Jak létat, navigovat, komunikovat? Toto je forum kde dostaneš odpověd.
#2887
Hojte ,mám 2 dotazy :1.Jak přistát podle LLZ? Nikde sem to nenašel ,akorát prý,že je to podobné jako na VOR.
2.Aby se mi jako F/O započítavaly letové hodiny ,musím lítat jen ČR a SR nebo i jiné země?


Díky za odpovědi!
#2907
No, musim rict, ze od zavedeni pravidel o letani podle hodnosti, znacne ozil provoz v CR a SR. Zejmena v LZKZ (moje srdcovka) se ted docela casto stava, ze je tam pekne narvano (minule 2 na approach, ja take-off, a 2 na stojankach). Vzhledem na to, ze ridici nebyli, a takovy traffic najednou Kosice zazivaji snad jen v letecky den :D tak to bylo docela zajimave.

Jen tak dal...
B.
#2913
[quote="Firox"]1.Jak přistát podle LLZ? Nikde sem to nenašel ,akorát prý,že je to podobné jako na VOR.
Díky za odpovědi![/quote]
i) LLZ přiblížení je přiblížení tzv. nepřesné, t.j. letadlo není vedeno "paprskem" vertikálně ( neklesá samo ), ale jen horizontálně, t.j. samo drží směr.

ii) LLZ je stejná technolgie jako ILS, proto se do něj "nalétává" stejně - buď podle mapy v příslušné vzdálenosti před FAF nebo vektorem od ATC rovněž nejméně 3 NM před FAF a v úhlu cca 30 st od směru dráhy. Pilot má naladěn LLZ na NAV1, t.j. jako ILS a nastaven kurs paprsku ( na OBS , CRS ). Poloha letadla vůči LLZ se zobrazuje na HSI indikátoru, stejně jako ILS , jen nenaběhne vertikální ukazatel.

iii) Kouzelná formulka od ATC je "..cleared to LLZ ( DME ) app rwyXX...", potom už je to na pilotovi.

iiii) Pilot musí sám nebo s pomocí A/P dotočit do kursu a usadit se stejně jako v ILSu.

iiiii) Při tomto přiblížení je lepší mít veškerou mechanizaci vyndanou již před začátkem klesání a přizpůsobit tomu i rychlost. Při klesání se již nemá vytahovat odvozek, nebo výrazně měnit konfiguraci klapek.

iiiiii) U LLZ je dána počáteční výška, ze které se má klesat ( ve Varech 4500ft ). Tato výška - i jakákoliv jiná publikovaná v mapě - se bere jako minimální. Proto, když máte nad BALTU třeba FL60 a dostanete od ATC : "cleared to LLZ app..", musíte sami klesat a to tak, abyste nikde neklesli pod uvedené výšky ( t.j. do FAFu LKKV RWY29 těch 4500ft, pak dle tabulky klesání ). Můžete být ale výše.

iiiiiii) Hlavní starostí pilota je hlídat rychlost a výšku. K orientaci při klesání slouží tabulka vpravo dole na mapě - v ní je stanovena minimální výška v určitých bodech při přiblížení. Body jsou dány obvykle vzdáleností od DME. Pod tím je tabulka, která ZHRUBA určuje, jakou rychlost klesání máte nastavit na A/P nebo udržovat ručně při určité rychlosti. Finta je, že tyto rychlosti jsou spočtěny vůči zemi a tudíž musíte odhadovat opravu na vítr. Tak se může stát, že při nastavení rychlosti klesání budete klesat rychleji nebo pomaleji, než vyžaduje sestupová rovina a tuto odchylku musíte během klesání korigovat manuální ( = koukáním do tabulky ) kontrolou výšek v jednotlivých bodech sestupu. Upravujete buď rychlost nebo rychlost klesání.

iiiiiiii) Pokud se nějak nevymáznete ještě po cestě dolů, tak byste měli dosáhnout tzv. MDA, čili OCA, pro nás totožné. ( MDA ´= Minimum Decision Altitude = Minimální Výška pro Klesání ). To je minimální výška, kam můžete doklesat, pokud nevidíte zemi. V této výšce nebo nad ní bezpodmínečně zastavíte klesání. Pokud v tu chvíli, kdy ji dosahnete, nevidíte dráhová světla nebo dráhu, buď pokračujete v této výšce až dosáhnete bodu MAPt. Někdy je ale MAPt přesně v místě dosažení MDA a pak na nic nečekáte a začínáte provádět Missed Approach Procedure. Přidáváte tah a zavíráte mechanizaci a po dosažení nejakých stoupacích rychlostí začnete stoupat.
Vše je spočítáno tak, že se nerozbijete o nějakou překážku kolem i když není nic vidět. Pokud MDH podklesáte, tak už toto nelze zajistit, proto se to musí tak striktně dodržet.

iiiiiiiii) Když před nebo v místě MAPt vidíte světla nebo dráhu a letadlo je v nějaké rozumné poloze vůči nim, můžete přistávat a to ručně. Je možné nechat zapnutý A/P , který vás směrově ještě chvíli povede, ale vlastní přistání provádíte ručně ( je možné , že to modely v FS nějak zvládnou, ale je to metodicky špatně ). Osobně doporučuji shodit A/P jako celek a sedat zcela na ruku již od nějaké vzdálenosti od prahu ( 1 nm ), t.j. nevypínat A/P na poslední chvíli.

iiiiiiiii) Ano, je to podobné jako VOR DME přiblížení, ale je to přesnější ( v FSce se neprojeví nijak moc ) a hlavně jste na konci přiblížení V OSE DRÁHY ( VOR je vždy nějak vyosený ) , proto nemusíte "dotáčet" do správného kusru a zcela se soustředíte na podrovnání a přistání.
#2953
Když jsem začínal s FS tak jsem absolvoval \"pilotní kurz \" v rámci FSky. Ty věci s přiblížením jsou tak docela vychytaný a při dělání zkoušek je ta dáma Instruktorka dost nekompromisní, takže to chce opravdu trénovat a to hlavně s malým érem. Myslím, že mi to dost dalo do začátku a to jak v pilotování , orientaci, zákl. pojmech tak v anglině.
#2992
iiiiiiii) ...
Vše je spočítáno tak, že se nerozbijete o nějakou překážku kolem i když není nic vidět. Pokud MDH podklesáte, tak už toto nelze zajistit, proto se to musí tak striktně dodržet.
Pavle, pridavam se k pochvale -> skvele vysvetlene. Mam spis logickou otazku.
K uvedene citaci (chci podoknout ze rozumim vyznamu MAPt), ale spis to vysvetleni ze "Vse je spocitano tak, ze se nerozbijete..." Vzdyt logicky ja jsem nekde ve vzduchu, jeste pred drahou a mam jiz nejakou rychlost. V porovnani s letadlem, ktere by startovalo ze stejne drahy, tak to by se odlepilo od zeme (tedy niz) renkneme minimalne o 1nm dal nez jsem ja (tedy bliz k prekazkam) a bylo by niz - a taky se nerozbije :)
Mozna o necem nevim, nebo mi chybi, ale logictejsi definice MAPtu by mi prisla, ze je to bod, za kterym i kdyby pilot uvidel svetla drahy, neslo by zarucit bezpecne "domanevrovani" na drahu (nezbyvalo by dost casu na klesani, upravu kursu a pod.), proto se po MAPtu musi stoupat tak ci tak.

B.
By MarkyParky
#2993
Pravdu má Pavel když říká že je to bod za kterým je bezpečné že se nerozbijete. Po světě je řada letišť, kde například dráhu je možné užívat jen v jednom směru pro přílety a v druhém pro odlety, nebo není možné dělat přístrojové odlety a nebo není možné zajistit bezpečnou separaci od terénu například v poslední fázi přiblížení ( která se odlétajících letadel neočekává ) - z hlavy mne napadá třeba LQSA, VQPR ). Takže když vezmeme LQSA, tak tam je třeba pro dráhu 12 MAPt ve vzdálenosti 1,4 NM od dráhy a DH ( podle kategorie letadla ) se pohybuje mezi 450\' a 740\' a to přestože poslední část přiblížení je ILS. Je to tam proto, že kdyby letadlo šlo níž a blíž, tak už by nebylo možné bezpečně zaručit G/A v případě že by na \"obvyklých\" minimech nezahlédl dráhu. Argument s odlétajícím letadlem neobstojí, neb na letišti není žádný přístrojový odlet z dráhy 12, z 12 jsou možné pouze odlety za viditelnosti - a to ze stejného důvodu - pokud pilot vidí kolem sebe, je schopen se terénu vyhnout, ale pokud letí jen podle přístrojů, není možné mu tohle zaručit. U VQPR dokonce vůbec žádný přístrojový odlet definovaný není.

Jsou dokonce i náročnější letiště, kde MAPt je třeba i ve vzdálenosti několika mil od letiště, ale tam už většinou jde o přiblížení která jsou kombinovaná přístrojová a visuální ( minimálně například profláklé LPMA ). Zde pro změnu platí to co říkáš ty - tedy že SIDy sice vypublikované jsou ( a část po odletu by tedy bezpečná byla dost ), ale vzhledem k přesnosti radinavigačních zařízení není možné zajistit dostatečně přesnou poslední část přiblížení a proto musí být pro některá pŕiblížení MAPt takhle daleko.

Takže MAPt musí být počítán s ohledem na oba dva tyhle faktory.


Jinak ještě k bodu iiii) Pavlova příspěvku - nejen že je to doporučené, předpis dokonce říká že to tak musí být - důvod je logický - ta přiblížení jsou konstruovaná na to, že pilot má letadlo na ustálené rychlosti v ustáleném rate na sestupu a tak hezky sleduje rovinu a jakákoliv změna v mechanizaci = změna jak rate tak rychlosti. Ale přestože jde o záležitost danou předpisem, jsou tam vyjjímky na kterých bych přimhouřil oči - neb představa cesny jak na FAFu zabrzdí na 100kts jen protože jde NDB/DME přiblížení na 24 a chce ho jít celé v plné přistávací konfiguraci by asi většinu approachníků obsypala hustou vyrážkou ;)