Forum o reálném, nikoliv virtuálním, létání. Pro všechny problémy, zážitky a informace o opravdovém létání.
Uživatelský avatar
By Pavel
#125993
Ahoj,
vyhlašuju tímto soutěž. Kdo pozná, jaké zařízení je na obrázku, obdrží ode mne při nejbližší příležitosti 1 pivo nebo 1 malinovku. Kdo kromě určení zařízení určí i typ letadla na fotografii, bude veřejně označen za znalce.

PB
Přílohy
CIMG2952.JPG
CIMG2952.JPG (326.06 KiB) Zobrazeno 7171 x
Uživatelský avatar
By prolam
#125996
Na panelu jsem rozluštil slova jako "výbuch", či "katastrofa", ale také "sytič", nebo "start". To mě vede k domněnce, že se jedná plnící panel, nebo panel APU. První dvě jmenovaná slova mne nutí si myslet, že se jedná o JAK-40/42.  ;D
Uživatelský avatar
By aldamat1
#125997
barvou to nějakýmu jakovlevu určitě odpovídá, no to umístění na něčem co připomíná nějakou překližkovou přepážku mi moc na plnící ani APU panel nesedí. navíc kdyby to bylo APU, tak tam na 99% bude někde zmíněný (ВСУ)
Naposledy upravil(a) aldamat1 dne 31 led 2016, 00:22, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
By Pavel
#125998
Tak podle barvy bych to neluštil, ta je u všeho z ruska podobná, ať už jsme v kokpitu Migu 21 nebo Tu154  :D
Není to z JAK-40/42.
Nemá to nic společného s APU, ani to není plnící panel.
Povrch s dřevěnou texturou je jen nějaká nalepená tapeta v tomto konkrétním kusu, není to ze dřeva.

PB
By Araneus
#126039
A nemohla by to být ovládací konzole prastarého odpovídače (něco podobného jako SRO-2, např. z vrtulníku MI-8 nebo MI-24)?
Naposledy upravil(a) Araneus dne 01 úno 2016, 21:45, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
By Pavel
#126041
Petra zcela a absolutně přesně! To bude malinovka...
Jedná se o tzv. IFF - tedy identification friend or foe - vybavení, pomocí kterého se identifikuje přítel/nepřítel ve vojenském konfliktu (aby nedošlo k sestřelení vlastního - funguje to tak, že se vysílá tajný kód tímto panelem, který je v ostatních letadlech porovnáván, a pokud se shoduje s jejich kódem, je potvrzeno, že se jedná o "vlastního"). Toto konkrétně je z kokpitu L410-UVP východoněmecké armády, tudíž je to ve stylu východního bloku, nicméně vybavení jako takové je principielně podobné i protějškům ze západu.

Aleš: nemám zdání - 115/400 je napájení, ale proč to tam je a co se tím ovládá, nevím. Dokumentaci k tomu nemám.

PB
Naposledy upravil(a) Pavel dne 01 úno 2016, 22:07, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
By ONDR4.cz
#126042
Dobře Petra! Zrovna jsem chtěl přihodit tip, jestli ta zásuvka 400Hz/115V není pro pozemní personál na připojení vysavače v An-2, ale koukám, že by to neprošlo  ;D.
By Araneus
#126043
Ano a ten matoucí panel napravo s tím nápisem "výbuch" sloužil k automatickému nebo manuálnímu zničení odpovídače při sestřelní na nepřátelské území.
Jinak na obrázku je na odpovídači nastaven kód 5, který sloužil jako standby mód.
Uživatelský avatar
By ihrdlicka
#126045
Petro. Dobře ty! Se nezdáš! Takové military vědomosti. Já už se chystal sem procpat teorii o ovládání nějaké prehistorické mikrovlnky se zásuvku na čajovar. Ještě, že jsem to nestihl.
Uživatelský avatar
By Schindler
#126047
[quote="Vojtěch Javorský"]
[quote="Pavel Brodský"]
To bude malinovka...
[/quote]
Vykvašená? :D
[/quote]

Tak alespoň nebudu jediný, kdo bude pít malinovku :D
Uživatelský avatar
By Pavel
#126048
[quote="Vojtěch Javorský"]
[quote="Pavel Brodský"]
To bude malinovka...
[/quote]
Vykvašená? :D
[/quote]

Myslíš jako "No, to se malinovka kvasí a kvasí, až se vypálí na griotku"?

[quote="Bedřich Schindler"]
[quote="Vojtěch Javorský"]
[quote="Pavel Brodský"]
To bude malinovka...
[/quote]
Vykvašená? :D
[/quote]

Tak alespoň nebudu jediný, kdo bude pít malinovku :D
[/quote]
Neboj, přidám se k tobě.

PB
By Araneus
#126049
Kdepak vědomosti. Kamarádi Google Search a Google Translate ;)

PB: Chceš říct, že jdeš do hospody s tím, že budeš pít pouze malinovku? To mne děsí.
Uživatelský avatar
By Datum13
#126050
[quote="Petra Ondráčková"]
Kdepak vědomosti. Kamarádi Google Search a Google Translate ;)

PB: Chceš říct, že jdeš do hospody s tím, že budeš pít pouze malinovku? To mne děsí.
[/quote]

:D :D :D