Jak létat, navigovat, komunikovat? Toto je forum kde dostaneš odpověd.
#49962
Pro aktuální informace navštivte wiki, kde je toto vlákno převedeno... zde již je pouze diskuze


HOLDING

K čemu vlastně vyčkávání slouží?
Vyčkávání je postup ke zdržení letadla za v určitém prostoru. Používá se například když je přeplněn vzdušný prostor, letiště či řídící letového provozu, kvůli zhoršenému počasí nebo třeba jinému letadlu které je v nouzi a je mu pořeba \"vyklidit cesta\". Níže uvedené procedury se použijí pro lety IFR.

Obrázek 1 ukazuje typický vyčkávácí obrazec
Obrázek

Pohlédněme na jednotlivé části holdingu. Za prvé je potřeba bod nad kterým se bude vyčkávat, tzv. holding fix. To může byt VOR, NDB, bod určený radiálem a vzdáleností od VORu nebo i obyčejný RNAV waypoint. V našem příkladu je to VOR.

Prostor okolo holding fixu je rozdělen na dvě části. Hranicí je inbound leg. Strana kde je vyčkávací obrazec se jmenuje holding side a strana druhá (tam kde není obrazec) se jmenuje non-holding side.

Připomínám že veškeré zatáčky se dělají rychlostí 3 stupně za sekundu, tak jak je u IFR létání obvyklé.

Standartní vyčkávací obrazec má zatáčky na pravou stranu a délku odletové tratě 1 minutu. To se však může měnit kvůli kompenzaci na snos větru (za to je zodpovědný pilot). Nad 14 000 stop je délka odletové tratě zvětšena na 1.5 minuty. ATC však vždy může tuto dobu změnit. Některé holdingy mají také délku odletové tratě určenou DME vzdáleností.

Rychlosti v holdingu také závisí na výšce. Není třeba je dodržovat naprosto přesně, připouští se tolerance +- 10 kts. Jelikož je holding pro zdržení, není třeba nikam pospíchat a zpomaluje se na nejekonomičtější rychlost. To ostatně platí už když dostanete instrukci k vyčkávání - není třeba nikam spěchat a pak o to déle vyčkávat.

below 14 000 ft = 230 kts /170kts (kategorie A, B)
14 000 ft - 20 000ft = 240 kts
20 000ft - 34 000ft = 265 kts
above 34 000ft = 0.83M


JAK VYČKÁVAT

Abyste správně zalétli vyčkávací obrazec (holding pattern), musíte znát několik důležitých věcí:
1) jak zalétnout holding
2) jak vstoupit do holdingu
3) používanou frazelologii

ad 1) jak zalétnout Holding
kompletní vyčkávací obrazec trvá 4 minuty. 2x1 minuta pro rovný úsek a 2x1 minuta pro dvě 180 stupňové zatáčky.
zalétněme tedy vyčkávací obrazec zobrazený na obrázku. Přelétáváme Holding fix a točíme pravou zatáčku na kurz 060. V okamžiku kdy dosáhneme kurz 060 zapínáme stopky a letíme rovně 1 minutu. Poté zatočíme doprava a zachytíme radiál 060 od holding fixu (POZOR: nezatočíme pouze na kurz 240, ale musíme aktivně zachytit radiál 060 - mohlo dojít ke snosu větru, nepřesné pilotáži apod). Poté pokračujeme opět na holding fix.
Takto popsaná situace platí pro bezvětří. Pokud fouká vítr, je potřeba holding upravit. V tomto konkrétním případě holdingu při větru ze směru cca 060 prodloužíme outbound leg (formulka - o 1 kts čelního větru prodloužíme o cca 1s). Při větru ze směru 150 zase po přeletu holding fixu nezatočíme pouze na hdg 060 ale o něco více, tak abychom druhou zatáčku dotočili přesně do příslušného radiálu a nebyli nuceni ho \"honit\".

ATC vám dá také příslušný EFC (Expect Further Clearence - očekávejte další povolení/instrukce) time, čili čas opuštění holdingu. Když provádíte poslední holding pattern před tímto časem, máte povoleno upravit délku outbound leg tak, abyste přiletěli na holding fix právě ve stanovený čas. Například po přeletu holding fixu vám zbývají už jen 3 minuty ke konci holdingu. Normální holding trvá 4 min, takže musíte zkrátit outbound leg o 0.5 min abyste zadaný čas dodrželi. Nicméně když vám ATC nedá ve stanovený čas žádné další instrukce, musíte pokračovat v holdování. Můžete se však připomenout, protože i ATC se může splést a třeba na vás zapomněl.

ad 2) Jak vstoupit do holdingu
vstup do vyčkávacího obrazce vyžaduje trochu manévrování, protože se k holding fixu můžete blížit z jakéhokoliv směru. Překvapivě vstup do holdingu může být obtížnejší než samotné vyčkávání.
Existují tři typy vstupu do holdingu, které jsou závislé na směru odkud se k vyčkávacímu obrazci blížíte. Obrázek 2 ukazuje všechny tři druhy vstupu do pravého vyčkávacího obrazce. Pro obrazec s levými zatáčkami je to analogické.

Obrázek

a) Parallel Entry
pravděpodobně nejobtížnější vstup. Letí se přímo na fix a po přeletu zatočí na kurz rovnoběžný ale opačný k inbound leg. Neleťte po inbound radiále, ale pouze rovnoběžně na non-holding straně a po jedné minutě letu zatočte do \"holding side\" tak, abyste naletěli inbound radiálu pred holding fixem. Po minutí holding fixu pokračujte ve standartním vyčkávání.

Obrázekb) Teardrop Entry
po přeletu holding fixu zatočte na kurz o 30 stupňů odlišný od inbound track (příklady -- inbound track 270 -> teardrop track 060, inbound track 150 - > teardrop track 360, atd ). Po jedné minutě zatočte směrem k inbound track a zachyťte ji. Po minutí holding fixu pokračujte ve standartním vyčkávání.

Obrázekc) Direct Entry
nejjednodušší vstup. Jednoduše leťte přímo na holding fix a po přeletu zatočte na outbound leg a pokračujte ve vyčkávání. Pokud letíte z holding side (na našem obrázku z horního prostoru C) tak začnete točit o něco dříve před přeletem holding fixu. Například je-li potřebná zatáčka na outbound leg 225 st. začnete točit o 15s dříve (225-180=45, 45/3 (st/s) = 15s). Naopak blížíte-li se z non-holding side, začínáte analogicky zatáčku na outbound leg až později po přeletu holding fixu.

Obrázek3) Frazeologie
pokud dává ATC instrukce k vyčkávání, je pořeba očekávat mnoho variant používaných frází. Nejjednodušší je vyčkávání podle publikovaných traťových nebo přibližovacích map:

ATC: hold over VLM as published, FL120, expect further clearence 1920/in 10 minutes
Pilot: hold over VLM, FL120, further clearence in 10 minutes

Pilot si může vyžádat podrobné informace o holdingu. Automaticky je dostane také když nejde o publikovaný vyčkávací obrazec. Zde je možné najít mnoho variant určení podoby:

ATC: hold over VLM, FL120, inbound track 240 degrees, left hand pattern, outbound time 2 minutes, expect further clearence in 15 minutes

ATC: hold on radial 060 of VLM at 15 NM, FL120, inbound track 240, 1 minute outbound leg, left hand pattern, expect further clearence at 1820
Zde je určen holding fix radiálem a vzdáleností od VOR VLM. Čili začínáme točit na outbound leg po přeletu 15NM směrem k VLM na radiále 060 VLM.

ATC: hold on radial 060 of VLM between 15 and 25 NM, FL120, inbound track 240, left hand pattern, expect further clearence at 1820
Stejné jako předchozí příklad, avšak outbound leg není omezená časem ale vzdáleností. Takže outbound leg nekončí po jednominutovém přímém letu, ale po minutí 25 NM od VLM.

Díky za pozornost a blahopřeji těm, kteří dočetli az na konec tohoto dlouhého příspěvku wink

Zdroje:
http://www.turmkanzel.de/holding/holdings.pdf
http://www.pilotsweb.com/train/pattern.htm
http://www.vacc-cz.org/download/download.php?file=361
#51130
ATC vám dá také příslušný EFC (Expect Further Clearence - očekávejte další povolení/instrukce) time, čili čas opuštění holdingu. Když provádíte poslední holding pattern před tímto časem, máte povoleno upravit délku outbound leg tak, abyste přiletěli na holding fix právě ve stanovený čas. Například po přeletu holding fixu vám zbývají už jen 3 minuty ke konci holdingu. Normální holding trvá 4 min, takže musíte zkrátit outbound leg o 0.5 min abyste zadaný čas dodrželi. Nicméně když vám ATC nedá ve stanovený čas žádné další instrukce, musíte pokračovat v holdování. Můžete se však připomenout, protože i ATC se může splést a třeba na vás zapomněl.
Vcera jsem vyckaval nad Bodalem. A kdyz jsem byl na zacatku outbound legu dostal jsem informaci o predpokladanem opusteni holdingu za 5 minut. Jak spravne zkratit?
a) Natahnout leg na 2 min? 2 + 1 + 2 = 5
b) klasicky dokoncit soucasny holding a jako dalsi zaletet jen 360dgr?
c) zaletet dva hodlingy s legem 30sek?

Díky
#51132
[quote="rc_czech"]...a kdyz jsem byl na zacatku outbound legu dostal jsem informaci o predpokladanem opusteni holdingu za 5 minut...[/quote]
No, podle toho, co píšeš, tak to mělo jen informační charakter. Atc ti to řekl, aby jsi věděl zhruba jak dlouho budeš točit, žadné krácení předpokládám nevyžadoval.
#70588
Existuje taková knížečka (bez obrázků), která se jmenuje Anglicko-český slovník.
Tam je po pojmem LEG x překladů, ale jeden je kupodivu i \"úsek letu\".
Slovo \"time\" tam je taky, ale myslím, že to není potřeba nijak rozvádět.
By Norman Ramsey Briggs
#70591
To ještě nebyla odpověď na otázku rozdílu. :) :) :) . Outbound time je něco, co se počítá v jednotkách času, v letectví obvykle sekunkdy. Je to čas, který ti trvá letět něco od něčeho. :) :) :) . Outbound leg je úsek od nějakého bodu, jež je z druhé strany ohraničen dobou letu od začátku legu v určité rychlosti (nechci tě zahltit, ta se obykle při holdingách dává v kts), nebo je určena vzdáleností, nebo něčím jiným. :) :) :) Vyjadřuje se tedy buď v NM, což je jednotka vzdálenosti používaná na větší vzdálenosti všude kromě SSSR, kde se používají km. :) :) :)
#70594
[quote="Norman Ramsey Briggs"]Outbound time je něco, co se počítá v jednotkách času, v letectví obvykle sekunkdy.[/quote]
A) Dává se to v minutách. Nikdy jsem neslyšel outbound time 120 sekund (Ountbound leg/time 2 minutes)
sekundy jsou základní jednotka času ve fyzice ;)
#70597
Mr. Briggs se do toho trochu zamotal :D :D :D

Delka odletove trate (outbound leg) je dana casem (outbound time). V pripade standartniho vyckavaciho obrazce je tato delka dana casem 1min (FL140 a nize), resp. 1,5min (nad FL140). Ridici muze delku trate upravit (napr. 2min).
Lze se take setkat s vyckavacimi obrazi, kde je delka odletove trate dana SEKUNDARNIM FIXE (ten muze byt dan vzdalenosti DME nebo radialem.
Jelikoz se jedna o usek, kde pilot leti bez radionavigacni informace, musi provadet opravy na ucinek vetru a to jak zmenou kurzu, tak casu.
By Norman Ramsey Briggs
#70599
[quote="Čondra87"][quote="Norman Ramsey Briggs"]Outbound time je něco, co se počítá v jednotkách času, v letectví obvykle sekunkdy.[/quote]
A) Dává se to v minutách. Nikdy jsem neslyšel outbound time 120 sekund (Ountbound leg/time 2 minutes)
sekundy jsou základní jednotka času ve fyzice ;)[/quote]


No vidíš a já dostal jednou 90.
By Norman Ramsey Briggs
#70600
[quote="rc_czech"] Mr. Briggs se do toho trochu zamotal :D :D :D [/quote]

Nezamotal.

[quote="rc_czech"] Delka odletove trate (outbound leg) je dana casem (outbound time). [/quote]

COž jsem také napsal.

[quote="rc_czech"] V pripade standartniho vyckavaciho obrazce je tato delka dana casem 1min (FL140 a nize), resp. 1,5min (nad FL140). Ridici muze delku trate upravit (napr. 2min). [/quote]
Lze se take setkat s vyckavacimi obrazi, kde je delka odletove trate dan

Na to nebyl původní dotaz a navíc to všichni víme, protože umíme číst a píšeme příspěvky jenom do témata, které jsme si od začátku přečetli.


[quote="rc_czech"] a SEKUNDARNIM FIXE (ten muze byt dan vzdalenosti DME nebo radialem.[/quote]

Tím jsem myslel to něco jiného.
Jinak pro hard core matematiky létající holding bez fmc jde s pomocí funkce sinus počítat outbound leg taky na vzdálenost od holding fixu, čímž se dosáhne větší přesnosti při holdingu, kdy je inbound leg definován vzdáleností v dme.
By Norman Ramsey Briggs
#70601
[quote="rc_czech"] Mr. Briggs se do toho trochu zamotal :D :D :D [/quote]

Nezamotal.

[quote="rc_czech"] Delka odletove trate (outbound leg) je dana casem (outbound time). [/quote]

COž jsem také napsal.

[quote="rc_czech"] V pripade standartniho vyckavaciho obrazce je tato delka dana casem 1min (FL140 a nize), resp. 1,5min (nad FL140). Ridici muze delku trate upravit (napr. 2min). [/quote]

Na to nebyl původní dotaz a navíc to všichni víme, protože umíme číst a píšeme příspěvky jenom do témata, které jsme si od začátku přečetli.


[quote="rc_czech"] a SEKUNDARNIM FIXE (ten muze byt dan vzdalenosti DME nebo radialem.[/quote]

Tím jsem myslel to něco jiného.
Jinak pro hard core matematiky létající holding bez fmc jde s pomocí funkce sinus počítat outbound leg taky na vzdálenost od holding fixu, čímž se dosáhne větší přesnosti při holdingu, kdy je inbound leg definován vzdáleností v dme.
#70612
[quote="PavelS"]Existuje taková knížečka (bez obrázků), která se jmenuje Anglicko-český slovník.
Tam je po pojmem LEG x překladů, ale jeden je kupodivu i "úsek letu".
Slovo "time" tam je taky, ale myslím, že to není potřeba nijak rozvádět.[/quote]

Dík za vysvětlení ;) :)
#75719
Dotaz:
Vstupuji do Holdingu z non-holding side kolmo k inbound legu. tedy DIRECT ENTRY
Jak konkretne zalitnout vstup?
Abych neopustil vyckavaci obrzec, resp. jeho ochranne pasmo, po preleteni FIXu jsem pokracoval cca 20sek puvodnim kurzem a pak rovnou zatocil na Outbound leg...
#75731
Ok, no ale asi bych to udelal jako ty jak jsi napsal poprvy.. :) Ale letěl bych to 30sec. Protože zatáčky mezi outbound a inbound legs maji trvat každá 1 min = 60sec s tim, že každá je o 180°. Ty potřebuješ zatočit už jenom o 90° pokud to dobře chápu. To znamená, že by ta zatáčka o 90° měla trvat jen 30 sec a proto bych letěl 30 sec po přeletu FIXu a potom 30 sec zatáčku o 90° na outbound leg.