Pro otázky ohledně software a připojení na VATSIMu. SB, FSInn, ASRC, VRC, EuroScope, ServInfo, ActiveSky a další.
Uživatelský avatar
By PavelS
#7516
OBSERVER je člověk připojený pomocí softwaru pro ATC (ES/ASRC/VRC), který vidí provoz na obrazovce radaru jako skutečný ATC, ale nemůže jej řídit.

Volačky OBSERVERů.
Základní problém je použití správné volačky, která bude podle pravidel VATSIMU - jen s tou jste totiž vidět tam, kde vidět být máte a nejste vidět tam, kde vidět být nemáte. Volačka je tvořena názvem, nejlépe ve tvaru LKxx a vždy příponou _OBS. Přípona _OBS je povinná : pravidla, §7.

SPRÁVNĚ: LKPR_OBS , LKMT_OBS , LKKV_OBS , LKTB_OBS , LKAA_OBS , LKAA_1_OBS , LKPR_A_OBS ...

ŠPATNĚ: LKAA_JAN , LKAA_OBS_JAN , LKPR_OBS_1 , OBSERVE , OBSERVER_JAN , OBS , LKPROBS, LKTB_KUK, ...


Nepoužívejte, prosím, volačky LKXX_I_OBS, LKXX_T_OBS - tyto jsou vyhrazeny pro Instruktory a Training.

Odpověď na CHAT nebo jinou výzvu.
Každý připojený na VATSIM musí být stále přítomen u připojeného PC a když je osloven jiným účastníkem, musí odpovědět. Nejdelší doba, po kterou je tolerováno opuštění připojeného PC je 30minut, pak můžete být násilně odpojen. Prosím proto všechny OBS, aby se naučili obsluhovat ES/VRC/ASRC tak, aby uměli odpovědět na případný chat a to i v jazyce anglickém.

Poslech ATC.
OBSERVER by neměl poslouchat řídící pomocí fce MONITOR, ale měl by mít naladěny jejich aktuální kanály v nastavovacím menu ES/ASRC/VRC (tj. VSCS).

Nastavení \"Visibility Range\".
Ve všech programech se nastavuje (v menu Settings nebo podobném) dosah viditelnosti provozu. Protože zobrazování klade velké nároky na přenos dat sítí, tak nastavení hodnoty VISIBILITY RANGE je regulováno pravidly VATSIMU. Pro OBSERVERY nesmí v Čechách hodnota překročit 220NM. Toto nastavení umožňuje vidět s rezervou veškerý provoz nad ČR. Prosím zkontrolujte a udržujte toto nastavení. Pokud sledujte jen provoz v LKPR, zmenšete hodnotu VIS RANGE např. na 50 NM i méně, bohatě to postačuje. Nastavení středu VISIBILITY RANGE se provádí příkazem \".vis [fix]\" (např.: .vis lkpr, .vis voz, .vis golop).

Násilné odpojení OBSERVERU.
OBSs mohou být \"násilně odpojeni\" bez dalšího zdůvodňování, zvláště při velkém zatížení sítě. OBS zatěžuje síť stejně jako aktivní ATC, ale provozu nic nepřináší. Proto _OBS nejsou moc oblíběnými účastníky seancí. Proto také se nepřipojujte v době, kdy je evidentně síť přetížena.
Uživatelský avatar
By Radizz
#85755
Protože jsem se v poslední době setkal s poměrně velkým přílivem nových observerů, dovoluji si vytáhnout toto vlákno, jehož původním autorem je PS.

Případné dotazy sem.
By Tommy
#85783
Občas se ve VRC jako LKAA_OBS objevím, tak jsem nepochopil ty frekvence, vím že nesmím nic než koukat a do ničeho nekecat, ale to naladění jsem nepochopil, jak se to vlastně dělá. Taky pardon že to píšu sem, měl bych to psát do vlákna s tech pomocí pro VRC, ale jak se to má správně udělat, abych se nepřipojil a nic neudělal? Dík

PS: Kdyžtak přesuňte kam to patří :)
Uživatelský avatar
By Čondra
#85786
[quote="Tommy"]Občas se ve VRC...[/quote]

Doporučuji stahnout EuroScope...

V ES:
Pravé tlačítko na volačku stanoviště -> Listen to frequency
Uživatelský avatar
By Radizz
#85798
Tomáši, VRC sice už nějakou dobu nepoužívám, ale zkusím odpovědět.



Tím naladěním aktuálního kanálu se myslí správné nastavení Communications Panel.

Obrázek

Může se stát a stávalo/stává se to, že např. náš server spadne a my budeme místo 212.67.73.150 napíchlí provizorně třeba na server finský. Pak, pokud bys nastavení jako OBS nebo kolega řídící nepřizpůsobil, neuslyšíš samozřejmě nic. Je tedy potřeba vždy zkontrolovat informace o řídícím, resp. právě o tom, na kterém serveru vysílá, a tomu popřípadě přizpůsobit svoje nastavení.


Celé to šlo obejít tzv. monitorváním, kdy ses na ATC v podstatě napíchl (už si nepamatuju detaily), ale ono to v nastavení upravilo samo. Nevýhoda byla ta, že ATC Tě pak v Controller Listu viděl modře.

Obrázek

Takže když se na něho napíchlo 5 observerů funkcí monitor, byl zmatený jak lesní včela, protože měl třetinu Controller Listu modrýho. Možná, že to mělo i nějaké technické pozadí, ale na to už si opravdu nevzpomínám.


Pokud by Tě zajímaly detaily, určitě se je dočteš v manuálu k VRC, který je dostupný tu:
http://www.metacraft.com/VRC/


Závěrem také doporučuji volně přejít na ES. Všechny potřebné materiály pro nastavení programu jsou veřejně dostupné a jsou umístěny zde:
http://www.vacc-cz.org/download/files.php?cat=53