Jak létat, navigovat, komunikovat? Toto je forum kde dostaneš odpověd.
#73755
Pro aktuální informace navštivte wiki, kde je toto vlákno převedeno... zde již je pouze diskuze


Ad VOR/DME - tam jsem uplně nevěděl co dělat - s plnýma spoilerama... jsem se dotal na FAF ve 3200, začal jsem hned klesat
Aby nám to tady metodicky neupadlo, dovolím si založit jedno osvětné téma ze seriálu, ve kterém budeme probírat jak správně letět jednotlivé perličky v LKAA. Motivuje mě k tomu to, co vidím na obrazovce radaru poměrně často. Na rozcvičenou si dáme známou klasickou a již stokrát zmiňovanou věcičku - VOR-DME na 10 v LKTB, která ovšem je stále jedním z nejtěžších postupů v LKAA. Takže, jdeme na to.

situace
B737 letí LKPR-LKTB po trati VOZ W32 BODAL, cestovní hladina FL170.

Kus před BODALem dostává od ATC: "Cleared BODAL2Z arrival rwy 10, descent FL130" ("Povoleno BODAL2Z příletová, dráha 10, klesejte FL130"), následně jsem předán na Brno Radar (LKTB_APP), kde je mi povoleno další klesání do FL100. Co to znamená? Dostali jsme povolení letět STAR na dráhu 10, tedy letíme podle mapy, žádné vektory. Klesáme do FL100.


co tedy letět?

Obrázek
obrázek1: mapa STAR RWY 10 LKTB

Na této mapě jsem se pokusil vybarvit jednotlivé prostory tak, aby bylo jasné co kde končí a něco k tomu napíšu.

Červená = naše příletovka BODAL2Z, tj po BODALu letíme po rad 295 inbound BNO (tj kurzem 115). V příápadě letadla s RNAV vybavením (FMC, GPS,...) můžeme také letět podle toho, tj po trati BODAL-BITSI.

po BITSI

Krátce před BITSI dostaneme od ATC instrukce, do dělat po BITSI. Jedna z možností je vektorování, ale to teď neřešme, to zná každý. Zaměřím se na možnost druhou, tj "After BITSI cleared VOR-DME approach rwy 10, report established on final track" ("po BITSI povoleno VOR-DME přiblížení, oznamte usazeni na trati konečného přiblížení"). Jak to tedy správně letět, když tady naše čára končí na BITSI? No, bez další mapy to nepůjde.

Obrázek
obrázek2: mapa IAC VOR-DME LKTB (TMA Čáslav a TMA Brno jsem dokreslil podle odhadu, původně to v mapě zakresleno nebylo)

Na této mapě je zobrazeno vlastní přiblížení. Trocha teorie: červená čára = úsek počátečního přiblížení, (od IAF BITSI po IF), modrá = střední přiblížení (IF až FAF), růžová = konečné přblížení (FAF až MAPt), oranžová = úsek nezdařilého přiblížení (MAPt - BNO).

Vlastní metodika letu je celkem jednoduchá, po BITSI zatočím doprava tak, abych letěl track 143 (tj heading 143 +- vítr) a tím pokračuju až do nalétnutí rad 278 inb. BNO (tj kurs 098). Po tomto radiálu letím až na FAF (7,37 DME BNO), kde začnu klesat podle tabulky. V případě, že v MAPt nemám vizuální reference, provádím průlet a letím podle oranžové čáry (stopám 1500ft, nejpozeději na 3NM BNO točím doprava na BNO a stoupám 3000ft).

klesání po BITSI
Stále vycházím z předpokladu, že máme "po BITSI povoleno VOR DME na dráhu 10", nikoliv že jsme na vektorech. Jelikož nám ATC povolil celý VOR DME postup, letíme podle mapy vše, tedy horizontální část (jako jsem psal výše), tak i klesání. Po BITSI máme v mapě napsáno "3000 (FL80)", což obsahuje dvě části: 3000 (minimální letová výška, MFA) a FL80 (doporučená FL pro vyhnutí se prostoru E - vysvětlím na závěr). Nyní neřešme E, takže klesáme rovnou do 3000ft. Ty vyklesáme (doufejme :)) před FAFem, a po FAFu klesáme dle tabulky, až do OCA (tabulka vlevo dole, pro nás 1090ft altitude), kterou po dosažení udržujeme až do MAPt, kde provádíme go arround a stoupáme. Dotazy? :D

kompilace = vzdušný prostor
Pomalu se dostáváme k tomu, proč to všechno píšu. Proč je to tak děsně komplikované? Protože vzdušný prostor.

Na mapách jsem označil světle modře oblasti mimo TMA. V těchto oblastech je pod FL95 vzdušný prostor třídy E (class ECHO airspace), ve kterém se může pohybovat VFR provoz bez letového povolení a bez odpovídače, tedy ATC ho nemusí vidět. V případě, že se v takovém prostoru srazíme s Cessnou, je to naše věc, nikoliv věc ATC! Proto se do Ečka nelítá uplně běžně.

Žlutě jsem označil TMA a CTR LKTB, tedy prostory, které jsou určeny pro náš přílet a do kterých nám ATC nikdy nepustí VFR tak, aby se s naší 737mičkou srazilo. V TMA a CTR se tedy budeme snažit udržet a nevypadnout z toho ani horizontálně, ani vertikálně.

Zeleně jsem označil TMA a CTR Náměšť. Za normálních okolností když nás ATC vektoruje, tak se běžně přes Náměšť lítá, ale dneska si řekneme, že tam mají vojáci cvičení, a že tam nechceme letět.

Takže, abychom se vyhnuli vyklesání pod FL95 v modrém a vstupu do zeleného, musíme letět tak, jak píšu. Tedy až do BITSI nás ATC nepovolí pod FL100, prostor E tedy nehrozí. Po BITSI letíme již podle mapy, takže si musíme dát bacha, abychom do E neproklesali. Bystrému čtenáři již dochází to, že jsem se zmiňoval o hodnotách v závorkách vedle MFA (FL80 apod). Toto jsou hodnoty, které když nepodklesáme, tak se Ečka bát nemusíme. Jak tedy letět?

praxe - klesání

V praxi tedy doletím na BITSI ve FL100, po BITSI vyklesám do FL80, na 18NM BNO již můžu do 5500ft a na 14NM konečně do 3000, které držím až do FAFu. V praxi samozřejmě potřebujeme na vyklesání nějaký čas, takže při troše zkušeností to bude jeden dlouhý sestup, který skončí ve 3000ft kousek před FAFem.

Jak to ale udělat? Vždyť je tam hrozně málo místa!
Odpověď je jednoduchá. Letět pomalu. Hodně, hodně, hodně pomalu. Do BITSI to je ještě v pohodě, tam je na doklesání FL100 času dost, takže můžeme letět tak přibližně 250kt. Ale po BITSI začíná šrumec, je tedy třeba zpomalit, a to hodně. Osobně to lítám tak, že před BITSI (tedy, na BITSI již mám dobržděno) si zpomalím na 200kt. Na BITSI tedy doletím ve FL100 a ve 200kt (tedy klapky již vysunuty, odborníci na B737 doplní hodnotu, tipuju tak 5°). Po BITSI striktně držím těch cca 200 (samozřejmě záleží na posádce, zkušenější klidně poletí 220, ale nováček třeba 190) a klesám v režimu LVL CHNG do FL80. Dále do 5500 a pak do 3000. Po usazení na rad 278 zabrzdím na konečnou rychlost přiblížení (Vapp), a vysouvám mechanizaci a podvozek do přistávací konfigurace. FAF mám s Vapp (tj cca 140kt, záleží na typu, hmotnosti,...), podvozek dole a klapky na přistání (30 nebo 40).

Proč neletět rychle?
Úvaha: Letadlo na volnoběh s konstantní rychlostí klesá nějakou konkrétní vertikální rychlostí. Pro jednoduchost uvedu třeba hodnotu -2500ft/min. Když poletím 200kt a budu klesat těchto 2500ft/min, tak 7000ft uklesám za cca 3 minuty. Uletím u toho vzdálenost 10NM. Pro Můžu tedy říct, že pro vyklesání 7000ft při 200kt budu potřebovat 10NM.

Když poletím 300kt a budu klesat 2500ft/min, budu k vyklesání 7000ft potřebovat kolik? Že by 15NM?

Z toho plyne, že při nižší IAS můžu klesat stejnou vertikální rychlostí, ale uklesám to dřív. Nemá tedy žádný smysl tlačit letadlo čumákem do země. Jakmile začne rychlost vlivem klesání narůstat, KLESAVOST SE SNIŽUJE! Když vidím, že něco nestíhám uklesat, tak v žádném případě nepotlačím a nebudu dolů valit na 320kt IAS s tím, že to snad dám. Ne. Naopak, ZASTAVÍM KLESÁNÍ, v horizontu zpomalím a pak budu klesat na menší rychlosti. Pomáhá to, hodně.

hodnoty uvedené v tomto odstavci jsem si teď vymyslel, takže to nepoužívejte pro plánování klesání s vaším letadlem

Shrnutí
Jak tedy zaletět BODAL2Z a VOR DME na 10 z BITSI správně? Po BODALu letím přímo BITSI, klesám FL100. Na BITSI již mám doklesáno FL100 a zabržděno, tedy na BITSI jsem na malé rychlosti ve FL100. Po BITSI tuto rychlost udržuju (nebo snižuju) a klesám podle MFA v mapě (+ doporučuje se klesat i s ohledem na prostor E, ale nováčci mohou neřešit a klesat jen na MFA). 3000ft doklesám před FAFem, vyndám plechy, kola, klesám podle tabulky a přistávám. Jednoduché.

Neplést s LKPR
V LKPR máme také MFA, ale na ty, prosím, neklesejte tak razantně. V LKPR je místa opravdu hodně, hodně moc. Nemá tedy nejmenší smysl klesat hned po VLM na MFA a v ní letět až na IAF. Naopak, v LKPR se dá letět "na rychlosti" hodně daleko, je tam místa dost. Vyplatí se používat VNAV klesání, což se o LKTB říci nedá.

PB

P. S. Dotazy, připomínky, požadavky na pokračování a tipy na další postupy sem.

P. S. S. Věnováno CSA038 jako dík za jeho snahu v posledních dnech v LKTB. Snad to pomůže v pochopení.
#73756
[quote="Pavel"]naše čára končí na BALTU? [/quote]

... na BITSI?


Jinak super, určitě užitečné. Sám už jsem to párkrát neuklesal, byť v nízké rychlosti a na LVLCHNG. Nevím, co bylo špatně. Každopádně by se to dalo potrénovat v rámci nějakého nedělního tematického CODu.
#73757
Dobře ty..:) Záslužná činnost..

Jen pár věcí.. Je tam několik gramatishe chyb (Baltu/Bodal apod. - žádá-li nachlazený člověk letenku na Maltu, může se mu klidně stát, že přistane na Baltu... což ho jistě nepotěší...:) ) a jedna faktická, aspoň myslím - do E bez odpovídače může, ale mám pocit, že je to omezeno FL65..
Klesání.. Já osobně mod LVL CHG nepoužívám vůbec.. Snahou tohoto modu je držet IAS na úkor V/S. Já se spíš snažím využít \"banán\", nebo li křivku vyznačující mi na EHSI, v jakém cca bodě budu při dosavadní rychlosti schopen doklesat FL/Alt navolenou na MCP.
Tento konkrétní případ bych spíš řešil těmito dvěma způsoby, a to pouze v případě, že bych nechtěl klesat do E (platí pro letadla/addony s FMC)..:
1) po Bitsi bych si vytvořil dva body.. první bod na R-295 BNO DME 18 s limitem FL80 (bude se jmenovat BNO01)
druhý bych vytvořil od předchozího bodu jako R-143 BNO01 DME 3,8 s limitem na FL55 (bude se jmenovat BNO02)
Pak se v podstatě dá celá procedura zalítnout v režimu VNAV.
2) po Bitsi bych si vytvořil bod na R-295 BNO DME 18 (bude se jmenovat BNO01)
po Bitsi bych nastavil na MCP FL80, V/S odhadem na 1000ft/min a sledoval \"banánek\", kde se ustálí vůči vytvořenému fixu BNO01
nastavil bych rate tak, aby letadlo dosáhlo FL80 lehce ZA tímto bodem, následně bych na MCP nastavil FL55 a konstatním ratem klesal až do 5500 s vědomím, že minimálně do přeletu DME 14 BNO se do E nedostanu.
Co se týče rychlosti, asi bych to nepálil 270, ale myslím si, že mnou popsaný postup se na 220IAS zalítnout dá.
V případě, že i na malém rate by měla mašinka tendenci akcelerovat, speedbrakes by byly pro mě osobně lepší varianta, než použití LVL CHG a následný let ve zvolené hladině, byť i jen na pár vteřin (což s sebou přináší zvýšený výkon motorů)
Já preferuji způsob, kdy si rate hlídám sám a letím co nejvíc na volnoběh, případně si vytvářím mezilehlé body s omezením výšky, než abych použil LVL CHG a pak se \"plazil\" byť i jen pár mil zbytečně u země, což mě stojí palivo..

Nicméně pěkný obrázky, dal jsi si s tim fakt piplačku a určitě se to efektem nemine..
#73758
Úžasný, fantastický, skvělý! Díky moc :)

A jenom pro jistotu, když už bych ten FAF nedoklesal, tak co? Je nějaká missed procedura už tady?

P.S. Pod 038 jsem letěl jen tento let, snažim se držet podle letu ;) Ale děkuji moc za věnování ^^
#73759
Dík za reakce. Obrázky jsou odfláknutý, hold touchpad, netbook a photoshop nějak dohromady nejdou.

BODAL-BITSI-BALTU snad opraveno, nějak se mi ty Bčka pletou :)

Jinak ad VNAV - jo, tak by to udčitě šlo, navíc by se tim vyřešila i navigační práce (nemusel bych kroutit s VORama, letělo by to podle kalkulačky až na FAF), asi bych to tak v Airbusoj taky udělal. Sem jsem to nechtěl motat, ale dobře, ať to máme komplet.

Banánek jsem si neuvědomil, jelikož A320 ho nevytváří (teda, aspoň FSková ne), takže nejsem zvyklej ho používat, tudíž jsem ho nevzpomněl.

Ad nedoklesání FAFu - podle mě je blbost dělat nějakou MA procedůru kvůli nedoklesání. Asi bych si řek \"request one left/right orbit to loose altitude\" (\"žádáme levý/pravý kruh pro vyklesání\"), a otočil jednu třistašedesátku (normálně na heading mode). Samozřejmě pokud to nevychází hodně moc (letím z Německa ve FL290), jde dohodnout i nějaký hold (BALTU, BODAL,...), ale to nemá pro pár set feetů smysl.

Edit: E - jojo, pravdu díš, FL65 je strop bez odpovídače. Ale to na vatsimu zas takovou roli nehraje, jelikož tady má odpovídač všechno a radar 100% krytí.
#73766
Pekne, nazorne, zrozumitelne, dik Pavle ze si sa toho chytil, pomoze to viacerym krasne pochopit tuto krasnu aproach :)
#73770
[quote="bulik4lg"]...cca klesání v LVL CHG vs. V/S[/quote]

K tomu asi tahkle: polemizoval bych v tomto případě o výhodách použití V/S režimu. Uvědom si, že na LVL CHG letadlo klesá na dané nastavené IAS tak rychle, jak je jen možné (a "banán" - mimochodem dost výstižné označení :) - ti to bude ukazovat tak jako tak). Normálně všem doporučuji pod cca FL100 klesat na V/S a jemně dolazovat podle potřeby, aby to vyšlo přesně před FAF; tady ale potřebuju po IAFu co nejrychleji sklesat - řekl bych, že na podklesání do Ečka to tady ale fakt není - a proto zvolím LVL CHG a třeba i povytáhnu speedbraky.

Nicméně faktem zůstává, že klesání je u jetů pěkná alchymie a podmínky, které musí být dodržny, již bravurně popsal PB, takže každý schopný pilot se přizpůsobí.

[quote="bulik4lg"]...cca použítí VNAV...[/quote]

VNAV bych rozhodně použít doporučil, stejně jako kdekoliv jinde (body ale podle mě netřeba vytvářet, protože už ve FMC budou). A stejně jako kdekoliv jinde je nutné výškový profil klesání stavět "od spodu".

Určím si nějakou nejnižší výšku, do které chci ve VNAVu klesat a která je fixní - v 99% případů výška středního přiblížení (tj výška FAFu). Podle libosti je možné dosadit další výškové omezení, což jinde nemusí být zcela ideální, protože to kalkulace FMS dost rozhodí a na ideální klesání na volnoběh můžeme zapomenout. V tomto případě bych ale vložil restrikci FL100 na BITSI - pak už jen stačí sledovat, jak si FMC sám dopočítá výšky na různých bodech mezi BITSI a FAFem - je tedy možné i zkontrolovat, zdali se neproklesá do Ečka.

Samotný mód VNAV pak není nutné vůbec použít. Stačí jen sledovat vertical deviation scale na EHSI, popř. i vypočtenou ROD na stránce DES a podle toho inteligentně klesat ve vhodných režimech (LVL CHG :) ) a dolaďovat.

Je to možná drobnost, ale když se VNAV dobře využije, je to paráda.

Post scriptum: další věc je pak plynulé navázání VNAVem na myšlenou skluzovou rovinu v případě použití FMS pro zaletění NPA. LNAV je samozřejmost :)

FM
#73771
[quote="bulik4lg"][quote="Pavel"]Pššt :)[/quote]

už mlčim..:):)[/quote]

Ale ale chlapci...něco na nás kujete? Tipuju správně řízený výpadek primárního radaru jakožto jedno z témat CODů? :D
#73780
Ahoj,

skvělé a ohromný kus práce!!!

Dvě moje hnidopišské připomínek:

[quote="Pavel"]Kus před BODALem dostává od ATC: "Cleared BODAL2Z arrival rwy 10, descent FL100" ("Povoleno BODAL2Z příletová, dráha 10, klesejte FL100"). Co to znamená? Dostali jsme povolení letět STAR na dráhu 10, tedy letíme podle mapy, žádné vektory. Klesáme do FL100.[/quote]

Chápu, že se jedná o do jisté míry zjednodušení, ale takto to většinou nefunguje. Po BODAL jsem klesán do FL 130 (na hranici TMA), předán na APP a dále pak klesán do FL 100. Zvaž, zda by nebylo lepší tam zmínit i to předání na APP, aby se piloti nelekli, že na BODAL ještě nemají klesání do FL 100.

--->>>

Kus před BODALem dostává od ATC: "Cleared BODAL2Z arrival rwy 10, descent FL130" ("Povoleno BODAL2Z příletová, dráha 10, klesejte FL130"), následně jsem předán na Brno Radar (LKTB_APP), kde je mi povoleno další klesání do FL100. Co to znamená? Dostali jsme povolení letět STAR na dráhu 10, tedy letíme podle mapy, žádné vektory. Klesáme do FL100.

[quote="Pavel"]Osobně to lítám tak, že na BITSI (tedy, těsně před ním) si zpomalím na 200kt.[/quote]

Na BITSI bývá zpravidla a zejména pak pro nováčky pozdě. Na BITSI bych těch 200 kt už měl mít, nikoliv teprve začít brzdit. Je to VOR-DME, nový piloti mají plné ruce práce.
#73782
[quote="bulik4lg"]...do E bez odpovídače může, ale mám pocit, že je to omezeno FL65...[/quote]

Toto tak skutečně je, nebo aspoň cca před půl rokem bylo. A zrovna v tom místě (na té příletovce) je těch VFR v reálu poměrně dost (Křižanov, Medlánky), i když samozřejmě ne ve FL 100, jsou relativně při zemi.
#73791
A jedna technicka: Doporucoval bych na kazdou LKAA perlicku samostatne vlakno. [IFR doučování] nebo [LKAA Perlicky] domlnene o konktretni postup. Da se predpokladat, ze ke kazde procedure bude (jako tady) plodna diskuze. ;)
#73795
Vyhověno všem, děkuji za reakce. Odstavec doplněn pod Radka, dobrá připomínka. Téma přejmenováno, upřímně, nečekal jsem takovou pěknou diskuzi, maximálně jeden až dva dotazy na nějakou drobnost. Ale jen tak dál!

Jinak Romane, teď na to koukám jak vyvoraná myš. Buď mi něco uniká, nebo tam má Letecká Informační Služba překlep :) Někde na webu ŘLP bejval formulář na navrhování změn, tak to zkus :-) každopádně dobrej postřeh.
#73807
[quote="rc_czech"]Proc nemuzu po BITSI az do FL70, kdyz uz je tam TMA VI BRNO (FL65-125)[/quote]

Důvod je prostý, někdo to tam zapomněl. V dobách minulých bývalo TMA VI Brno výškově FL125 - FL75 (kdyby byl zájem, mohu pro zajímavost ofotit archivní Standard Departure Chart RWY 13 LKNA, na které to je).

Je to tedy kiks a za napsání na LIS by to určitě stálo. ;)
#73809
[quote="Dagger"]Pardon OT - co je s RyanAir a UFO?[/quote]

Mno, je to pár let, co tu málem přilétající Ryanair z Londýna smetl tuším vírník, který bez jediné hlášky poletoval uprostřed TMA.

Byla z toho veliká (republiková) ostuda a chybělo opravdu málo.