Pro otázky ohledně software a připojení na VATSIMu. SB, FSInn, ASRC, VRC, EuroScope, ServInfo, ActiveSky a další.
Uživatelský avatar
By Pavel
#128748
Ahoj,
posílám odkaz na velmi zajímavý produkt, který mi nedovno doporučil Pavel Zeman. Jedná se o stránku www.autorouter.eu - což je reálný projekt navázaný na Eurocontrol. Jedná se o bezplatnou webovou aplikaci pro generování letové dokumentace pro lety po Evropě. Cílovou skupinou je general aviation, ale dá se tam vytvořit profil na libovolné letadlo, klidně B737, a udělat si přípravu pro let ve FL390 apod. Výsledkem je letový plán (včetně vygenerované VALIDNÍ route), počasí (metary i mapy se zakreslenou tratí), NOTAMy, palivo. Navíc to v sobě obsahuje elektronickou databázi všech VFR/IFR AIPů zemí Evropy (nejen EU) - tedy i těch, u kterých se nedá do AIPu veřejně zdarma dostat tak jednoduše, jako třeba u nás.

Vše je přístupné až po registraci, která je zdarma. Za mne obrovský palec nahoru, a určitě to budu používat - především ke generování validních tratí, jelikož routefinder a PFPX generují nesmysly, a ve vRoute spousta tratí chybí. Tady to umí navíc vygenerovat i tratě pro kombinované lety (přechody IFR/VFR). Já si na vlastní tvorbu navigační přípravy nechám PFPX kvůli možnosti exportu do FMC většiny payware addonů, které mám, ale pro někoho, kdo nechce platit poměrně drahé PFPX, nebo létá spíše general aviation je tohle poklad... Případně i jenom jako rozhraní pro vyhledávání map je to paráda - VFR mapy i toho nezapadlejšího letiště, případně vojenské enroute mapy, apod.

V příloze obrázky z pokusně naplánovaného letu LKPR - LEPA s defaultním Piperem. Samozřejmě jde použít libovolné jiné letadlo.

PB
Přílohy
6.PNG
6.PNG (130.46 KiB) Zobrazeno 5332 x
5.PNG
5.PNG (128.93 KiB) Zobrazeno 5331 x
4.PNG
4.PNG (81.49 KiB) Zobrazeno 5332 x
3.PNG
3.PNG (342.01 KiB) Zobrazeno 5333 x
2.PNG
2.PNG (189.27 KiB) Zobrazeno 5333 x
1.PNG
1.PNG (162.23 KiB) Zobrazeno 5331 x
Uživatelský avatar
By Hosak
#128778
Ooooo konecne mam validnu route LZIB -> LDSP . Inak googlim jak o zivot ale nic nema nahodou niekto do toho sharecode pre pmdg 747 (tu staru) ?
By Huck Finn
#128781
Autorouter je naprostá pecka.

Jediné co mi tam chybí (nebo jsem něco dělal blbě) jsou VFR Charty letišť - příletové a odletové trasy a body vstupu/výstupu z CTR.

V ČR tohle problém není, protože máme AIP online, ale třeba v Německu se to dost blbě hledá.

Nepodařilo se někomu z toho ty VFR AD Charty dostat?
Uživatelský avatar
By Pavel
#128782
Jaké letiště jsi zkoušel? Já když jdu do Briefing -> AIP/Plates tak to tam najdu. Bacha, některé státy mají zvlášť AIP a zvlášť AIP VFR. A některá letiště proště VFR mapu nemají v AIPu publikovanou, jako třeba EDDM. Ale LOWI jsem našel.

PB
By Huck Finn
#128783
Zkoušel jsem kombinovaný VFR/IFR z EDDN do EDDM. Vzlet a přistání za VFR, zbytek IFR.

Route mi to našlo správně, ale výstupní bod z CTR EDDN a vstupní bod do CTR EDDM mi to dalo jenom jako souřadnice a nedalo mi to žádný VFR AD chart. Že se jedná o body SIERRA a FOXTROT1 jsem musel dohledávat na německém AIS-Portalu. Nevím jak bych se s řídícím domlouval, že chci opouštět CTR na souřadnicích 4925N01059E.

Jinak máš pravdu, české AIP VFR AD charty to zobrazuje korektně a v Německu asi bude ten problém, že VFR AD nejsou součástí německého AIPu.
Uživatelský avatar
By Pavel
#128784
No, pak leda si otevřít tu jejich Aviation map, vpravo v menu zapnout jen vrstvu open flightmaps ;-)

PB
Přílohy
mapa.PNG
mapa.PNG (445.11 KiB) Zobrazeno 5295 x
Uživatelský avatar
By roadmonster
#128787
[quote="Pavel Brodský"]
No, pak leda si otevřít tu jejich Aviation map, vpravo v menu zapnout jen vrstvu open flightmaps ;-)
PB
[/quote]

Důvod, proč ofiko VFR charty Německa NIKDE online nejsou, je prostý: peníze. Mají na to monopol Deutsche Flugsicherung GmbH a vydávají to buď v papíru, nebo jako roční download členství "DFS German VFR AIP Subscription" za 60-100EUR (podle toho, přes koho to koupíte).

EDDM VFR je právě mezi DFS charty a to jak VOC, tak VTC. Je to celkem jednoduché, buď ze severu F1 -> F2, nebo z jihu H1 -> H2. V reálu nevím, nikdy jsem tam neletěl, na přílet do Mnichova si radši zamluvím příletový slot do Oberschleissheimu :D
By mafak
#128789
Ahoj, jak si vytvorim pomoci sharecodu treba ten B738. Nasel sem tam jen prednastavena letadla general aviation. Diky.
Uživatelský avatar
By Pavel
#128790
Sharecode ne. Na te stránce Create new aircraft nezadas ani sharecode ani nevyberes žádnou šablonu, jen kliknes na Continue a ono ti to otevře další stránku, kde si můžeš vybrat, co chceš.

Jen si to pak musis vyplnit vše ručně - vybavení, hmotnosti, rychlosti...

PB