English spoken forum for all pilots and controlers from foreign countries. Here, you can ask any question regarding Czech VACC and so on.
By dzogurt
#107287
Hi,
I\'d like to ask you how often somebody is taking ATC role in Mosnov? From your main vacc-cz page I quite usual see \"no booking for today\".

I\'d like to fly aboard (from EPWW FIR) to Mosnov sometimes.

Zdravim,
Marcin
By Deivoos
#107288
Sometimes are ATC online, but mostly are on the another airport (for exmam.: LKPR), but when is event or Czech online day (every Wednesday) ATC are online on Ostrava Mošnov (LKMT)
Uživatelský avatar
By marenadl3
#107289
[quote="Deivoos"]... on the another airport ..[/quote]

Airport se píše vždy s předložkou AT... :)

But - if lot of ATC\'s are online and at Prague airport is no chance to connect as ATC, they usually go to Mosnov or Brno-Turany (LKTB). If you don\'t know LKTB, it is the airport between LKMT and LKPR. :)
Good luck and flight!
Uživatelský avatar
By Luboš Kučera (LK 154)
#107292
[quote="marenadl3"][quote="Deivoos"]... on the another airport ..[/quote]

Airport se píše vždy s předložkou AT... :)[/quote]

Výše uvedené mi přijde jako zbytečné pruzení, obzvlášť pokud sis v té krátké citaci, kterou jsi použil, nevšimnul dalších dvou chyb, o zbytku původního příspěvku nemluvě.

Jo a za homework si doma nastuduj použití vazby there is/there are, tvoje první souvětí v angličtině ji vyžaduje hned dvakrát. :P
By Deivoos
#107293
There is/There are do nás cpe angličtinářka pořád, stejně tak předložky, ale prostě to je peklo ty předložky v Aj ;) Sorry hoši už radši budu psát v Čj :D Moje ájina je hrozná :D
Uživatelský avatar
By JKol
#107294
Hi my friend. Ostrava Mosnov (LKMT) is regional airport with low traffic, so sometimes it is boring, to be as TWR there, but if we will know, that there will be any flight, in that case it is no problem to do TWR ;)
Uživatelský avatar
By Luboš Kučera (LK 154)
#107295
[quote="Deivoos"]There is/There are do nás cpe angličtinářka pořád, stejně tak předložky, ale prostě to je peklo ty předložky v Aj ;) Sorry hoši už radši budu psát v Čj :D Moje ájina je hrozná :D[/quote]

Klidně v Aj piš, obsah sdělení byl pochopitelný, a to je důležité. Je fakt, že there is/are ti tam mimo jiné taky chybělo, ale myslel jsem to na Marka.
Uživatelský avatar
By marenadl3
#107308
Tak mohl jsem tam napsat there\'s, popř. there are, ale na co, když jsem to napsal takhle... ;)
Uživatelský avatar
By Luboš Kučera (LK 154)
#107309
[quote="marenadl3"]Tak mohl jsem tam napsat there\'s, popř. there are, ale na co, když jsem to napsal takhle... ;)[/quote]

Třeba proto, aby to bylo správně. :)
Uživatelský avatar
By marenadl3
#107314
No nemusíš to dát jenom there is/there are... Jsou i jiné způsoby. ;)
Uživatelský avatar
By Pavel
#107317
Jako nestranného pozorovatele by mě jen zajímal průběh podobné diskuze, kdyby se Marek a Luboš bavili osobně, a nikoliv přes fórum... Za klávesnicí je hrdina každý (puberťák).

Back to the topic: Marcin, every Wednesday (not only :)) LKAA_CTR is online and will be happy to provide you ATC services at LKMT. Furthermore if you know the exact date of your flight you can send us here a request and we will do our best.

PB
Uživatelský avatar
By JKol
#107318
[quote="Pavel"] every Thursday [/quote]
Řek jsi ať kontroluju tak kontroluju, je to every wednesday :P
By dzogurt
#107735
[quote="Pavel"]Jako nestranného pozorovatele by mě jen zajímal průběh podobné diskuze, kdyby se Marek a Luboš bavili osobně, a nikoliv přes fórum... Za klávesnicí je hrdina každý (puberťák).

Back to the topic: Marcin, every Wednesday (not only :)) LKAA_CTR is online and will be happy to provide you ATC services at LKMT. Furthermore if you know the exact date of your flight you can send us here a request and we will do our best.

PB[/quote]

Hi,
I see you had long OT discussion about english :) Thanks for response to my question. I see your LKAA_CTR everytime when fly, but never seen anything else expect Brno or Praha. Unfortunately during w weekdays I don\'t have so much time for flying. I will try on some Wednesday to arrange fly to Mosnov :)

Mejte se pekne!
Marcin