Jak létat, navigovat, komunikovat? Toto je forum kde dostaneš odpověd.
#63216
Zdravím,

poslední dobou se čím dál častěji setkávám s tím, že nejsem řídícím přelazen na stanoviště jiné, i když jsem zaručeně v jeho FIRu a měl bych být na jeho frekvenci (typicky třeba občas nad Německem). Je nějaký správný postup nebo fráze, který se dá na tuto situaci aplikovat (něco jako \"request frequency change\")? Zatím jsem vždycky předpokládal, že ATCos ví, co dělají :)

Dnes jsem byl dokonce napomenut, že jsem se měl připomenout, ale na druhou stranu, já si přece nemusím nějak vyloženě hlídat v jakém jsem FIRu, ne?

FM
#63217
Podle chaosu, který tu je, a hlášek, testují v DE novou vesri Beta ES a z toho se odvíjí chybné předávání.

Jinak pochopitelně máš pravdu, že maj předávat oni.
#66581
Otázka:Delivery mi dává povolení pro let někam(Information KILO,QNH 1015,request clearance to Brno-Tuřany) nebo jen pro pushback(Start up and pushback approved)?Za mé krátké přítomnosti na Vatsimu jsem se s delivery ještě nesetkal :)
Dík
#66582
Obecně dává DEL povolení k letu (tj. to co říkáš) a ke spouštění, následně vydá pokyn k přelazení na GND. Tam dostaneš povolení k vytláčení. Takto to funguje v Praze (v reálu, na VATSIMu přirozeně jen za přítomnosti těchto řídících), na jiných letištích jsou možné jiné varianty.
#66584
Opět: nutno začít u vlákna \"Oznámení\", vlákno: Jak se správně připojit k VATSIMU?.

Mj., i tam je napsáno, že na VATSIMU zásadně platí, že pozice vyšší zastupují činnost pozic nižších - proto, i když není DEL (nebo GND) dává povolení ten, co je nad ním (v řade TWR-APP-CTR). Čili, pochopitelně platí, že povolení dostaneš v přítomnosti ATC vždy, a ne jen, když je DEL. Tímto se VATSIM liší od reálu, ale nijak moc to nevadí.
Naposledy upravil(a) PavelS dne 14 srp 2014, 21:17, celkem upraveno 1 x.
#66585
[quote="Filipos"]Obecně dává DEL povolení k letu (tj. to co říkáš) a ke spouštění, následně vydá pokyn k přelazení na GND. Tam dostaneš povolení k vytláčení. Takto to funguje v Praze (v reálu, na VATSIMu přirozeně jen za přítomnosti těchto řídících), na jiných letištích jsou možné jiné varianty.[/quote]

Takže mám povol. k letu a ozve se Startup is approved a já si přeladím na GND(po pokynu DEL) a ten mi pak řekne pushback is approved? Jen jestli to chápu.Jinak dík moc! :)
#66590
Stahni si maual \"IFR Komunikace pro začatečniky\" - tam je postup, jak se to dělá a platí ve většine případů.

Znova opakuji, že nemá význam řešit, kam, kdy, co přelaďuješ (na kterou pozici) , protože na VATSIMu je to pokaždé jinak. Je potřeba především vědět, jak postupovat při vydání povolení a souvisejících činnostech a hlavně koho volat jako prvního ATC. Ten tě pak již sám přeladí, podle jak bude obsazeno.
Naposledy upravil(a) PavelS dne 14 srp 2014, 21:18, celkem upraveno 1 x.
#66610
DEL dává startup, to je jasné, ale posádka přece hned nezačne roztáčet motory ne? Na gate.
Dělá se to během push a nebo až ke konci pushe ne?
Přece mě nebudou vytláčet a já jim budu do toho tlačit spuštěnými motory ne?
#66651
Povolení k činnosti v tomto případě nerovná se pokyn k činnosti. Startuj, jak říká Filip, nebo podle potřeby.

[quote="mipeba"]Přece mě nebudou vytláčet a já jim budu do toho tlačit spuštěnými motory ne?[/quote]

Prý když je lehká nenaložená mašina se silnými motory (typicky 757), startují se motory třeba až úplně po odpojení pushback káry, aby se tato nepoškodila cuknutím při startu motorů. Záleží tedy krom jiného i na domluvě s pozemním personálem, tedy především rampáky.
#66653
[quote="Filipos"]Povolení k činnosti v tomto případě nerovná se pokyn k činnosti. Startuj, jak říká Filip, nebo podle potřeby.
[/quote]

Velmi správně !!!!!

To je zásadní věc, která se často nerozlišuje.

Od ATC jsou :
a) povolení = approved
b) instrukce
c) informace

Při povolení, pilot redbackem potrvzuje, že má povoleno, ale neočeká se od něj okamžitá akce.
Při instrukci se naopak po/během redbacku očekává akce.
Pak je ještě Informace, kterou nemusí readbackovat, ale stačí "rgr" nebo zabručení.
Informace má jít jako poslední ve zprávě.

Př.:
Povolení: StartUp Approved = pilot má obecně povoleno, podle jeho příručky a stavu u gatu povoleno nastarovat motory
Instrukce: Turn left, heading 370 = pilot readbackuje a okamžitě točí do hdg 370.
Informace: Cleared for T/O, RWY28, Wind 100/3 = RWY28, Wind 100/3 jsou informace, jsou jako poslední, OK.
#66657
[quote="PavelS"][Od ATC jsou :
a) povolení = approved
b) instrukce
c) informace

Při povolení, pilot redbackem potrvzuje, že má povoleno, ale neočeká se od něj okamžitá akce.
Při instrukci se naopak po/během redbacku očekává akce.
Pak je ještě Informace, kterou nemusí readbackovat, ale stačí "rgr" nebo zabručení.

Př.:
Povolení: StartUp Approved = pilot má obecně povoleno, podle jeho příručky a stavu u gatu povoleno nastarovat motory
Instrukce: Turn left, heading 370 = pilot readbackuje a okamžitě točí do hdg 370.
Informace: Cleared for T/O, RWY28, Wind 100/3 = RWY28, Wind 100/3 jsou informace, není nutné zreadbackovat.[/quote]

a) povolení = cleared
b) schválení = approved
c) instrukce
d) informace

povolení = povolení dělat něco podle daných podmínek a tak, že má tu činnost ATC plně pod kontrolou a za provedení nese odpovědnost ATC (cleared to land, cleared for take off, cleared to destination via..)
schválení = možno provádět činnost tak, jak je žádáno, ATC nad touto činností v podstatě nemá kontrolu, protože neví, jak bude probíhat (spouštění - neví, jestli nahazují od čtyřky k jedničce, nebo od jedničky ke čtyřce apod., jestli nahazujou hned, nebo až během pushe, či snad po skončení pushe apod.)
instrukce = příkaz něco provést
informace = předání informace důležité pro provedení letu (informace o provozu, informace o dohlednosti, informace o větru apod.)
#66659
[quote="PavelS"]Jo.

Také připomínám, jak a proč se v čj často rozlišuje "spouštění schvaleno" a "vytlačení povoleno", viz diskuse v minulu.[/quote]

Vytlačení i spouštění by mělo být obé "schváleno" (fráze "cleared for pushback neexistuje). S tím, že ATCo pouze může v případě Prahy určit, na jakou pushpozici se má letadlo vypushovat (např.: pushback approved, to pushposition 2)
#66678
Co jsou pushposition? To jsou nějaké příčky na té pojížděčce? Já myslel, že se pushuje normálně tak, že éro vytlačím na pojížděčku a otočím čumák tak, aby mohli pojíždět.
#66683
[quote="PavelS"]Stahni si maual "IFR Komunikace pro začatečniky" - tam je postup, jak se to dělá a platí ve většine případů.

Znova opakuji, že nemá význam řešit, kam, kdy, co přelaďuješ (na kterou pozici) , protože na VATSIMu je to pokaždé jinak. Je potřeba především vědět, jak postupovat při vydání povolení a souvisejících činnostech a hlavně koho volat jako prvního ATC. Ten tě pak již sám přeladí, podle jak bude obsazeno.[/quote]


Dík,ale tímhle jsem začínal,o tom koho volat když jsou všechny pozice tam fakt neni,je tam jen standart. příkl. Praha Radar na pozici. :D
#66688
[quote="Tommy"]Pardon,sice koukám,že jsem tu rozpoutal pořádnou diskuzi ale nějak se furt nedozvídám uplně na 100% jak to teda je. :)
Dík,stačí mi jen jedno shrnutí.[/quote]

No, z původního dotazu jsem upřímně řečeno nepochopil, na co se ptáš.

pokud se ptáš na to jak postupně volat řídící, tak na to není jednoznačná odpově´d, protože ani v reálu nejsou všichni všude stejní a hlavně nejou ani tam pořád online. Pak to víceméně funguje jako na VATSIMU, tj. že když není v Praze DEL, tak jeho činnost dělá GND, když není GND, tak TWR - to skutečně tak je.

Tebe spíše zajímá, "jak jdou vlastně Ti řídící po sobě a co dělají ?"

Doproučuju, nejen Tobě, přečíst článek na AEROWEBU "Systém řízení letového provozu v ČR" (ČJ) - tam je nejméně tabulčička, ve které je činnost popsána, jsou tam i seřazení, jak jdou ATC "po sobě" - na VATSIMu je to stejné.

Podobně je to popsáno ve studijních materiálěch na www.vatsim.net (AJ) v sekci PILOTS, v podsekci nazývané PRC zde (doporučeno fšem).

Btw: to, co píšeš v původním dotazu, předpokládám víš, že není žádné povolení ? To je jen počáteční informace (initial contact). Povolení je ve tvaru KAM-KUDY-SQWK.
#66695
[quote="PavelS"]když není v Praze DEL, tak jeho činnost dělá GND, když není GND, tak TWR - to skutečně tak je.[/quote]
Malý rozdíl(2) tu je a to ten, že jsou buď spřažené frekvence (typicky DEP/APP) - což na VATSIMu nejde, anebo z druhé strany je v ATISu, koho volat pro povolení (na tomto se pracuje a brsy mělo by být v ATIS tato informace i na VATSIMu).
#66700
[quote="Pavel"]Co jsou pushposition? To jsou nějaké příčky na té pojížděčce? Já myslel, že se pushuje normálně tak, že éro vytlačím na pojížděčku a otočím čumák tak, aby mohli pojíždět.[/quote]

Ano, na A1, B1, B2, Jo, Jb jsou dvě pushposition na každý z nich a na H1 jsou čtyři. Viz pdc.pdf.