Pro otázky ohledně software a připojení na VATSIMu. SB, FSInn, ASRC, VRC, EuroScope, ServInfo, ActiveSky a další.
By Filip Roszka
Zdarec,

jak mám prosím nastavit Active Sky 6 pro létání na VATSIMu?

Mám na mysli především to, abych měl při odletu i příletu počasí podle VATSIMu! A to i v případě že budu muset přistát na jiném letišti, než mám v plánu podle AV6!!!

Mám mít zapnutou funkci \"force destination weather\"? Pokud mě pak ATC divertuje na jiné letiště než mám v AV6 plánu, s jiným počasím, budu mít ve FS toto jiné počasí při přistání? Podobně se to může stát pokud budu muset přistát někde v půli cesty. Prostě bych chtěl, aby při přiblížení jsem měl vždy to počasí s kterým se na síti VATSIM počítá...

Kdo létá na VATSIM s AV6 poraďte mi prosím!!!
[quote="Filip Roszka"]Zdarec,

jak mám prosím nastavit Active Sky 6 pro létání na VATSIMu?

Mám na mysli především to, abych měl při odletu i příletu počasí podle VATSIMu! A to i v případě že budu muset přistát na jiném letišti, než mám v plánu podle AV6!!!

Mám mít zapnutou funkci "force destination weather"? Pokud mě pak ATC divertuje na jiné letiště než mám v AV6 plánu, s jiným počasím, budu mít ve FS toto jiné počasí při přistání? Podobně se to může stát pokud budu muset přistát někde v půli cesty. Prostě bych chtěl, aby při přiblížení jsem měl vždy to počasí s kterým se na síti VATSIM počítá...

Kdo létá na VATSIM s AV6 poraďte mi prosím!!![/quote]
a] Podle mne je přímo v AS6 volba aby bralo počasí z VATSIM serverů - právě proto je létání s ním povolené na VATSIMu !!

b] Fci "force Destination Wh" , která podle mne je fci SB3, nikoliv AS6, bych nepoužíval. AS6/SB3 si updatuje počasí podle METARu nejbližšího letiště. nejbližší se bere podle aktuální polohy letadla, ne podle FPL. Děje se tak ve volitelných časových intervalech. Pokud zvolíš tento updatovací interval cca <5minut, budeš mít při přistání počasí správné. Navíc budeš mít počasí správně i na trati, což při zamknutém počasí na letiště příletu nikoliv.
Mala technicka poznamka...
Nevim jak SB, ale pokud pouzivate FSInn, je dobre jeste vybrat v nastaveni FSInn na zalozce Weather zaskrtnout polozku \"Disable weather by default\"

Nevypne se vam tim pocasi, ale FSInn prestane \"ridit\" pocasi ze svych zdroju a vsechno necha na AS6 a VATSIM.

Cheers,
B.
[quote="CSA523"]V Options ActiveSky zapnes VATSIM Online Weather. Jak prosté. Nicméně Active Sky je většinou rychleji updatovené, než počasí na VATSIM, takže občas to není úplně přesný.[/quote]
Možná to není přesný, ale určitě se tím zajistí, že dotyčný bude mít STEJNÉ počasí jako všichni ostatní online, a to je to podstatné. (V extrémním případě by se při rozhození klidně mohlo stát, že jeden bude mít vítr 060/30kts zatímco zbytek 240/30kts a hádejte se pak o draáhu v užívání... :D )
CSA523 : musis si pohrat s nastavenim casu (time detection, fstime vs system time..) pak to sedi. pomohlo, microsoftacky vypnout-ulozit-zapnout-ulozit.

dle vykonu PC pak upravujte visibilitu, cloud layer limit, separation..(na obrazku nastaveni z PC AMD X2/5200 AM2, 2G DDR2@667M CL4, Nvidia7600GT framerate 120 clear sky az 40 s upne zatazeno s destem... obecny prumer 50-70)
By Filip Roszka
Všem moc díky za rady!

Ano, počasí beru jen přes AV6.
Funkci \"Vatsim online weather\" v AV6 mám zapnutou.
V Sb3/FSinn mám počasí vypnuté.
To je i postup podle AV6 manuálu.

Tento AV6 manuál však ještě přímo doporučuje při online létání na vatsim použít funkci \"force destination wx zone\" (což je účinné pokud do AV6 \"route/flight planu\" vložíte destinaci). Obhajuje to tím, že pokud přílétáte do destinace kde je více \"wx zone\", mohlo by se stát že použije jinou \"wx zone\" než je ta na destinaci. Tato jiná \"wx zone\" může mít starý vatsim weather report a tudíž výrazně odlišný!!! To se vlastně může stát i někomu s počasím stahovaným pře SB3/FSinn, kdo před přistáním ještě přelétá jiné letiště. SB3/FSinn stahuje počasí z nejbližší \"wx zone\" v nějaké časovém režimu a tak při přistání na LKPR máte počasí třeba z LKKB (Kbely).
Jsem se do toho nějak zamotal...

No asi nejlepší je v AV6 použít zadání \"route/flight planu\", ale napoužívat \"force destination wx zone\". Aby AV6 věděl kterou cílovou \"wx zone\" použít, ale aby ji \"nezamykal\". Třeba: letím z Prahy do Londýna, záložní letiště mám Gatwick. To i zadám do AV6 route/flight planu. Při příletu zjistím, že vatsim hlásí že v Londýně je bouřka a tak divertuju na Gatwick, kde vatsim hlásí lepší počasí. V té chvíli jsem už třeba přímo nad Londýnem a tak doufám, že AV6 stihne aktualizovat počasí při příletu na Gatwick...

Tak už ani nevím jestli je to rada nebo otázka, vyberte si :)

Komentáře samozřejmě vítám!!!!!!!

PS: id123 Franta Dobrota: díky za ten screenshot :) Taky bych ho poslal ale nevím jak... Jinak nevím jak ten \"update interval\" může mít 5 minut, AV6 říka že může mít jen 10 až 60 minut...?
maunaly od sw obecne moc nestuduju, ja mam 5min, kazdopadne mi prijde uplne zbytecny jeste psat route do ASka,
na druhem monitoru mam okno z ASka takze vidim hned zmeny ktere natahne, kazdopadne, stejne nez se prihlasim pri priletu na APP tak pro jistotu kontoroluju .metar a vetsinou sedi, a kdyz je ASko napred, tak do ty doby nez sklesam k 5000 se srovna.

jak vyrobit screenshot: http://www.vacc-cz.org/forum/viewtopic.php?id=1161 (samozrejme klavesa Printscreen a Paste v nejakem Malovani, xnview, irfan atd...) pak nahrat nekam na web a pro zobrazeni obrazku na foru je tag IMG.
By Filip Roszka
Kua... teď jsem zjistil, že tady píšem o AV6, ale ve skutečnosti je to - AS6 - nebo - ASv6 - !
Podle - ActiveSky verze 6

id123 Franta Dobrota:
díky za rady k ASv6. Nejlepší bude když to prostě zkusím (ASv6 + let na VATSIM) a uvidím. Pak napíšu jak to dopadlo. Taky dík za radu jak na ten screenshot, jsem lama :)

L.Egersdorf:
To je fakt na tobě. Teprv to ASv6 taky studuju, ale následující už vím:
V nastavení ASv6 záložce \"GRAPHICS\", si můžeš vybrat \"jen\" oblíbené textury pro \"FULL SKY THEME\" a \"CIRRUS THEME\".
Lepší je ale určitě prostudovat, nastavit a používat Active Sky Graphics (ASG). To je prográmek k ASv6. Nezapomeň, že pro jeho fungování potřebuješ Microsoft .NET Framework v1.1. V ASG si můžes navolit věci které neumí defaul MFS. Hlavně tvz. \"weather themes\", kde si zvolíš množství, variace a kvalitu používaných textur pro počasí. ASG umí mnohem víc variací textur počasí, než default MFS. Po nastavení ASG se tyto textury nahrajou do MFS adresáře \"TEXTURE\" a MFS je pak použije místo těch defaultních. Hlavně záleží na schopnostech tvého PC!
1. Pročti si ASG User manual!
2. Doporučuji podle toho manuálu také nastavit v MFS weather display!
3. Zkus dát v ASG vše na plno a pak otestovat dopad na Frames Per Second při overcast! (pro dobrou hratelnost by ti FPS neměl klesat pod 15 FPS)

Každopádně ať máš PC silné nebo slabší. Pomocí ASG to můžeš doladit nastavením textur od 512x512 až po 64x64 :)

PS: bohužel já jsem strašný čtenář manuálů :)

Jakékoliv zkušenosti a postřehy s Active Sky vítány!!!
By CSA523
Měl bych dotaz na odborníky na Active Sky6, protože už vážně nevím, co s tím mám dělat. Nainstaloval jsem ASv6 asi před dvěma měsíci. Měsíc a půl fungovalo naprosto spolehlivě. Připomínám, že jsem si s ničím nehrál, nastavení v Options jsem měl pořád stejné. Katastrofa nastala 27.10. kdy mi to přestalo stahovat aktuální počasí. Nedělal jsem s tím naprosto nic. Zkrátka to pořád stahuje počasí z 27.10 i po týdnu. Tak jsem to přeinstaloval a ejhle-funguje-počasí je aktuální. Tak lítám a mám radost. Vypnu to a druhý den k tomu příjdu a počasí je včerejší a neexistuje síla, jak to donutit stáhnout aktuální počasí. Pouze přeinstalovat. Nechápu. Prošel jsem všechny supporty a fóra, zkoušel jsem už milion nastavení, nic nepomáhá. Nemáte s tím někdo zkušenosti?
Absolutně nic o tom nevím, ale v uvedených datech se výrazně šíboavlo se servery (teď jich je jen 9 ne 10).
Na vysvětelenou znovu připomínám , že pokud to správně chápu, tak AS bere počasí z VATSIM serveu, resp. lze ho takto navolit , a jeden nebo několik z VATSIMosvkých serverů měl pro tento účel udělaný zvláštní \"počasovod\" s výstupem pro AS6. Pokud se zrovna tento \"rozebral\" , tak se to patrně přehodilo jinam a musí být nějaký způsob, jak AS přesměrovat.

Zhruba tímto směrem bych hledal, ale jak říkám - je to čistě výstřel naslepo ..
By CSA068
ZDravím, připojil bych se tady do diskuze s jednou otázečkou. Nastavil sem si ActiveSky tady podle návodu, ale mám problém. Připojil jsem na Ruzyň a podle metar mělo sněžit, v oflinu mi sněžilo, ale jakmile jsem se připojil na VATSIM sněžit přestalo. Pod mrakem bylo stále, i vítr souhlasil ale vločky nikde :) . Poradil by mi někdo jak to nastavit aby i sněžilo (popř. pršelo) podle reálu. Díky
By DngrsKuzle
Nemate problemy se zpozdenim? Prijde mi tak o pul az hodinu opozdeny oproti metarum tady na strankach. Letim Ostrava-Praha, jeste na stojance koukam na metary na www.vacc-cz.org. Praha hlasi osm set metru viditelnost, snezeni. Jen vzletim, na strankach uz to skoci na deset km or more. Rikam si pohoda. Pak uz jsem na finale v Praze a ActiveSky se probral. Postupne snizoval viditelnost, zapnul snezeni a kdyz jsem vacatoval, byl jsem tak na tech osmi set metrech, ktere byly aktualni pred tri ctvre hodinou.
Určité zpoždění tam je, ale tak dnes to byl extrém s těma změnama. Navíc teda 9999 bylo podle záznamů atisů od 21:49, já zabrzdil v 22:00 a to už jsem dávno zase měl \"hezky\", čili u mě zpoždění asi tak 8-10 minut max.