VACC-CZ novinky, změny a oznámení.
Uživatelský avatar
By Schindler
#125753
Migrace serveru VACC-CZ

V sobotu 16. ledna 2016 proběhne postupné odstavení původního serveru VACC-CZ a migrace služeb na server nový.

V dopoledních hodinách dojde k zálohování wiki a od poledne začne záloha webu. Ke změnám na těchto službách nedochází často, takže se záloha provede už takto brzo. Během odpoledne dojde k záloze všech souborů fóra a nebude možné nahrávat na fórum žádné soubory. Okolo 17:15 začne záloha databáze fóra, jakožto posledního potřebného členu k migraci - fórum asi nechám zapnuté, aby si ostatní mohli přečíst, co se to vlastně děje, ale změny od té doby provedené přemigrovány na nový server nebudou.

Samotná migrace služeb je plánovaná okolo 20:00, tím dojde k odstavení všech služeb VACC-CZ a započne proces instalace a konfigurace serveru. Díky mé dvouměsíční přípravě a ladění doufám, že po dokončení instalačního skriptu provedu pár ručních zásahů a bude vše fungovat tak, jak má. Pokud se nám podaří začít ve 20:00, tak za 45 minut server bude plně připraven a jen ho budeme testovat a kontrolovat, zda vše funguje tak, jak má - pokud ne, tak se vše může pěkně natáhnout. O ukončení migrace budete informování.

Samozřejmě je možné, že někde něco nebude fungovat. Po migraci budeme vše testovat my, ale pokud se pak budou nalézat nějaké problémy, tak budu žádat o nahlášení problému s přesným popisem (co, kde - url, kdy - přesný čas).

Zatím vše ...
Naposledy upravil(a) Schindler dne 08 říj 2016, 01:41, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
By Schindler
#125822
1. migrační vlna

Na poslední chvíli se migrační plán musel změnit a nedošlo ke kompletní migraci všech služeb VACC-CZ na nový server, ale něco jsme přemigrovali. Konkrétně:
  • Fórum + Tapatalk - a to s novou adresou: forum.vacc-cz.org
  • Wiki - a to s novou adresou: wiki.vacc-cz.org
  • TS3 - a to se stejnou adresou, ale novým rozvržením místností: ts3.vacc-cz.org
  • A některé další služby a weby VACC-CZ, ne však hlavní web.
Web se ještě musí kvůli změnám v migraci trochu upravit, takže se to překlopí jindy.
Uživatelský avatar
By Schindler
#125897
2. migrační vlna

Povedlo se mi odhalit některé chyby, co v sobě web měl a úspěšně jsem ho aktualizoval. Přesunul a synchronizoval jsem zaznamenávání letů. V noci došlo k překlopení webu ze starý na nový server, takže všechny hlavní weby a služby běží na novém.

Jak lze vidět, tak se nám trochu rozhodily časy bookingů, ale hned po jídle to opravím a opravím další chyby, které po migraci naleznu. Čekají nás ještě další fáze migrace, ale ty nebudou mít na naše hlavní weby vliv.
Uživatelský avatar
By Schindler
#126029
Po mém dnešním návratu domů jsem odstranil řadu chyb způsobených nedávnou aktualizací samotného zastaralého systému webu, migrací serveru či chyb, které tu byly již déle nebo vnikly opravou jiných chyb (ano, i to se teď stalo). Netestoval jsem úplně všechno, ale snad jsem nic zásadního i nezásadního nepřehlédl a opravil jsem některé věci, které tu již delší dobu byly na denním pořádku ... Kdybyste narazili ve spojení s webem, fórem nebo wiki na nějaký problém, tak mi to (nebo Alešovi) oznamte nejlépe na email support@vacc-cz.org. Zjednáme v rámci časových možností nápravu.
Uživatelský avatar
By Schindler
#126113
3. migrační vlna

V průběhu týdne došlo k migraci starších webů (knihy.vacc-cz.org, dc.vacc-cz.org). Už zbývá pouze migrace gallery.vacc-cz.org a bude to vše. K tomu dojde v nejbližší době po obdržení dat od Michala Rudy.

Možná jste za dobu, co se server začal migrovat, zaregistrovali několik výpadků webových stránek (typicky chybová hláška - Error 502: Bad Gateway). Pro zainteresované: dělo se tak kvůli špatné konfigurací PHP. PHP při nepřetržité řadě nedokázal zpracovávat dotazy, zahltil se a spadl. Dělo se tak kvůli hlavním webu, fórum i wiki to neshazovaly. Dnes jsem si udělal čas a podařilo se mi najít chybu, kterou jsem opravil a navíc jsem předělal firewall.

Takže server by měl vydržet nejrůznější formy útoků jako třeba SYN, X-MAS, DDOS či třeba nově objevený půllitrový útok, který vynalezl Pavel Brodský. Jedná se o to, že si otevřete webovou stránku, na kterou chcete útočit, a pomocí kolíčku a půllitr zaseknete klávesu F5, která neustále zahlcuje špatně nakonfigurovaný server a shodí ho! :D

Trochu se tím pokazil Teamspeak Viewer na webu, ale vše ostatní snad funguje. Pokud narazíte na nějakou nefunkční část webu nebo divné chování, tak se mi ozvěte. Migrace je téměř u konce, ale nějaké problémy se mi můžou ještě skrývat.

Omlouváme se za výpadky, ale času bylo a je málo a dřív se to nestihlo vyřešit. Teď již se tak dít nebude.
By DM
#126114
Z mé strany připomínka k migraci žádná, vše funguje a je fajn, že tu máme lidi, co své práci rozumí.

Mám jen takový vylepšovací návrh/dotaz; Možná se pletu, ale mám dojem, že kdysy před dávnými časy (cca rok 2008?) se upoutávky na nové příspěvky fóra zobrazovaly tak, aby byl do každého aktualizovaného vlákna právě jeden link. Tím pádem bohatá komunikace v jednom vlákně "nesmázla" odkazy na nové příspěvky v sousedních vláknech.

Není to nic životně důležitého a každý si může nové příspěvky najít přímo ve fóru, ale kdyby to šlo, zdá se mi to jako příjemná zkratka na příspěvky, které by se snadno přehlédly. Nevím a nehledal jsem jakým API fórum disponuje (ehm jsem dotNeťák), takže je to jen takový dotaz pro zasvěcenější.
Uživatelský avatar
By Schindler
#126147
[quote="David˜˜ƒ Müller"]
Z mé strany připomínka k migraci žádná, vše funguje a je fajn, že tu máme lidi, co své práci rozumí.

Mám jen takový vylepšovací návrh/dotaz; Možná se pletu, ale mám dojem, že kdysy před dávnými časy (cca rok 2008?) se upoutávky na nové příspěvky fóra zobrazovaly tak, aby byl do každého aktualizovaného vlákna právě jeden link. Tím pádem bohatá komunikace v jednom vlákně "nesmázla" odkazy na nové příspěvky v sousedních vláknech.

Není to nic životně důležitého a každý si může nové příspěvky najít přímo ve fóru, ale kdyby to šlo, zdá se mi to jako příjemná zkratka na příspěvky, které by se snadno přehlédly. Nevím a nehledal jsem jakým API fórum disponuje (ehm jsem dotNeťák), takže je to jen takový dotaz pro zasvěcenější.
[/quote]

No vida, další VATSIMák dotNeťák. Já programuji v C# už několik let a Jindřich o mnoho déle. Takže už víme, kam se obrátit, když bude nějaký neřešitelný problém :D

Omrkl jsem dokumentaci a mají to udělané trochu divně. Každopádně jsem změnil rss feed na typ news, což zobrazí 5 posledních aktivních témat. Bohužel tak nešikovně, že to vybere první příspěvek z daného tématu. Ale to je snad přijatelné.
By DM
#126150
Potvrzuji - je to divné - např. do tohoto vlákna (úplně nejaktuálnějšího) není v době psaní mého příspěvku odkaz vůbec.
Uživatelský avatar
By Schindler
#127671
4. migrační vlna

Konečně si původní správce VACC-CZ serveru (Michal Ruda) a současný správce VACC-CZ serveru (moje maličkost) našli společnou chvíli k tomu, aby migraci dotáhli na cílovou rovinku. Za což Michalovi děkuji, protože je permanentně časově vytížen, navíc na VATSIMu už řadu let nepůsobí, ale stále u něj běží VATSIM FSD server, VACC-CZ mail server a poslední z miniwebů VACC-CZ, o které se nám snaží stále starat.

Na nový server se zanedlouho přesune poslední web gallery.vacc-cz.org, který na původním serveru zůstal; ze služeb už na něm zůstane akorát mail server a zbytek máme ve své režii. Dokončí se změna DNS záznamů, takže vše již povede na nový server a odpadnou problémy s www/non-www a navíc už budeme moci vytvářet stránky eventů u nás a ne u mě na soukromé doméně. Jedná se převážně o technické věci, kvůli kterým dnes budu server restartovat, takže se nelekejte, vše bude v rámci minut zpět aktivní. Pokud by něco nefungovalo, tak se ozvěte prosím sem do fóra. Mail bych nevolil z toho důvodu, že by to nemuselo fungovat, když jsme se v tom dnes hrabali. Navíc se po dlouhých 2 letech konečně dočkáme změn v mailových adresách, takže už budete moci kontaktovat každého člena osobně. Po změně však budu muset vyzkoušet kontaktovat všechny kolegy, jestli vše funguje tak, jak má. Vše by fungovat mělo, ale nikdy člověk neví, kde se člověk přehlídne.

Toť z technického zákulisí vše, držte nám palce, ať vše dopadne a příště už můžu avizovat jen přesun mail serveru a převod domény pod spolek VACC-CZ. Hauk!
Uživatelský avatar
By Schindler
#127925
Omlouvám se za dvouhodinový výpadek serveru, který nastal z důvodu problému v databázovém MySQL serveru. Vše se mi podařilo najít, nastudovat a opravit, takže by snad mělo vše fungovat tak, jak má.
Uživatelský avatar
By Schindler
#128186
5. migrační vlna

Stalo se nečekané, IT oddělení VACC-CZ má od dnešního dne přesunuté emaily na novém spravovaném serveru. Na server už zbývá přesunout pouze gallery.vacc-cz.org, u ostatního se už nemůžeme vymlouvat, že to nefunguje, protože máme vše pod správou. Na druhou stranu se s tím pojí docela dost administrátorské práce, takže se nedá vše udělat s našim současným osobním vytížením lusknutím prstů. Takže takhle na tom jsme.
Uživatelský avatar
By Schindler
#128219
Výpadek serveru

Před chvíli došlo ke kratšímu výpadku. Bylo to způsobeno plánovaným updatem Linux Kernelu ze strany poskytovatele server hostingu. Upozornění na tento výpadek se mi vypařilo z hlavy, a proto se omlouvám, že jsem vás včas nevaroval. Díky za pochopení.
Please be advised, that from 2016 November 7 23:00 till 2016 November 8 05:00 +2 GMT all nodes will be upgraded to latest stable Linux kernel 2.6.32-042stab120.6 version in order to address Linux Kernel stability. Due to node restart each virtual server can be inaccessible 10 - 15 minutes.
Uživatelský avatar
By Schindler
#128577
Odstávka webu

Web bude v následujících minutách znepřístupněn a bude podroben testování, abych zjistil, jaký modul webu má za následek bezpečnostní chybu v systému, která zde již přetrvává od začátku, ale nikdo si ji donedávna nevšiml. Spuštěn bude v horizontu několika desítek minut až hodin, záleží jak budu úspěšný, díky.
Uživatelský avatar
By Schindler
#128578
[quote="Bedřich Schindler"]
Odstávka webu

Web bude v následujících minutách znepřístupněn a bude podroben testování, abych zjistil, jaký modul webu má za následek bezpečnostní chybu v systému, která zde již přetrvává od začátku, ale nikdo si ji donedávna nevšiml. Spuštěn bude v horizontu několika desítek minut až hodin, záleží jak budu úspěšný, díky.
[/quote]

Bezpečnostní chyba byla vyřešena, web opět běží.
Uživatelský avatar
By Schindler
#131980
Ahoj všem,

poslední týdny to šlo se všemi weby VACC-CZ od desíti pěti, neměl jsem možnost se tomu věnovat a až dnes se mi to povedlo opravit. Vypadá to, že weby opět pojedou jako předtím. Tak užívejte a snad se to zase nepodělá.