Pro otázky ohledně software a připojení na VATSIMu. SB, FSInn, ASRC, VRC, EuroScope, ServInfo, ActiveSky a další.
By spira
#63402
Zdravím všechny,jsem úplný nováček a létám na FSX asi půl roku sám.Chtěl bych se připojit na VATSIM,ale jen tak,abych sledoval vlastní provoz a poslouchal komunikaci mezi piloty a ATC a přitom nerušil,..jen se díval a učil.Je možný nějaký způsob připojení bez jakékoli aktivity?Díky.
Uživatelský avatar
By PavelS
#63405
Jako ano, upřesnění:

- připojit se jako letadlo na ploše na stojánce
- vyplnit a odestal FPL [!!!!!!] a do jeho poznámky dopsat třeba OBSERVER
- naladit se na nějakého ATC v dosahu

Druhá možnost je připojit se jako observer pomocí VRC/ES, nainstalovat konfiguraci pro LKAA FIR a poslouchat pomocí toho. Současně vidíte radarovou situaci na vybraném území, bez možnosti letadla nějak řídit, nebo s nimi mluvit. Uvedené má ty výhody, že můžete poslouchat více řídících najednou a máte přehled , co se vlastně děje.

VACC CZ považuje takovou činnost za vyloženě ztrátu času a nepodporuje ji, protože dotyčnému nic nepřináší. Nenaučíte se ani komunikovat ani létat ani řídit.

Výslovně upozorňujeme, že je v pravidlech VATSIMU (www.vatsim.net) uvedeno, že letadlo, které nebude odpovídat na chat nebo na volání řídích po dobu delší než 30ti minut může být ze sítě násilně odstarněno, a toto platí i pro OBSERVERY při užití VRC/ES. VACC CZ mimoto považuje za normální projev slušnosti, aby se dotyčný ozval hned po tom, co jej někdo zavolá chatem nebo na frekvenci - nejméně je tedy nutné se naučit, jak s tím zacházet. Tím , že observujete se stáváte účastníkem dění a není to tak, že jakoby stojíte mimo - platí pro vás pravidla, jako pro ostatní.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Měl bych k tomu obvyklou obecnou poznámku:

Včera byl na Periskopu dotaz, zda někdo létá na nějaké privátní síti a zda by se tam tazatel mohlo připojit, protože se necítí na VATSIM/IVAO a udělal by hromadu chyb a za to \"se stydí\".

Tento způsob myšlení zcela odporuje všemu, o co na VATSIMU jde. Je to sofistikovaná zábava s cílem se dobrovolně naučit nové věci, které já osobně považuji za hodně složité. Při učení se je normální, že dotyčný dělá chyby a na rozdíl od reálu je zde může dělat bez ohrožení těch druhých či sebe. Proto se počítá s tím, že každý nováček bude dělat chyby a není to považováno za nic špatného. je potřeba si uvědomit, co píšu výše: lze se to naučit jedině praktickým létáním a praktickým mluvením, nikoliv pozorováním obojeho. Proto každý, kdo se chce zúčastnit, by se měl připojit, chíli se rozkoukat a hned pak si zkusit odletět, třeba z menšího letiště s nevytíženým ATC, který vždy poradí se vším i kdyby s vámi měl strávit hodiny. Jen tím se naučíte tolik, jako za desítky hodin samostudia a observování.

Jediné, co se ze starny ostatních pilotů nebo ATC nerado nepromíjí je ignorace okolí, třeba různé pokusy o odlety načerno, bez jakékoliv komunikace, do provozu, nebo podobně. To popírá hlavní myšlenku VATSIMU a není důvod pro nějakou toleranci.
By lzap
#63416
Musím potvrdit Pavlova slova - operátoři jsou velmi ochotní a mají trpělivost. Není třeba se bát, jen člověk musí nejprve zvládat dobře letadlo a alespoň základ navigace. To v mém případě prvního letu tak nebylo :-)
By spira
#63705
Ještě jeden dotaz.Mám Win Visty a FSX a soft.pro připojení jak jsem se dočetl .Squawk Box 4.Našel jsem jen SB3 na stažení ,ale 4 nemohu najít.(začínám).Dá se k tomu(SB4)najít manuál v češtině pro instalaci a nastavení?Potřebuji ještě nějaký jiný softw.pro připojení na VATsim.Díky.
Uživatelský avatar
By PavelS
#63706
Hi.

a) Přesunul jsem téma do sekce VATSIM software.
b) Ano, použije se SquawkBox4.
c) SquawkBox 4 je ke stažení všude. Naopak, nikde již není SquawkBox3, čili něco zásadního je špatně.

Musíš hledat na VATSIMU.
VATSIM má hlavní stránku, dostupnou přímo z hlavičky tohoto fora pod názvem \"VATSIM Worldwide\".
Tam najdeš vlevo VATSIM Pilots a tam je volba Pilot Software.
Tam je dále volbe mezi SquawkBox - FSInn - X-SquawkBox --> v sekci SquawkBox klikneš na text \"can be downloaded here\" --> vyjede web SquawkBoxu, kde je přímo před Tebou cca 6 klikacích odkazů \"Download\" --> všechny stáhnou jen a pouze SB4.

d) Český návod je platný i pro SB3 i pro SB4, odlišnosti na foru SquawkBoxu, nebo dotazem sem.
e) Pozor, na toto jsem alegrický: v sekci \"Oznámení\" je vlákno \"Jak se připojit k VATSIMU ?\" (toto vlákno je ještě v ozn8men9 nad t9mto forem a je tam popsáno, že začátečníci mají začít tam --> předpokládám, žes to četl. Je tam mj. věta \"Kromě těchto softwarů není pro připojení potřeba žádný další software.\"

Zde (na VATSIMU) je skutečně nutné postupovat tak, že se postupně čte, co je na VACC CZ nebo na jiných stránkách VATSIMU popsáno a současně si to v hlavě poskládat, jak to funguje. Toto není, aspoň doufám, obvyklý český systém \"...ale mi Jarda říkala, že to musí být nahoře..\".
Uživatelský avatar
By martinz
#63708
Trochu OT ale SB3 mohu poslat instalačku stále vlastním :)
By spira
#63717
Nic ve zlém,\"Oznámení\" jsem četl a snažím se tím nějak prokousat,nevěděl jsem ,že je již jen SB4 jak píšeš.Při odkazu na VATsimu jsem našel nadpis a obrázek ..SB-3!!!,nic jiného.Postupně se se vším seznamuji,tek se nezlob jestli položím otázku(třeba blbou),ale každý nějak začínáme.Tak prosim tě Pavle nebuď na mně alegrický.
Uživatelský avatar
By Michal Z.
#63720
Ale Pepíku (vše nej k svátku) Pavel na tebe neni alergickej jen se tě snaží hodit do správných kolejí správnym směrem ... počítej s tim že tě občas někdo zjebe já sem tu přes 5let a nikdy sem si nedovolil Pavlovi odporovat protože co ho znam tak je pro mě prostě jeden z nejvyšších (nejsem lezdopr. ale je to spíš ucta k němu co mě tady s partou starších a některých i mladších naučili) ;) ber to jako zábavu s tim že se simuluje realita takže i prusery se simulujou velmi statečně - jinak je na VACC-CZ \"školička\" a je tam dost věcí co se určitě hodí na první základní komunikaci i navigaci ... Vítej !!! :)
By spira
#63736
Nechci už tuto debatu dále rozvíjet.Ale jen k poslednímu příspěvku Petra a jeho vtipnou připomínku.Přečti si pozorně příspěvek Pavla ..a potom opravuj.Jinak jestli jsem se ale někoho dotknul,tak se omlouvám.Mám prostě rád letadla jako vy,jenže zatím co vy létáte já stojím na zemi a snažím se mezi vás dostat.Protože jsem dříve narozený,nebylo mně mnoho věcí umožněno(PC.angličtina,internet a pod.)
Teď se o to snažím,ale jde to pomalu(to je ale můj problém),takže možná za rok neshle.
Uživatelský avatar
By torpy68
#63737
Ahoj Josefe
Nevzdávaj to.Každý nejak začínal.Ono je toho celkom dosť na pochopenie,ale konečný efekt určite stojí za to :)
Držím palce,nech sa darí :)
Uživatelský avatar
By amalka
#63738
[quote="spira"]Mám prostě rád letadla jako vy,jenže zatím co vy létáte já stojím na zemi a snažím se mezi vás dostat.Protože jsem dříve narozený,nebylo mně mnoho věcí umožněno(PC.angličtina,internet a pod.)
Teď se o to snažím,ale jde to pomalu(to je ale můj problém),takže možná za rok neshle.[/quote]

Ahoj. Pokud Te pro zacatek zajimaji hlavne zaklady letani a mala letadla vseobecneho letectvi mohu nabidnout individualni kurzy v ramci vyuky u Air Prague. Nicmene plne funkcni simulator a joystick jsou nutnosti.

P.S. Dle meho nazoru nema moc smysl dlouhodobe observrovat a poslouchat a sam neletat. Temer kazdy ridici Te do vzduchu pusti pokud to provoz dovoli a s provedenim letu i komunikaci (cesky) ti pomuze.
Uživatelský avatar
By storry
#63897
[quote="spira"]........jenže zatím co vy létáte já stojím na zemi a snažím se mezi vás dostat.........[/quote]

To uděláš nejlépe tak, že si připravíš letadlo na vybranou stojánku, vypneš motor, dáš na SB3 connect, vyplníš letový plán, do kolonky "Comments" napíšeš "začátečník, první let" odešleš, naladíš příslušnou frekvenci a počkáš až bude na frekvenci klid. Pak si už jenom otřeš spocené čelo a řekneš si "teď". Zmáčkneš vysílání, zavoláš ATC, (podle momentálního obsazení, např. Praha radar, xxyy, dobrý večer - viz. školička) a jsi mezi námi. A my s Tebou.
Tahle zábava má mnoho výhod. Vydrží na dlouho, doplníš si vzdělání, procvičíš rozhodování, poznáš lidi a dostaneš možnost dávat.

To vše v množství jaké si sám naložíš a jaké sám uneseš.
Není sice kam spěchat, ale bez přímého kontaktu s novým prostředím poznání nedosáhneš.
By Tommy
#68185
[quote="storry"]...že si připravíš letadlo na vybranou stojánku...[/quote]
Mám technický dotaz, vím že je na LKPR dost stojánek, ale jeden Murpyho zákon praví: "Když se má něco nepovést,tak se to nepovede" a tak sem došel k tomuto závěru: zvolím si takovou stojánku, o které vím, že se moc nepoužívá, a zrovna si to taky někdo řekne a neštěstí je na světě(bohužel máme oba zapnutý crashe :) ) :) Co s tim ?
Uživatelský avatar
By Filipos
#68189
No to já třeba ani nevím, které se nepoužívají (teda, vím, že na standu 22 je furt jakési Jumbo :) ). Když se ti to stane, posuň se ve slew módu (klávesa z resp. y) na stojánku vedle. Pokud se připojí někdo na tebe a neposune, posuň se ty (když zrvona neinicializuješ IRS, to se neposunuj!) nebo popros pilota, aby se posunul on. Žádná věda.

EDIT: Jo aha, nepochopil jsem dotaz... :)
By Tommy
#68190
[quote="amalka"]Vypnout detekci kolizí?[/quote]

To mě taky samozřejmě napadlo, ale když to ten druhej nemá, tak si myslím že, to asi nezabere, ale stalo se to už někdy? :)
Uživatelský avatar
By Jindřich
#68192
[quote="Tommy"][quote="amalka"]Vypnout detekci kolizí?[/quote]

To mě taky samozřejmě napadlo, ale když to ten druhej nemá, tak si myslím že, to asi nezabere, ale stalo se to už někdy? :)[/quote]
Tak to je přece jeho problém, ne tvůj..
Uživatelský avatar
By George_L
#68194
[quote="Tommy"][quote="amalka"]Vypnout detekci kolizí?[/quote]

To mě taky samozřejmě napadlo, ale když to ten druhej nemá, tak si myslím že, to asi nezabere, ale stalo se to už někdy? :)[/quote]

To je ale jeho problém, právě z tohoto důvodu je doporučeno detekci crashů a kolizí vypnout.