Vše co nepatří jinam a přesto může ostatní zajímat.
Uživatelský avatar
By mipeba
#98592
Poslední dobou se mi stává že mi úplně ztuhne PC - Win7 Home 64bit - optická myš zhasne a kurzor stojí, numlock na klávesnici nereaguje, prostě úplnej tuháč.
Když stisknu na bedně hardwarový reset tak wokna ani nenaběhnou nebo když jo, tak se to hned zase kousne. Pomáhá úplně vypnout elektriku na prodlužce. Ale i tak někdy až na druhý nebo třetí pokus. Ale pak už to drží celý večer.
K zakousnutí dochází různou dobu po naběhnutí Win, někdy hned do cca 10 vteřin, někdy do několika minut (a to mě vytáčí, když mám nachystané letadlo a chci volat pro povolení a nic...)
A protože to zamrznutí je asi velmi rychlé, nestačí se eventuelní chyba ani nikde zapsat.
Mě se to jeví spíš jako HW problém než SW (s tím by si navíc asi Win7 poradili eventuelně zaznamenaly do logu chyb). Ale který HW by to mohl být, jak diagnostikovat? Zdroj? GK?
Kdo poradí? Dík
Uživatelský avatar
By Lapak
#98596
Vypadá to spíš na HW než SW no, ale SW se líp testuje :) Začal bych takovou tou klasikou - třeba přes speedfan nebo jakejkoliv jinej program co umí číst teploty sledovat co ty teploty dělají a zatížit to třeba pomocí prime95. Alespoň zjistíš jestli to má nějakou návaznost na vytížení PC.
HW pak testovat prostě tím, že pokud tam máš třeba víc ramek, tak zkusit je postupně vyndat, případně přehodit do jiných slotů (případně ramky lze testovat i softwérově). Stejnětak disk přehodit do jiných konektorů (nejlépe na jinej řadič pokud deska má), pokud máš třeba integrovanou GK, tak zkusit tu normální úplně vytáhnout atd. atd. Desky mají často podíl na těchto pádech, ale taky často to bývá třeba jenom mrtvej nějakej řadič...
Uživatelský avatar
By mipeba
#98631
Včera na 4. pokus... jednou to bylo trochu jinak, místo zamrznutí se to resetovalo samo, ale Win nenaběhly. Pak se něco podělalo a spustila se oprava spouštění...
Uživatelský avatar
By Lapak
#98637
Tak začni rovnou s těma HW testama :) Případně se i SW dá testovat pomocí nějakého záchraného cd (rozuměj flashky) bez toho abys musel najet do winu. Doporučuju Hiren\'s boot CD a na flashku to dostaneš třeba pomocí tohodle: http://www.pendriveapps.com/yumi-multib ... b-creator/
Je tam plno nástrojů na testovaní kde čeho všeho, ale tím popřehazováním konektorů bych stejně asi začal...
#98655
Mě se stává podobné, chyba je v grafické kartě, resp jejím napájení. Je tam takovej už vyviklanej konektor (holt můj case slouží už svoji čtvrtou pětiletku) a občas s tím musim zavyklat. Pak drží. Doporučuju otevřít case, vše odpojit, vyndat komponenty s větrákem, ty vyčistit a pak znovu zapojit. Dle mého HW testy neřeknou nic a SW testama si akorát zase*eš system.
Uživatelský avatar
By mipeba
#98770
Všechny testy prošly bez chyby... měl jsem přetaktováno, tak jsem trochu ubral a uvidím jestli to pomůže... ale proč se to projevilo po nějaké době a to že když se to chytne, tak už to nespadne
Uživatelský avatar
By Lapak
#98772
[quote="mipeba"]Všechny testy prošly bez chyby... měl jsem přetaktováno, tak jsem trochu ubral a uvidím jestli to pomůže... ale proč se to projevilo po nějaké době a to že když se to chytne, tak už to nespadne[/quote]

K tomu mě ještě napadá chyba na disku, což se dá rychle zjistit chdiskem, nebo nějakej vadnej driver.
Uživatelský avatar
By mipeba
#98783
Je pravda, že disky jsem se jal testovati až včera odpo a večer. Na všech discích to ukazovalo zelenou - SMART a všechny rychlé testy.
Co mě ale zarazilo, když jsem pustil test typu VERIFY tak se velmi značně měnila rychlost přístupu mezi 80MB/S až 2 GB/s (pokud ty čísla nechomtám a pamatuji si to správně). V grafu to vypadalo tak že chvíli to jelo pamalu, pak to skokem vylítlo, chvíli to valilo a pak to zase spadlo.
Ale to by přece nemělo zpusobovat zamrzaní, což se mi mimojiné včera nestalo. Divné...
Uživatelský avatar
By Lapak
#98791
To spíš vidím na nějaké čtení z cache nebo něco takového, pokud nemáš nějakej vysokorychlostní raid, tak čtení 2GB/s je docela nereálná hodnota, těch 80MB/s by spíš odpovídalo. Na test disku je nejlepší přímo ten chdisk co je odjakživa ve winech, stačí do příkazovýho řádku dát \"chkdsk C:\\ /R\", pokud se jedná o disk na kterým ti právě běží systém tak tě to ještě požádá o restart...
Uživatelský avatar
By mipeba
#98798
[quote="Lapak"]To spíš vidím na nějaké čtení z cache nebo něco takového, pokud nemáš nějakej vysokorychlostní raid, tak čtení 2GB/s je docela nereálná hodnota, těch 80MB/s by spíš odpovídalo. Na test disku je nejlepší přímo ten chdisk co je odjakživa ve winech, stačí do příkazovýho řádku dát "chkdsk C:\\ /R", pokud se jedná o disk na kterým ti právě běží systém tak tě to ještě požádá o restart...[/quote]
a kde uvidím výsledky?
Uživatelský avatar
By Lapak
#98801
V event logu - v českých win to najdeš ve startmenu jako prohlížeč událostí, je to tam tuším pod reportama aplikací, jako zdroj bude uvedena aplikace wininit, podle toho bys to měl jednoduše najít.
Uživatelský avatar
By mipeba
#98868
Tak mám otestovány všechny disky a nikde chyba. Zajímavé vše je bez chyb a padání zmizelo. A poučení z toho: máte s něčím problémy? otestujte to, problémy zmizí... :D
No je pravda, že jsem trochu ubral na přetaktování CPU, ale divné je že to dlouho funguje a pak to začne blbnout, že by se to nějak unavilo a nesneslo to co předtím...

Jinak samozřejmě děkuji za pomoc a směrování kudy kam....
#98873
[quote="mipeba"]divné je že to dlouho funguje a pak to začne blbnout, že by se to nějak unavilo a nesneslo to co předtím...[/quote]
No ono to bude asi chtít vyčistit. Jak je na tom nános prachu, tak to tak dobře nechladí a pak to může blbnout. Teď jsi ubral na taktování, tím potažmo na teplotě a na problémech...
#98918
Ahoj,
Toto téma se svým názvem hodí k řešení tohoto problému, ale je to momentálně z jiného soudku.

Informace o výkonu notebooku:
ASUS-K73SV - Intel Core I7 2.4 GHz (TubroBoost až 3.1 GHz, obvykle tak 2.9 GHz); Nvidia GeForce 540 (for Notebooks) s 1Gb vlastní paměti, 8Gb RAM, 1,2TB HDD, Windows 7 Home Premiun x64


Používané programy spojené s FS:
Microsoft Flight Simulator X Deluxe Edition (SP2), Active Sky 2012, Rex 2, FSUIPC 4.6, FSinn + FSCopilot, Šemík, PMDG


Samotný problém je následující. Obvykle při samotném letu simulátor \"nepadá\", zatím se mi to tedy nestalo, ale je tu jiný problém. Už mě nebaví pořád posílat na ČSAV pirepy, aby mi zapsali let do databáze, protože mi to \"spadlo\". Děje se to většinou na finále, kdy je letadlo ve fázi od prahu dráhy tak na vzdálenost 4 až 1 NM a podotýkám, že ve většině případech na LKPR. (Chyba typu: \"Fatal Error Occured\")

Dokážete prosím někdo poradit něco, co by pomohlo. Předem děkuji.

BS
Uživatelský avatar
By Lapak
#98921
Takhle na finále LKPR se mi to vždycky na chvíli zastaví a viditelně to začne načítat ortofoto podklad LKPR. Možná by to mohlo mít souvislost, někde v topicu o LKPR i Jindra psal, který soubory obsahují ten ortofoto podklad, tak možná bys mohl zkusit je prozatím smazat, jestli to je tím... Vede mě k tomu ta vzdálenost o které mluvíš.
#98922
[quote="Lapak"]Takhle na finále LKPR se mi to vždycky na chvíli zastaví a viditelně to začne načítat ortofoto podklad LKPR. Možná by to mohlo mít souvislost, někde v topicu o LKPR i Jindra psal, který soubory obsahují ten ortofoto podklad, tak možná bys mohl zkusit je prozatím smazat, jestli to je tím... Vede mě k tomu ta vzdálenost o které mluvíš.[/quote]

Jo, já se podívám, popř. napíšu Jindrovi. Uvidím, zítra se na Ruzyni asi tak dvakrát otočím, takže uvidím, zda se něco bude dít... Díky, Podám výsledek
#98929
- \"base.bgl\" má hodně (velkých) textur a je náročná na rychlost disku (seknutí na cca 5nm finále).
- \"cars.bgl\" má zase hodně polygonů a je náročná na procesory (fps drop).
Zkuste ladit přeunem / přejmenováním přípony těchto dvou souborů.
By oupa
#98937
Rozhodně zkusit offline, bez scenérky, bez Šemíka. Když vydrží, přidat.
Šemík to klidně může být - od 1000 AGL zvýší sample rate, takže slabší povahy CPU to třeba nemusí unést.
Uživatelský avatar
By sosjan
#98939
Taky přispěju do fóra-před 2 týdny jsem přeinstaloval FS2004 a nainstaloval jsem jen PMDG 747 a scenárky LKTB,EDDF LIMC UUEE LZIB LZKZ a novou LKPR.Prostě jenom letiště kam lítám.Žádné jiné vylepšení ani VFR. Šemíka taky nepožívám.Teď se mi při přistání na LKPR, zatím jsem zkoušel rwy 24,12,30 stává to,že z dálky je scenárka vidět dobře,pak okolo 5nm od prahu rwy celá scenárka zmizí,je složená s bílých kostiček.Asi tak kolem 3nm se pak scenárka načte a pak je vše v pořádku.Dříve mi to nedělalo.Nemám silnej stroj, WinXP,procesor 1,8GHz,RAM jen 1GB grafiku GeForce 8600GS.FS se o trochu zryclila přeistalováním.Dříve jsem instaloval rúzné letadla i vylepšení,teď tam mám jen základ.