , ale posílají i na dobírku. Servis, záruka - vše OK, ale jsou drahý.
#1682
Aktuální novinka :
Zájemci o poslech a pohled na oblohu zbystřete - jako naprostá novinka je ke koupi přijímač palubních odpovídačů, který umožňuje pomocí softwaru na PC \"simulovat\" reálnou radarovou situaci nad ůzemím, kam \"dosáhnete\".

Hardware stojí cca 25000 CZK, což je jeho jediná , ale podstatná nevýhoda.

O legálnosti tohoto zařízení mi není nic známo, ale předpokládám, že ten přenos na internetu nebude trvat dlouho, takže spěchejte a dejte se nalákat. pak hurá k prasátku a do obchodu :)

Hezky svátek
#1693
Ok, omlouvám se za to, co jsem udělal z Tvého threadu :)

Co se týče technických detailů, které jsem v mezidobí vystopoval:

a) zařízení je pasivní přijímač signálů odpovídačů z letadel, nic tedy nevysílá
b) podle toho , co o tom všem vím, musí jít jen o odpovídače, které pracují v Modu S, t.j. jsou schopny v odpovědi mj. zakodovat i polohu letadla, náš obvyklý Mode C toto neobsahuje ( azimut letadla v Modu C se mimochodem získává velmi zajímavým způsobem - přijímač porovná sílu přijatých impulsů vyslaných všesměrovou anténou a otočnou směrovou anténou; odpoví, jen když je přesně v ose antény t.j. když signál ze směrovky je v tu chvíli silnější než z všesměrovky a tím se získá azimut odpovědi , (který se ale následně koreluje s obrazem primarního radaru.)
c) anténa s příslušenstvím, na kterou se lze dívat na webu, je v Pardubicích ( pokud už to tam nevybrala URNA )
d) letadla jsou vidět jen pokud jsou nad radiovým horizontem, čili prakticky ve velkých výškách; letadla, která proklesají pod něj nebo jsou odstíněna překážkou ( kopec, věž, apod ), \"zmizí\". Letadla, která mají jen ModeC se objeví bez detailů nebo vůbec, nevím.
e) Sledoval jsem přílet CSA909 do LKKV a zmizel ve FL100 za Prahou, ale na druhou stranu je krásně vidět přiblížení na RWY24 i do cca 4000ft, čili před FAF včetně nádherného holdovacího obrazce vykresleného EasyJetem na příletu nad ETATU po přiblížení OMELO2S v 16:04-12 loc.

Z výše uvedených důvodů se jeví vzdušný prostor \"prázdnější než na VATSIMu\", což tak rozhodně není. Můj názor je, že hlavní možností je zlepšení umístění antény. Ani tak však nelze počítat se zachycením \"veškerého\" provozu, kvuli vybavení správným odpovídačem a to patrně ani v budoucnu ( s tím modem S je to nejaký nahnuý ...).

V kombinaci se scannerem ( vracím se k původnímu tématu ) je toto úžasný výukový nástroj pro všechny VATSIM ATC :)
#17140
Ahoj.

1) Skenery moc levný nebývaj.
2) Magor to rozběhá určitě
3) Záleží na tom, kde bydlíš (kopec x ďolík)
4) Stačí internetovej obchod?
5) Teoreticky jo, ale nevyplatí se to.
6) Proč ne?

Já jsem ze začátku taky chtěl něco hodně levného, klidně analogového :). Po přečtení několika článků na internetu a vyptávání se vlastníků jsem se čím dál víc utvrzoval v tom, že analog je naprd (blbě se to ladí, nemá paměti...) Takže podle mě je lepší chvíli počkat, našetřit si a koupit něco kvalitního, než teď koupit analog za pár stovek a zjistit, že na tom skoro nic nenaladíš.
Nejlevnější je AIRCONTROL M8 - analog, dá se sehnat do 700 Kč
Já jsem si koupil Maycom AR-108 - zvládá \"pouze\" airband a UHF pásmo, ale právě díky tomu se nezahlcuje (zvlášť pokud bydlíš ve větším městě nebo blízko vysílače), má vynikající citlivost, 99 pamětí pro každé pásmo, podsvícenej LCD displej, napájení: 2x AA baterky nebo zapojením do sítě, výstup na sluchátka, cena kolem 3 tis.
Moje oblíbená funkce je DualWatch - máš naladěné 2 frekvence zároveň, takže já mám nalaďeno Tuřany věž, k tomu Brno Radar a jsem happy :). Jinak bydlím cca 5km západně od LKTB a na pendrek, co byl v balení chytám letadla jak ve vzduchu, tak i na zemi. Chytím i letadla na 127,125; 132,805 a 125,100 (pozemní stanice už ale slyšet nejsou nebo jsou strašně zašumené)
EDIT: Tady je ještě katalog, třeba se ti bude něco líbit :): http://obchod.mrp.cz/ddamtek/